Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Qgis - wielowątkowość
25-06-2012, 15:58,
#1
Qgis - wielowątkowość
Witam, czy da się uruchomić qgisa żeby pracował na kilku rdzeniach? Mam plugin, który bardzo dużo liczy i strasznie długo muszę czekać na wyniki. Przydało by się to też dla gdal i piramidowania. Czy może to zależy bezpośrednio od pluginu?
26-06-2012, 23:07,
#2
RE: Qgis - wielowątkowość
Niestety, 1.8 jeszcze tego nie potrafi. QGIS 2.0 będzie wielowątkowy, co będzie wymagało zerwania kompatybilności z istniejącymi wtyczkami, dlatego czeka na "duże" wydanie. Jednak chodzi tu głównie o renderowanie warstw w oddzielnych wątkach, żeby nie zamrażać całego interfejsu. Funkcje z menu Raster działają przez wywoływanie programów GDAL, więc to one muszą zapewniać wielordzeniowość... A to jest chyba dość szczątkowo zaimplementowane (znam tylko w gdalwarpie).
27-06-2012, 07:39,
#3
RE: Qgis - wielowątkowość
Dzięki za odpowiedź.

Z gdala korzystam tak czy inaczej bez pośrednictwa qgisa. Jednak ten "nowy plugin" działa już za jego pośrednictwem. Wykonawca gwarantuje mi kompatybilność z przyszłymi wersjami Qgisa, może warto by się zabezpieczyć, bo jak rozumiem z wejściem qgis2.0 przestanie być kompatybilna?
27-06-2012, 10:38,
#4
RE: Qgis - wielowątkowość
Większość wtyczek (być może wszystkie) będzie wymagała drobnych korekt. Trudno przewidzieć zakres tych zmian, bo skoro i tak trzeba zerwać kompatybilność, to jest to dobra okazja do porządków w API. Na pewno postaramy się, żeby dostosowanie wtyczek było łatwe, szybkie i częściowo zautomatyzowane. Taka sytuacja już raz nastąpiła między wersją 0.x a 1.0 i wtedy nie nastręczyła problemów. Największą zmianą będzie ostateczne usunięcie starych mechanizmów stylu i etykietowania wektorów (po dopracowaniu nowych, które teraz funkcjonują równolegle), więc jeśli jakaś wtyczka z nich korzysta (choć żadna taka nie przychodzi mi do głowy), to będzie musiała przejść na nowe mechanizmy.
27-06-2012, 11:05,
#5
RE: Qgis - wielowątkowość
OK, dzięki.
Możesz mi zdradzić kiedy będzie ta zmiana? I jakie informacje mam przekazać programiście, w celu późniejszego ułatwienia korekty? Jest może gdzieś lista mechanizmów, które wyjdą z użycia? Wtyczkę zaczniemy dopiero użytkować w najbliższym czasie. Niedobrze by było gdyby się zaraz zdeaktualizwała.
27-06-2012, 11:31,
#6
RE: Qgis - wielowątkowość
Przy sprzyjających wiatrach 1.8 będzie ostatnią wersją z serii 1.x i dwójka pokaże się pod koniec roku. Przy mniej sprzyjających, w pierwszej połowie przyszłego roku, a w międzyczasie pojawi się jeszcze 1.9. Tak czy owak, ze względu na głębokość zmian, część użytkowników zapewne przez jakiś czas pozostanie przy 1.x. Wyjdzie z użycia stary mechanizm stylów i stary mechamizm etykiet. Zmiany API jeszcze się nie zaczęły, z pewnością będą opublikowane przed wydaniem 2.0. A z nimi prawdopodobnie skrypt do automatycznego uaktualnienia kodu.
28-06-2012, 07:21,
#7
RE: Qgis - wielowątkowość
Może w związku ze "zrywaniem" rozważyć nowy katalog na pluginy?
Tak, aby możliwe było bez kombinowania i przestawiania używanie równolegle starej i nowej wersji programu?
Czasami się przydaje - np. gdy odbiorca/klient korzysta ze starszej wersji, lub gdy w wersji nowej
nie wszystko jeszcze działa ok (jak ostatnio PLiterki w 1.8).
(> - - ^.^_,
28-06-2012, 13:56,
#8
RE: Qgis - wielowątkowość
Pod Windowsami i MacOSem powinien wreszcie trafić w bardziej intuicyjne miejsce: http://hub.qgis.org/issues/1442
A czy będzie nazwany qgis2 czy nie, to się jeszcze pewnie przetoczy dyskusja Smile

Problem ogonków akurat jest związany nie bezpośrednio z wersją QGISa, tylko z wersją GDALa wymaganą przez / zapakowaną z konkretną binarką QGISa, zbudowaną pod dany system operacyjny już po zamknięciu wydania 1.8. Niewykluczone, że z powodu tego błędu ktoś zaraz wyda QGISa 1.8 z GDALem 1.7, więc tutaj rozdzielanie katalogów dla każdej wersji by robiło tylko zamęt.

Tak czy owak, zawsze można uruchamiać program z parametrem --configpath (nie wiem, czy edycja skrótu jest już kombinowaniem Smile )
12-12-2013, 12:28, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2013, 12:29 {2} przez sebaq.)
#9
RE: Qgis - wielowątkowość
Delikatnie odświeżam temat...
QGIS 2.0 okazał się być jednowątkowy. Znalazłem post Borysa w którym pisał, że jakoby od wersji 2.1 są szanse na obsługę wielu rdzeni. Dlatego chciałbym spytać czy można się spodziewać wielowątkowości w późniejszych wersjach QGISa 2? Nie jest to jakieś krytyczne ale widać, że producenci procesorów doszli do granic częstotliwości i cały rozwój idzie w rdzenie i w cache (szczególnie w urządzeniach mobilnych).
Pozdrawiam!
12-12-2013, 22:01,
#10
RE: Qgis - wielowątkowość
Też mnie to zastanawia. Co z tego, że mam 4 wątki do wykorzystania, jak tylko jeden pracuje... Fakt, mogę sobie w międzyczasie oglądnąć jakiś filmik na YouTube, ale wolałbym, żeby proces szybciej się skończył Smile To się tyczy niestety większości oprogramowania, nie tylko QGISa...

Ale chyba coś się w tej kwestii rusza. Podobno nocne wydanie Firefoxa jest wielowątkowe.

A i QGIS nadrabia Smile
Poniżej pokazane jest wielowątkowe renderowanie:
http://www.lutraconsulting.co.uk/casestu...-rendering


Skocz do: