Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku"
30-10-2012, 09:08, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2012, 13:45 {2} przez sebaq.)
#1
Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku"
Witam.
Mam problem w Qgis 1.7.4 i Win 7 jeżeli chodzi o parametr "nazwa pliku" we właściwościach warstwy w zakładce pola. Mianowicie po wskazaniu pliku dla danego pola, Qgis pobiera ścieżkę do pliku (np C:/qgis/plik.txt) ale po zakończeniu edycji i zapisaniu do bazy (Postgres 8.4/Postgis 1.4) na serwerze w sieci LAN (W2k8) zostaje tylko "C:qgisplik.txt". Jak widać znikają znaki "/", co oczywiście uniemożliwia otworzenie tego pliku akcją. Jako ciekawostkę dodam, że gdy ścieżka do pliku zawiera znaki /n obok siebie, to ze ścieżki "C:/qgis/nazwa.txt" zostaje tylko "C:qgis azwa.txt".
Problem występuje tylko przy dostępie do bazy na serwerze w sieci LAN. Na lokalnej bazie (Postgres 9.2/Postgis 2) te same operacje już zapisują "nazwę pliku" ze znakiem "" tak więc ścieżki mają postać "C:qgisplik.txt" i są tak zapisane w bazie.
Jak widać problem z znikaniem znaku / występuje tylko przy łączeniu z bazą danych w sieci, ale gdzie tkwi problem? W wersji Postgresa/Postgisa, w kodowaniu, czy gdzieś "po drodze" w sieci?

PS. Jeszcze spytam czy we własnych formularzach *.ui stworzonych w QtDesignerze, można mieć pole "nazwy pliku" wraz z otwierającym się oknem przeglądania plików i pobierającym dane o ścieżce dostępu. Póki co ta sztuka mi się nie udała, gdyż utknąłem na w/w problemie.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.
30-10-2012, 13:52,
#2
RE: Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku"
Problem wydaje się leżeć nie po stronie bazy danych, kodowania czy sieci a instalacji Qgisa. Jest on zainstalowany na dysku sieciowym za pomocą OSGEO4W a każdy użytkownik mapując sobie tą lokalizację sieciową jako dysk lokalny odpala Qgisa za pomocą skrótu do pliku qgis.bat.
Przy zainstalowanym Qgisie za pomocą instalatora exe ścieżki są zapamiętywane poprawnie.
Niestety nie rozwiązuje to mojego problemu, gdyż chciałem właśnie użytkownikom "sieciowym" dać możliwość dołączania plików również trzymanych w lokalizacji sieciowej do obiektów za pomocą pola wartości "nazwa pliku" i późniejsze ich uruchamianie za pomocą akcji.
Zobaczę co się będzie działo po przeinstalowaniu instalacji sieciowej i jutro dam znać.

PS. Pytanie odnoście pola "nazwa pliku" we własnych formularzach jest nadal aktualne Smile

Pozdrawiam.
30-10-2012, 21:33,
#3
RE: Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku"
Jeśli dobrze zrozumiałem drugą część pytania to w załączniku jest rozwiązanie. Po ściągnięciu należy zmienić rozszerzenie na 'rar', rozpakować i otworzyć projekt.
W projekcie jest przykładowa warstwa, dla której jest stworzony formularz .ui i funkcja w pythonie ('funkcja.py'), która otwiera okno dialogowe wyboru plików i wstawia wybraną nazwę do pola tekstowego w formularzu oraz atrybutów obiektów (tylko w trybie edycji warstwy).


Załączone pliki
.txt   ui_pliki.txt (Rozmiar: 4,69 / Pobrań: 13)
31-10-2012, 11:10,
#4
RE: Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku"
DZIĘKI!
Zastosowałem przykład do mojego systemu i wszystko hula jak należy. Nie sądziłem, że trzeba do tego używać pythona, gdyż ta funkcjonalność jest w domyślnym formularzu. Programik dodatkowo rozwiązał problem ze znikającymi znakami / w ścieżkach.
Wielkie dzięki i pozdrawiam!
05-11-2012, 12:59,
#5
RE: Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku"
To znowu ja!
Jak wspomniałem wyżej wszystko działa jak należy, z małym wyjątkiem. Przy zamykaniu Qgisa Windows 7 wywala błąd "Program qgis.exe przestał działać". Dzieje się tak zarówno przy uruchomieniu projektu za pomocą Qgisa z lokalizacji sieciowej (1.7.4) jak i lokalnej (1.8.0). Jest to co prawda nieuciążliwe (przecież i tak zamykamy program) ale chciałbym wiedzieć co się dzieje i dlaczego...
Pozdrawiam.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Znaki umowne fcs 8 30 410 05-11-2014, 13:41
Ostatni post: fcs
  Znikające ikony w paskach narzędzi /Win XP/ wlodluka 3 15 838 14-08-2013, 09:29
Ostatni post: wlodluka
  symbole i znaki topograficzne - gdzie znaleźć? banan8 14 68 559 30-10-2011, 19:19
Ostatni post: koberek
  polskie znaki w ścieżce pliku Konrad 4 21 366 20-02-2011, 21:07
Ostatni post: Rayo
  Polskie znaki a Postgis Rayo 6 28 115 09-11-2010, 12:57
Ostatni post: tomplamka
  Znikające projekty krzynio 6 28 143 17-09-2010, 11:14
Ostatni post: krzynio
  znikające wiersze wojsa 5 21 229 25-08-2010, 02:14
Ostatni post: borys

Skocz do: