Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z wtyczkami w Qgis Lisboa pod Ubuntu
18-07-2012, 12:58,
#1
Brick  Problem z wtyczkami w Qgis Lisboa pod Ubuntu
Zainstalowałem od nowa Ubuntu Precise i Qgis Lisboa. Ostatni Qgis pod Win XP co kilka minut mi się wywala podczas edycji pliku shp, więc pomyślałem, że pod Ubuntu będzie może bardziej stabilnie.
Mam jednak problem z wtyczkami:
- nie mogę dodać niezależnych repozytoriów. Nie ma takiej opcji w zakładce repozytoria. Mogę je jakoś dodać ręcznie? Najbardziej mi zależy na wtyczce Borysa - Table manager;
   

- nie mam pozycji "Join atributes" lub "złącz atrybuty" w fTools. Ogólnie wtyczka jest zainstalowana, ale pozycji "złącz" brak. (z tą wtyczką miałem podobny problem pod Win XP. Podczas aktualizacji do Lisboa wynikło zamieszanie z fTools. Pojawiły mi się dwie pozycje w menu Vector i Wektor. Ale skasowanie katalogu fTools i zainstalowanie wtyczki od nowa pomogło, pojawiło się "Join atributes" choć pozostałe opcje są po polsku).
   

   

Napisałem o tym też na forum gis.stackexchange.com, ale na razie problem mam nierozwiązany. Może mi ktoś pomóc?
Pozdrawiam,
Radek
18-07-2012, 17:47, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2012, 17:49 {2} przez borys.)
#2
RE: Problem z wtyczkami w Qgis Lisboa pod Ubuntu
(18-07-2012, 12:58)UliRa napisał(a): - nie mogę dodać niezależnych repozytoriów. Nie ma takiej opcji w zakładce repozytoria. Mogę je jakoś dodać ręcznie? Najbardziej mi zależy na wtyczce Borysa - Table manager;

Od tej wersji QGISa nie ma już tego klawisza, teraz będzie jedno centralne repozytorium. Nie wszystkie wtyczki są już do niego przeniesione, co jest chwilowo uciążliwe, ale niestety taki krok był konieczny. Oczywiście nadal można ręcznie dodać dowolne zewnętrzne repozytorium, a jeśli aktualizujesz ze starszej wersji, to dodane wcześniej repozytoria zostają.

Jednak musieliśmy zamknąć możliwość (a w praktyce często konieczność) dodania jednym kliknięciem kilkunastu niekontrolowanych przez nas repozytoriów, która przy stale rosnącej liczbie wtyczek zaczynała być zarówno niebezpieczna (brak możliwości zablokowania wadliwie lub - odpukać - złośliwie działającej wtyczki), jak i po prostu coraz trudniejsza do utrzymania w ryzach (długo bym mógł opowiadać o pomysłowości i radosnej twórczości niektórych autorów).

Dlatego ponad rok temu uruchomiliśmy całkowicie nowe centralne repozytorium wtyczek ( http://plugins.qgis.org/plugins/ ) i te chwilowe problemy z dostępnością części wtyczek powinny szybko zostać wynagrodzone przez spory wzrost stabilności i ułatwioną komunikację z autorami.

TableManagera postaram się przenieść w najbliższych dniach. Jeśli potrzebujesz w tym momencie, to możesz dodać ręcznie stare repozytorium: http://pyqgis.org/repo/contributed

(18-07-2012, 12:58)UliRa napisał(a): - nie mam pozycji "Join atributes" lub "złącz atrybuty" w fTools. Ogólnie wtyczka jest zainstalowana, ale pozycji "złącz" brak.

Ta opcja również została usunięta, teraz złączanie następuje w locie w oknie właściwości warstwy (złączać można tabele atrybutów załadowanych warstw, więc żeby do szejpa dołączyć np. tabelę dbf, trzeba ją najpierw dodać do mapy tak samo, jakby była warstwą wektorową (no, taką nibywarstwą bez geometrii).

(18-07-2012, 12:58)UliRa napisał(a): (z tą wtyczką miałem podobny problem pod Win XP. Podczas aktualizacji do Lisboa wynikło zamieszanie z fTools. Pojawiły mi się dwie pozycje w menu Vector i Wektor. Ale skasowanie katalogu fTools i zainstalowanie wtyczki od nowa pomogło, pojawiło się "Join atributes" choć pozostałe opcje są po polsku).

Trochę teorii: fToolsy są zapakowane razem z QGISem i lądują w katalogu instalacyjnym programu. Ty dodatkowo w katalogu domowym użytkownika wersję z repozytorium, która jest nieco przestarzała (np. posiada "Join attributes", którego w aktualnej wersji już nie ma). Ponieważ zawsze priorytet ma wtyczka w katalogu domowym, to ładuje się ta doinstalowana przez Ciebie, choć jest starsza. Teoretycznie QGIS powinien krzyknąć, że w domowym katalogu masz starszą wersję i żebyś ją wyrzucił, ale Carson nie zadbał o poprawną numerację i obie wersje mają prawdopodobnie ten sam numerek i QGIS siedzi cicho. Natomiast brak tłumaczenia napisu "join attributes" wynika stąd, że tłumaczenie fTools jest zaimplementowane na poziomie całego programu i z QGISa 1.8 ten napis już wyleciał.

Co z tego wszystkiego wynika: generalnie powinno się wywalić tę wersję z katalogu domowego (odinstalowanie instalatorem wtyczek też po prostu skasuje katalog) i używać tej dostarczonej z QGISem. Przynajmniej do czasu, aż instalator wtyczek nie zakomunikuje, że w repozytorium widzi nowszą wersję (choć najpierw Carson musiałby zacząć zwracać uwagę na numerki ;-) ). Jeśli jednak zależy Ci na funkcji Join Attributes, to możesz używać tej starszej pamiętając, że wszystkie aktualne poprawki i nowe funkcje leżą sobie odłogiem, zamaskowane przez nią.
18-07-2012, 19:28,
#3
RE: Problem z wtyczkami w Qgis Lisboa pod Ubuntu
Pięknie dziękuję za wyjaśnienia! Chyba bym nie wpadł, żeby otwierać dbfa poprzez dodanie warstwy wektorowej Sad Wniosek taki, że program do przodu a ja w miejscu Smile Obecność dodatkowych repozytoriów w instalce pod Windows wynikała w takim razie z obecności wcześniejszych wersji Qgis. Pod Ubuntu zrobiłem na czysto, więc dlatego wersje mi się różniły i myślałem, że coś źle zainstalowałem w pod linuksem.
Tak jak piszesz, przy aktualizacji do Qgis 1.8.0 miałem informacje o starszym pakiecie fTools, który już jest zainstalowany, choć Qgis pokazywał najnowszy numer. Trochę tym byłem skonfudowany, stąd skasowanie katalogu i przeinstalowanie fTools, o czym pisałem wcześniej.
W takim razie zaczynam się oswajać z nowymi ustawieniami.
Pozdrawiam,
Radek
28-02-2013, 21:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-03-2013, 13:30 {2} przez zdzichu.)
#4
RE: Problem z wtyczkami w Qgis Lisboa pod Ubuntu
podepnę się pod temat:
jakiś czas temu zapragnąłem zainstalować sobie qgisq 1.8 na ubuntu. Jednak mam problem z wtyczkami (sextante itd). Nie mogę ich zainstalować. Taki oto babol mi wyskakuje:

[Obrazek: b5b20225e34d4f35med.jpg]

generalnie trochę zgłupiałem i mam wrażenie że to wina ubuntu a nie qgisa czy repozytoriów. python oczywiście zainstalowany w wersji 2.6.5 ale nie ma folderu python/plugins w .qgis...
02-03-2013, 15:11,
#5
RE: Problem z wtyczkami w Qgis Lisboa pod Ubuntu
Wygląda na problem z prawami dostępu do katalogu .qgis. Sprawdź uprawnienia i spróbuj ręcznie utworzyć te podkatalogi. Rozumiem, że używasz standardowego położenia tego katalogu, w katalogu domowym użytkownika, który uruchamia QGIS-a?

Workflow jest taki:
1) QGIS najpierw ściąga z repozytorium zipa z wtyczką do katalogu /tmp i to się zapewne udało.
2) Następnie próbuje utworzyć .qgis/python/plugins/katalog_wtyczki (rekursywnie, więc python/plugins powinny się tu utworzyć), lecz ewentualne niepowodzenie tej operacji jest ignorowane.
3) Na koniec rozpakowuje zipa do świeżo utworzonego katalogu i w razie błędu rozpakowywania wyświetla komunikat, który widzisz. Czyli mogą być w zasadzie dwie przyczyny błędu: albo to, co się ściągnęło z serwera, nie daje się rozzipować (bo jest komunikatem błędu, a nie zipem), albo nie można zapisywać do wyjściowego katalogu. Skoro nie masz python/plugins, to ewidentnie ten drugi wypadek.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WMS pod QGIS 3.2 stratocumulus 1 5 951 19-07-2018, 11:14
Ostatni post: stratocumulus
  Instalacja QGISa na Ubuntu 12.04 LTS diogenes 1 13 341 14-05-2012, 19:56
Ostatni post: Krzysiek
  kompilacja ubuntu Rafa 4 19 904 19-02-2011, 21:51
Ostatni post: borys
  Brak klucza dla repozytorium qgis.org? (OS - Ubuntu, QGIS - Trunk) tomalos 3 18 606 05-11-2010, 11:41
Ostatni post: tomalos

Skocz do: