Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
format swde i vpf
10-03-2010, 16:27,
#1
format swde i vpf
Witam. Czy QGIS posiada możliwość bezpośredniego wczytania danych z plików w formatach .swde i .vpf? Jeśli nie, to czy jest możliwe stworzenie wtyczki w ramach programu potrafiącej to wykonać? PozdrawiamSmile
17-03-2010, 12:09,
#2
RE: format swde i vpf
Wydaje mi się, że jak na razie nie ma możliwości wczytania tych plików w QGIS-ie. Jeśli chodzi o pliki swde to proponuję przekonwertować je do formatu shp za pomocą darmowej wersji programu SWDE Manager, a następnie wczytać do QGIs-a.
Pozdrawiam.
23-05-2013, 10:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-05-2013, 10:06 {2} przez robbur.)
#3
RE: format swde i vpf
Witam i przepraszam za tą zabawę w archeologa. Widzę jednak, że przez trzy lata niewiele się w sprawie QGIS+SWDE zmieniło, więc post będzie raczej na temat.
Postanowiłem zająć się tematem i opracować import plików SWDE do bazy PostgreSQL. Taki mój mały wkład w rozwój wolnego oprogramowania. Na razie wszystko jest w fazie początkowej, ale jakoś tam działa. O tak:
[Obrazek: main_007.png?w=640&h=400]
Całość opisuję na tym blogu.

Sam działam pod linuksem, jednak wszystko jest napisane w pythonie i bez problemu powinno działać pod windows. Na razie kodu jeszcze nie udostępniam bo jest zbyt roboczy i raczej nie mam do tego śmiałości Blush. Codziennie znajduje jakiś drobny błąd. Myślę jednak, że to kwestia miesiąca jak będę mógł się podzielić całym kodem w wersji stosunkowo funkcjonalnej.
Już teraz jednak zapraszam na blog wszystkich zainteresowanych. Z pokorą przyjmę wszelki opierdal za nieprzemyślane rozwiązania, bałagan w kodzie i sugestię co do dalszego rozwoju.
Jakby ktoś chciał się przyłączyć to jestem otwarty na propozycję. Nie jestem alfą i romeą jeśli chodzi o programowanie, a pythona właściwie poznaję na bieżąco w trakcie pisania kodu.
25-05-2013, 23:55,
#4
RE: format swde i vpf
Witaj na forum robbur,

Dawno nie było tak efektownego wejścia! Miło, że dzielisz się tym co robisz, a blog jest naprawdę świetny.
Oby więcej takich twórców chciało się ujawnić - byłoby znacznie mniej do roboty Smile

Czekamy na kolejne wiadomości o postępach prac ...
30-05-2013, 23:31,
#5
RE: format swde i vpf
Postępy są i owszem. Właśnie dzisiaj zaimportowałem pierwszy plik swde za pomocą wtyczki. Jeszcze trochę problemów do rozpracowania i będę mógł udostępnić wtyczkę do testów. Tak to wygląda:
[Obrazek: swdeimport_039.png?w=640]
Więcej szczegółów i zrzutów ekranu na blogu
15-06-2013, 22:26, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-06-2013, 09:30 {2} przez robbur.)
#6
RE: format swde i vpf
Sorry za post pod postem.
Zakończyłem pracę nad wstępną wersją wtyczki. Szczegóły, oraz materiały do ściągnięcia tutaj:
http://pyrobbur.wordpress.com/qgis-swde-plugins/

Znajdziecie tam również dość obszerny przewodnik co, jak, dlaczego i po kiego grzyba.
Wtyczkę testowałem na razie na trzech komputerach z windowsem (2 WinXP i 1 Vista) oraz na dwóch z linuksem ubuntu. U mnie działa, co nie znaczy, że będzie działać również u Was.
Wiele zależy od samych plików SWDE - siłą rzeczy mogłem pracować tylko na takich, które posiadam, czyli z czterech powiatów. Nie wiem czy inne pliki nie kryją jakichś niespodzianek.

Jakby ktoś chciał zaglądać w kod, to jest on na razie roboczy, pełen śmieci, dziwnych komentarzy, zmiennych które kiedyś były używane i nagle przestały być potrzebne. Porządkowaniem zajmę się później.

No cóż - życzę Wszystkim (w tym sobie oczywiście najmocniej Wink) aby wtyczka nie sprawiła zbyt wiele kłopotów.
Teraz trochę odpoczynku i biorę się za pracę nad wtyczką do zaawansowanego wyszukiwania działek (po użytkach, właścicielach itp)

ps. wtyczka najlepiej działa z plikami swde w układzie pojedyńczej jednostki ewidencyjnej - czyli jednej gminy w jednym pliku
ps2. Nie mam pojęcia czy zadziała z plikami - osobno grafika, osobno opis. Obecnie takich nie posiadam, więc mogę się tylko domyślać jak wyglądają. Według wszelkiego prawdopodobieństa - wtyczka nie zadziała Blush

EDIT - 19.06.2013 UWAGA: Uwaga: wlinii nr 179 pliku swdedzeinfo.py (w katalogu wtyczki) i w pliku, który zamieściłem do ściągnięcia jest błąd. Jest row[0] zamiast uni(row[0]). Powodowało to wypieprzenie się programu w miejscu w którym trafił na oznaczenie klasoużytku zawierające polski znak (np. “Ł”). Skoryguję to wkrótce – na razie, jeśli ktoś już ściągnął wtyczkę niech zmieni ręcznie to w tym pliku. szczegóły tutaj: http://pyrobbur.wordpress.com/2013/06/19...-windowsem
20-06-2013, 12:08, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-06-2013, 12:55 {2} przez urzednik.)
#7
RE: format swde i vpf
Fajnie, fajnie, ale:
- w poradniku jest błąd, jak użytkownika naszej bazy nazwiemy inaczej niż 'biuro' to nie zadziała tworzenie tabel; albo trzeba się nazywać 'biuro', albo przerobić polecenie SQL; błahostka, ale początkującego użytkownika może drażnić
- w poradniku można zaznaczyć, że parametry dla innych układów znaleźć można w samym QGISie i można jest skopiować
- przy próbie importu dostaję komunikat:
Kod:
Wystąpił błąd podczas wykonywania kodu Pythona:

Traceback (most recent call last):
  File "C:/Documents and Settings/ktokarz/.qgis//python/plugins\swdeImport\swdeimport.py", line 407, in pbtnImportujClicked
    rdbase = RobDBBase(str(self.pgserver), str(self.pgbase), str(self.pguser), str(self.pguserpswd), 1)
  File "/home/robert/.qgis//python/plugins/swdeImport/rob_db_connection.py", line 24, in __init__
  File "/home/robert/.qgis//python/plugins/swdeImport/rob_db_connection.py", line 30, in connectdb
OperationalError: fe_sendauth: no password supplied


Wersja Pythona:
2.7.5 (default, May 15 2013, 22:43:36) [MSC v.1500 32 bit (Intel)]


Wersja QGIS:
1.8.0-Lisboa Lisboa, 6416f38

Lokalizacja Pythona: ['C:/PROGRA~1/Quantum GIS Lisboa/apps/qgis/./python', 'C:/Documents and Settings/ktokarz/.qgis//python', 'C:/Documents and Settings/ktokarz/.qgis//python/plugins', 'C:/PROGRA~1/Quantum GIS Lisboa/apps/qgis/./python/plugins', 'C:\\WINDOWS\\system32\\python27.zip', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\DLLs', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\plat-win', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\lib-tk', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\qgis\\bin', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\site-packages', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\site-packages\\PIL', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\site-packages\\win32', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\site-packages\\win32\\lib', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\site-packages\\Pythonwin', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\Python27\\lib\\site-packages\\wx-2.8-msw-unicode', 'C:\\PROGRA~1\\Quantum GIS Lisboa\\apps\\qgis\\python\\plugins\\fTools\\tools']
20-06-2013, 20:29,
#8
RE: format swde i vpf
Urzednik - wielkie dzięki za zainteresowanie.
(20-06-2013, 12:08)urzednik napisał(a): - w poradniku jest błąd, jak użytkownika naszej bazy nazwiemy inaczej niż 'biuro' to nie zadziała tworzenie tabel; albo trzeba się nazywać 'biuro', albo przerobić polecenie SQL; błahostka, ale początkującego użytkownika może drażnić
Racja, racja. Tak to jest jak się pracuje po nocach, po całym dniu pracy i walki z dzieciakami. Jak dam radę to jeszcze dzisiaj poprawię to w poradniku. Dzięki za zwrócenie uwagi, bo to faktycznie może utrudnić początkującemu użytkownikowi życie.
(20-06-2013, 12:08)urzednik napisał(a): - w poradniku można zaznaczyć, że parametry dla innych układów znaleźć można w samym QGISie i można jest skopiować
A to akurat jest. Zacytuję sam siebie: "Dodanie więc nowego układu odniesienia jest proste – wystarczy do tego pliku dopisać dwie linie – swoją nazwę oraz definicję układu. Tu też nie ma co panikować, bo definicję można po prostu skopiować z Qgisa – z okienka “wybór układu współrzędnych”. Jest to metoda lepsza niż szukanie definicji układu w internecie – początkowo przepisywałem definicje ze stron spatialreference.org, ale były delikatne przesunięcia na mapie w stosunku do tych z Qgisa."

(20-06-2013, 12:08)urzednik napisał(a): - przy próbie importu dostaję komunikat:
Kod:
Wystąpił błąd podczas wykonywania kodu Pythona:
OperationalError: fe_sendauth: no password supplied
hmm. tu żeś mnie zagiął. Wygląda na problem z ustawieniami postgresa. Czy czasem nie logujesz się do bazy jako użytkownik, dla którego nie jest wymagane podawanie hasła? W pliku pg_hba.conf nie ma czasem ustawionego dla użytkownika, lub grupy użytkowników parametru: METHOD - trust ?
Jeśli tak jest to muszę w programie przewidzieć łączenie się również takich "zaufanych" użytkowników.

Potestuję trochę u siebie z ustawieniam użytkowników i zobaczę kiedy trafię na ten błąd.
21-06-2013, 09:57,
#9
RE: format swde i vpf
(20-06-2013, 20:29)robbur napisał(a): Urzednik - wielkie dzięki za zainteresowanie.

Sam myślałem o pisaniu czegoś takiego, ale ja jestem bardziej microsoftowy jeśli idzie o programowanie i dopiero przymierzałem się do pythona i baz Postgre. Ponadto jestem geodetą i może będę mógł jakoś pomóc poza testami.

Cytat:Racja, racja. Tak to jest jak się pracuje po nocach, po całym dniu pracy i walki z dzieciakami. Jak dam radę to jeszcze dzisiaj poprawię to w poradniku. Dzięki za zwrócenie uwagi, bo to faktycznie może utrudnić początkującemu użytkownikowi życie.
Zdarza się każdemu.

Cytat:A to akurat jest. Zacytuję sam siebie: "Dodanie więc nowego układu odniesienia jest proste – wystarczy do tego pliku dopisać dwie linie – swoją nazwę oraz definicję układu. Tu też nie ma co panikować, bo definicję można po prostu skopiować z Qgisa – z okienka “wybór układu współrzędnych”. Jest to metoda lepsza niż szukanie definicji układu w internecie – początkowo przepisywałem definicje ze stron spatialreference.org, ale były delikatne przesunięcia na mapie w stosunku do tych z Qgisa."

Jak wyżej, ale tym razem mnie się zdarzyło przeoczenie

Cytat:hmm. tu żeś mnie zagiął. Wygląda na problem z ustawieniami postgresa. Czy czasem nie logujesz się do bazy jako użytkownik, dla którego nie jest wymagane podawanie hasła? W pliku pg_hba.conf nie ma czasem ustawionego dla użytkownika, lub grupy użytkowników parametru: METHOD - trust ?
Jeśli tak jest to muszę w programie przewidzieć łączenie się również takich "zaufanych" użytkowników.

Potestuję trochę u siebie z ustawieniam użytkowników i zobaczę kiedy trafię na ten błąd.

Swoją rolę ustawiłem jako super użytkownika ze wszystkimi prawami, wygaśnięcie konta dałem na rok 2030 bo był 1970 i ustawiłem hasło. Poszło ładnie i test się udał.

Padło jednak dalej
Cytat:Traceback (most recent call last):
File "C:/Documents and Settings/ktokarz/.qgis//python/plugins\swdeImport\swdeimport.py", line 797, in pbtnImportujClicked
self.dlg.ui.peditOutput.appendPlainText(u"błąd: " + G5Table + " " + cols + " " + values + "rekord nr: " + str(obieg) + "line = " + line+ "\n error: " + str(ex) )
UnicodeDecodeError: 'ascii' codec can't decode byte 0xc5 in position 1: ordinal not in range(128)

Czy problemem nie będzie, że ustawiąc porównanie i typ znakowy wybrałem Polish_Poland.1250 bo nie mogłem wybrać tego zalecanego (nie było go na liście)
21-06-2013, 12:29, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-06-2013, 12:31 {2} przez robbur.)
#10
Wink  RE: format swde i vpf
Witam geodetę, też mam od czasu do czasu do czynienia z niwelatorami - używam takiego zabytku, który poziomuje się zgrywając tzw "bycze jaja". Staroć, ale przynajmniej daje pewność, że mechanizmy samopoziomujące nie zawiodły.
(21-06-2013, 09:57)urzednik napisał(a): Padło jednak dalej

Czy problemem nie będzie, że ustawiąc porównanie i typ znakowy wybrałem Polish_Poland.1250 bo nie mogłem wybrać tego zalecanego (nie było go na liście)

Dobrze się składa, bo właśnie dzisiaj w pracy na windowsie trafiłem na ten sam błąd - rozwiązanie znajduje się tutaj:

https://www.copy.com/s/soxawDarCNun

podmień plik swdeimport.py w katalogu wtyczki. O ile się nie mylę to ten updejcik powinien rozwiązać problemy z różnym kodowaniem znaków w bazie postgresa.

Na pocieszenie powiem, że to i tak wiele nie zmieni Wink To znaczy zmieni o tyle, że wyświetli się w okienku komunikatów wtyczki szczegółowa informacja o błędzie - (linia pliku swde, która spowodowała błąd, komunikat bazy danych itp).
Ten błąd który Ci się teraz pokazał to informacja, że z powodu złego kodowania znaków nie można wyświetlić informacji o błędzie. Trochę to montypythonowe (jak na kod pythona przystało).
Jak mi wkleisz to co wyskoczy w tym okienku po podmiance pliku swdeimport.py to będę krok bliżej rozwiązania. Stawiam na to, że któreś z pól w bazie przewidziałem za krótkie.

Pozdrawiam i dzięki za testy.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  sklejanie wydruków w większy format sebaq 0 7 570 20-05-2015, 11:10
Ostatni post: sebaq
  ASCII grid format, brak współrzędnych Domciu 3 21 680 20-05-2013, 15:48
Ostatni post: tomgie
  QGIS, PostrgreSQL i format danych Rayo 3 18 938 10-08-2012, 10:13
Ostatni post: Rayo

Skocz do: