Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Google Earth - czy warto poznawać?
18-11-2012, 12:01,
#1
Google Earth - czy warto poznawać?
Witajcie,

od razu chciałem zaznaczyć, że odwołuję się raczej (raczej, bo opis wersji Pro również nie powalił mnie na kolana) do darmowej wersji wspomnianego w tytule programu. Co prawda wypełniłem formularz i ściągnąłem 7-dniową wersję Pro tego narzędzia, ale niestety aplikacja zgłasza błąd podczas instalacji.

Z przeczesania Internetu wynika, że narzędzie nie jest raczej uważane za pełnoprawny GIS, aczkolwiek powstają koncepcje zastosowania go jako podstawy do budowy większego systemu. Producent chwali się tym, że program jest wykorzystywany przez duże firmy/koncerny...ale ja jestem sceptyczny.
Oczywiście mapki (także Marsa i Księżyca) wraz z naniesionymi przez nas poligonami/punktami wyglądają bardzo estetycznie. Jednak wydaje mi się, że na tym zastosowania (wizualizacja) programu kończą się - nie jest możliwe wykonywanie analiz przestrzennych, jakichkolwiek działań na warstwach, czy obróbki statystycznej.

Skoro QGIS radzi sobie bezproblemowo z obsługą plików KML (dzięki GDAL) oraz potrafi wczytywać warstwy od Google'a przy użyciu zewnętrznej wtyczki http://spatialgalaxy.net/2012/01/14/qgis...penlayers/ lub bez niej http://terraobserver.blogspot.com/2011/0...html#morex, czy jest jakaś unikalna cecha tego narzędzia, która sprawia, że warto je zgłębićHuh
Czy wnosi ono cokolwiek (poza spopularyzowaniem dostępu do map) do świata GIS?


Skocz do: