Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Quantum GIS powolne odświeżanie w trakcie rysowania
10-08-2012, 11:53, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-08-2012, 11:54 {2} przez kamilwydra.)
#1
Quantum GIS powolne odświeżanie w trakcie rysowania
Witam.

Pracujemy z użytkownikami na Quantum 1.8 (wcześniej na 1.7.x). Praca jest bardzo powolna.

Posiadamy przygotowany projekt, w którym mamy ustawione opcje przyciągania tylko do warstw, do których przyciągać musimy.
Przy edycji warstwy liniowej, jak przesuwamy linię, program działa w miarę szybko, gdy puścimy przycisk myszki, musimy odczekać kilka sekund (przy pracy na skali 1:100), zanim linia się pojawi.

Z tego co zauważyłem (mam nadzieję, że się nie mylę), w momencie gdy puszczamy przycisk myszki, odświeżane są wszystkie warstwy.

Jak zrobić, aby odświeżona została tylko i wyłącznie edytowana warstwa ?

Jak ew. przyśpieszyć działanie programu ?
Czy są jakieś opcje bazy PostGIS w konfiguracji serwera, które by przyśpieszyły działanie ?


Jeżeli chodzi o Quantuma, opcje mamy włączone następujące:
Opcje-> Renderowanie:
Domyślnie nowo dodawane warstwy są wyświetlane: 1
Liczba obiektów koniecznych do narysowania przed odświeżeniem widoku: 0 (nie rozumiem do końca tej opcji)
Użyj pamięci podręcznej aby przyśpieszyć odświeżanie: 1
Pokaż linie jako mniej postrzępione kosztem wydajności wyświetlania: 0
Napraw błędy związane z nieprawidłowo wypełnionymi poligonami: 0
Użyj nowego mechanizmu stylów do wyświetlania: 1


Opcje -> Sieć:
Ustawienia cache, pamięć: 919200

W przypadku WMS: (ms) 180000


Coś mam nie tak ustawione ?

Pozdrawiam
kamilwydra
16-08-2012, 08:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-08-2012, 14:22 {2} przez sebaq.)
#2
RE: Quantum GIS powolne odświeżanie w trakcie rysowania
Cześć!
Miałem ten sam problem przy edycji sieci wod.-kan. i zauważyłem, że ma to związek z ilością danych słownikowych zawartych w projekcie. Np. to o czym pisaliśmy parę postów wcześniej (słowniki map wartości zapisane w projekcie) powoduje, że projekt puchnie i z czasem zwalnia, szczególnie jeżeli go ciągle modyfikujemy i zapisujemy, co powoduje zwalnianie w uruchamianiu i pracy.
Spróbuj na sucho dodać w nowym projekcie wszystkie warstwy postgis i WMS (bez dodawania stylów czy słowników) i zobaczyć czy problem dalej występuje. U mnie opisane przez Ciebie objawy ustąpiły gdy "zubożyłem" słowniki danych między innymi o ulice dla warstw wod.-kan. (700 ulic z terytu) a zostawiłem je jedynie w adresach. Poza tym możesz pobawić się w wyświetlanie zależne od skali co również przyśpiesza działanie projektu.
U mnie problem jeszcze występuje z rastrami serwowanymi przez lokalny WMS...opóźnienie przy przesuwaniu mapy wynosi około 1-2s ale to może dla tego, że nie zrobiłem jeszcze kafelkowania na serwerze...
Daj znać czy u Ciebie pomogło. A jakby co to dzwoń...
Pozdrawiam.
PS 1. Co do wartości to mam podobnie z małymi wyjątkami:
Pokaż linie jako mniej postrzępione kosztem wydajności wyświetlania: 1 - ładniej wyglądają Wink
PS 2. Co oznacza w zakładce sieci linijka "Adres przeszukiwania WMS"?

EDIT: Wydaje mi się, że problem z "wolnym rysowaniem" leży w opcjach przyciągania. Jeżeli mamy dużo warstw do których "przyciągamy" rysowanie strasznie zwalnia. Spróbuj wyłączyć przyciąganie do innych warstw poza tą którą potrzebujesz (np punkty ze szkicu powykonawczego)...
17-08-2012, 07:25,
#3
RE: Quantum GIS powolne odświeżanie w trakcie rysowania
Witam.

Przy edycji ulic nie korzystamy ze słowników, użytkownicy korzystają z kodów TERYT, ale bez możliwości wyboru nazwy ulicy - warstwa ulic jest pod względem nazewnictwa bardzo rzadko edytowana, przez co nie ma sensu zapychać projektu.

Problem z powolnym odświeżaniem udało mi się rozwiązać.
Poniżej przedstawię dwa różne rozwiązania, dzięki którym Quantum zaczął nam działać sprawnie. Oba zastosowałem.

Rozwiązanie 1:

Rozpocznę od opisu problemu.
W przypadku sieci kanalizacyjnej posiadamy warstwę przykładowo k_linie.
W niej mamy atrybut typ sieci, w którym znajdują się wartości:
'o' - ogólnospławna
'd' - deszczowa
's' - sanitarna

Dodatkowy atrybut to funkcja:
'c' - ciąg główny
'f' - przyłącze


Do tej pory w projekcie miałem warstwy kd, ks, ko, kd_przylacza, ks_przylacza, ko_przylacza.
Warstwy były dodawane w sposób następujący:
W przypadku kd_przylacza dodałem warstwę k_linie i w kreatorze zapytań (zakładka ogólne) ustawiłem warunki: typsieci like 'd' and funkcja like 'f'

Wszystko fajnie, ale wtedy projekt strasznie mulił. Przyciąganie dodatkowo zamulało projekt, więc próbowałem różnych rozwiązań w tym projekcie, ale wszystkie kończyły się fiaskiem.

Problem rozwiązałem następująco:
Do projektu dodałem warstwę k_linie, a warunki ustawiłem w stylach (osobne style dla każdego warunku).
Zakładka style -> Oparta na regułach
W ten sposób warstwę k_linie dodawałem tylko 1 raz do projektu i projekt działa zdecydowanie szybciej, a do tego nie ma problemów z przyciąganiem.

Myślę, że dobrze by było, aby programiści zainteresowali się tym problemem, bo widać rozwiązanie "kreator zapytań" nie spełnia swojej funkcji.


Rozwiązanie 2:

Do projektu mam dodaną warstwę budynków, która oczywiście jest typu poligon. Warstwa ta posiada około 47 000 obiektów.
Warstwy była etykietowana rozwiązaniem "ABC". Jak jakiś budynek był na aktywnym widoku, Quantum mulił (odświeżanie każdej akcji trwało kilka sekund).

Dopiero ustawienie etykietowania według starego rozwiązania (właściwości warstwy -> etykietowanie) przyśpieszyło projekt.

O dziwo, etykietowanie "ABC" dla warstw liniowych, lub z mniejszą ilością obiektów poligonowych działa bardzo dobrze.


Mam nadzieję, że moje uwagi dotrą do programistów Quantuma.


Wszelkie powyższe rozwiązania przedstawiłem na podstawie oprogramowania Quantum GIS 1.8.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Quantum GIS mapa wartości. kamilwydra 4 13 722 13-09-2023, 20:45
Ostatni post: xmaziax
  Brak możliwości rysowania figur w warstwie poligonowej mcuske 1 610 15-06-2023, 17:25
Ostatni post: jerresso
  Odświeżanie rastrów ortofotomapy kapiszon85 4 1 222 04-05-2023, 20:04
Ostatni post: kapiszon85
  Plugin Quick Finder - automatyczne odświeżanie tm261700 0 3 593 29-11-2018, 11:02
Ostatni post: tm261700
  Automatyczne, cykliczne odświeżanie zawartości zapisanej w warstwie frankie 3 9 163 06-06-2018, 11:09
Ostatni post: frankie
  Odświeżanie GeoArt 5 22 149 04-05-2014, 14:53
Ostatni post: borys
Information Heat map w Quantum GIS mark014 7 27 973 29-09-2013, 13:18
Ostatni post: 4pik
  Quantum GIS 1.8.0.2 kamilwydra 2 13 806 14-02-2013, 13:55
Ostatni post: randyX
  Dociąganie do węzła podczas rysowania alicja100 1 12 580 14-01-2013, 23:21
Ostatni post: borys
  Export rastra z quantum gis do saga gis prawdziwytomasz 0 7 781 27-08-2012, 19:46
Ostatni post: prawdziwytomasz

Skocz do: