Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tworzenie mapy - pomoc
24-04-2012, 19:07,
#1
Tworzenie mapy - pomoc
Witam,
jeśli źle trafiłam to z góry przepraszam, ale nie mam pojęcia gdzie i do kogo się z tym zwrócić, ponieważ nikt z moich znajomych nie potrafi mi pomóc, więc jeśli ktoś z tego forum jest w stanie byłabym baaaardzo wdzięczna.

Zacznę od tego, że jestem komputerowym laikiem, korzystanie z programów przeze mnie ogranicza się do pakietu Office. Wink

A teraz sedno: Piszę teraz pracę dyplomową i potrzebuję stworzyć mapkę województwa zachodniopomorskiego z podziałem na gminy. Nie musi być tam żadnych oznaczeń, nazw itp., a jedynie kontur mapki z granicami administracyjnymi gmin oraz możliwość pokolorowania poszczególnych gmin według skali danego zjawiska (w moim przypadku poziomu bezrobocia). Nigdy tego nie robiłam, pełno tego w książkach, różnych plikach gusowskich itp. więc myślałam, że to jakaś banalna sprawa, ale szukając informacji na ten temat w internecie dowiedziałam się, że potrzebny jest program do tworzenia map, a dalej to już w ogóle czarna magia (jak dla mnie)..

Czy jest ktoś cierpliwy, kto mógłby mi to opisać krok po kroku?

Pozdrawiam.
24-04-2012, 21:29,
#2
RE: Tworzenie mapy - pomoc
Cześć,

Trafiłaś dobrze, ale nie spodziewaj się gotowej odpowiedzi na tak postawiony problem.
Potrzebujesz dwa elementy:

1. Mapę gmin w formacie wektorowym - możesz pobrać tutaj. Format: shapefile. Szaleństw nie ma, ale do prostej mapy wystarczy.

2. Program - najprędzej zrobisz to w programie QGIS. Pobierz ze strony projektu wersję 1.7.4 pod Windows (www.qgis.org).
Poczytaj trochę jak to działa (http://quantum-gis.pl/czytelnia/kursy_qgis). Na forum znajdziesz sporo odpowiedzi na ewentualne wątpliwości. W razie problemów, konkretne pytania pisz już na forum QGIS.
25-04-2012, 20:09,
#3
RE: Tworzenie mapy - pomoc
(24-04-2012, 21:29)robert napisał(a): 1. Mapę gmin w formacie wektorowym - możesz pobrać tutaj. Format: shapefile. Szaleństw nie ma, ale do prostej mapy wystarczy.
Hmm, o ile dobrze widzę to jest mapa tylko z podziałem na powiaty.. Może znasz jakąś inną stronę?

Szukam sama, ale nic ciekawego nie znalazłam..
08-05-2012, 10:51,
#4
RE: Tworzenie mapy - pomoc
Bo z tego co wiem nic takiego na bezpłatnej licencji nie jest dostępne.

Jakimś rozwiązaniem są dane udostępniane poprzez WFS na geoportalu. Choć termin "udostępniane" jest grubo na wyrost, bo ściągniecie tych danych nie jest proste. No i oczywiście pozostaje kwestia licencji.
Prześlę Ci krótką instrukcję jak technicznie to można zrobić.


Skocz do: