Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
05-11-2012, 11:28, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2012, 15:16 {2} przez AiE_2004.)
#1
Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
Witam, jako nowy użytkownik mogę nie do końca dobrze władać terminologią, ew. proszę o zwrócenie uwagi. Proszę o pomoc w temacie importu dużej mapy a mianowicie potrzebuję do własnego użytku ściągnąć mapę jednej z gmin w woj wielkopolskim
z geoportalu w 2 warstwch katastralna i topograficzna w skali 1:5000 a następnie chciałbym to wydrukować w formacie np. A1 czy A0. Czy jest to w ogóle możliwe? Z góry dziękuję za pomoc.

wersja 1,8
05-11-2012, 18:31,
#2
RE: Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
Trochę ogólne to pytanie. Masz podpięty WMS? Wyświetlają się mapy z geoportalu w QGIS? Czy chcesz ją jakoś inaczej "ściągnąć"? Najogólniej jak chcesz pobrać sporo danych to zapytaj Google: "pobieranie danych z geoportalu", jest trochę sposobów, są do tego jakieś programiki. Prawdopodobnie wiąże się to jednak ze złamaniem licencji geoportalu. Jak chcesz to potem w QGIS otworzyć to potrzebujesz danych z georeferencją, na przykład GeoTIFF. Jak chcesz coś na szybko i nie za dużo to możesz pobrać kilka sąsiadujących widoków mapy jako obrazy (plik > zapisz jako obraz) i potem wczytać je do QGISa.
05-11-2012, 18:43,
#3
RE: Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
Witam, dziękuję za pświęcony czas. Nie mam podpiętego WMS. Czy jeśli będą mi się wyswietlały mapy w Qgis to czy jestem w stanie wydrukować więszy obszar niż monitor np. zakres adekwatny do formatu A1 ale jednorazowo bez klejenia? Niekoniecznie muszę ściągać, czasami lepiej może nie. Chodzi o najprostszy i najszybszy sposób. Pozdrawiam
08-11-2012, 21:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2012, 21:21 {2} przez AiE_2004.)
#4
RE: Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
Widzę że jedna osoba mi odpowiedziała za co jeszcze raz dziękuję ale jednak sądzę że ten temat jest zbyt skomplikowany dla użytkowników tego forum, pozdr, a.m.
Widzę że jedna osoba mi odpowiedziała za co jeszcze raz dziękuję ale jednak sądzę że ten temat jest zbyt skomplikowany dla użytkowników tego forum, pozdr, a.m.
08-11-2012, 22:27,
#5
RE: Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
(05-11-2012, 18:43)AiE_2004 napisał(a): Witam, dziękuję za pświęcony czas. Nie mam podpiętego WMS. Czy jeśli będą mi się wyswietlały mapy w Qgis to czy jestem w stanie wydrukować więszy obszar niż monitor np. zakres adekwatny do formatu A1 ale jednorazowo bez klejenia? Niekoniecznie muszę ściągać, czasami lepiej może nie. Chodzi o najprostszy i najszybszy sposób. Pozdrawiam

Do drukowania służy opcja "Nowy wydruk". Drukowany obszar/skala definiowane są tam i niekoniecznie muszą pokrywać się z podglądem w oknie programu.

Osobnym i kluczowym problemem jest źródło danych. Może to być WMS (którego nie masz podpiętego) albo warstwa czytana lokalnie. Tej drugiej rozumiem, że nie masz, więc nie bardzo wiadomo jak chcesz to zrobić.

Reasumując: na dzień dzisiejszy Geoportal to takie trochę lizanie loda przez szybę. Niby jest, ale zrobiony tak, żeby za bardzo nie ułatwić życia użytkownikom. Nie sposób więc krótko opisać "najprostszy i najszybszy sposób".

W tym kontekście trochę niezręcznie zabrzmiało Twoje
(08-11-2012, 21:21)AiE_2004 napisał(a): (...) sądzę że ten temat jest zbyt skomplikowany dla użytkowników tego forum (...)
, ponieważ tomalos opisał Ci najlepsze rozwiązanie na chwilę obecną.
09-11-2012, 08:49, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2012, 09:28 {2} przez Bob.)
#6
RE: Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
(05-11-2012, 18:43)AiE_2004 napisał(a): Czy jeśli będą mi się wyswietlały mapy w Qgis to czy jestem w stanie wydrukować więszy obszar niż monitor np. zakres adekwatny do formatu A1 ale jednorazowo bez klejenia?

Oczywiście, że możesz wydrukować sobie obraz na A1, ustawiasz w opcjach wydruku i skalę i wielkość "kartki" , jak skala ma być 5k to dopasujesz sobie już wielkość.
Mapy można pobrać trochę nielegalnie tak jak już ktoś pisał tutaj, mapa z WMS z geoportalu na takiej skali i obszarze najprawdopodobniej nie zapisze się w wydruku, przynajmniej mi się nigdy nie udało.

A co do uwagi, że temat zbyt skomplikowany, to potraktuję to jako zaczepkę mającą zmotywować innych użytkowników do odpowiedzi. W sumie wejście na forum, zadanie "dokładnego" pytania, uzyskanie odpowiedzi i po tym drwienie z innych użytkowników można by było nazwać inaczej, o np tak jak Robert - "niezręczne" Wink
09-11-2012, 23:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2012, 23:11 {2} przez AiE_2004.)
#7
RE: Jak zaimportować i wydrukować duże mapy
Witam, Po wielu próbach z WMS udało się!!!! Dziękuję kolegom Tomalos'owi i Robertowi a także pomógł Bob, który muszę powiedzieć okazał się niezłym psychologiem internetowym... i strzelił w dziesiątkę Smile. Mam nadzieję że nikogo nie obraziłem. Temat zamknięty, pozdrawiam.
Witam, Po wielu próbach z WMS udało się!!!! Dziękuję kolegom Tomalos'owi i Robertowi a także pomógł Bob, który muszę powiedzieć okazał się niezłym psychologiem internetowym... i strzelił w dziesiątkę Smile. Mam nadzieję że nikogo nie obraziłem. Temat zamknięty, pozdrawiam.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Duże zadanie ? Mazur 5 12 703 08-04-2018, 20:41
Ostatni post: Mazur
  GDALWARP - duże pliki po transformacji sebaq 2 14 232 07-11-2011, 11:49
Ostatni post: sebaq
  Duże wdrożenie Rayo 24 107 914 01-10-2010, 11:39
Ostatni post: sebaq

Skocz do: