Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zamiana atrybutów po usunięciu kolumny w tabeli atrubutów
19-11-2012, 14:04,
#1
zamiana atrybutów po usunięciu kolumny w tabeli atrubutów
Witam,
Po usunięciu części obiektów z warstwy a następnie zmianie tabeli atrybutów tej warstwy (poprzez usunięcie kolumny, zmianę nazwy kolumny lub przesunięcie kolejności kolumn przy użyciu Table manager) pozostałe w warstwie obiekty zmieniają swoje atrybuty - pojawiają się wcześniej usunięte obiekty, a część zostawionych obiektów znika.
Liczba obiektów w warstwie nie zmienia się. Atrybuty nie zmieniają się - zmienia się ich połączenie z obiektami graficznymi.
Jeśli zmienię kolejność działań tzn. najpierw zmienię tabelę, a następnie usunę obiekty to problem nie występuje.

Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem? Dodam, że na pierwszy rzut oka jest on niewidoczny.

Pozdrawiam
Jotek
PS> pracuję na QGIS 1.8.0 Lisboa
20-11-2012, 01:06,
#2
RE: zamiana atrybutów po usunięciu kolumny w tabeli atrubutów
Brzmi groźnie, ale nie udaje mi się tego błędu wywołać. O ile dobrze zrozumiałem, na skutek użycia Table Managera obiektom przypisywane są nieprawidłowe wiersze tabeli atrybutów (albo też atrybuty zostają na swoich miejscach, za to obiekty zamieniają się kolejnością). Ponieważ geometrie są zapisane kolejno w pliku .shp, zaś atrybuty kolejno w pliku .dbf, to takie rozjechanie wskazywałoby na to, że tylko z jednego z tych dwóch plików obiekty zostały usunięte. Jeśli mógłbym poprosić o taką diagnostykę (i sprostowanie, jeśli coś źle zrozumiałem):

1. Dane są w pliku Shapefile, prawda?
2. Usuwam pierwsze trzy obiekty (o trzech pierwszych id, czyli trzech pierwszych wierszach w tabeli atrybutów w pliku dbf – kolejne wiersze powinny wskoczyć wyżej)
3. Wychodzę z trybu edycji zapisując zmiany. Na mapie i w tabeli atrybutów wszystko jest jeszcze ok, prawda?
4. Włączam TableManagera i w drugiej zakładce mam podgląd tabeli. Powinna być pozbawiona tych pierwszych trzech wierszy.
5. Zmieniam np. nazwę pola i zapisuję. Wyskakuje ten błąd. Które konkretnie obiekty poznikały z mapy lub które wiersze z tabeli atrybutów?
21-11-2012, 10:45,
#3
RE: zamiana atrybutów po usunięciu kolumny w tabeli atrubutów
Zgadza się - dobrze zrozumiałeś.

1. tak, dane są w .shp
2.-3. tak
4. nie przyszło mi do głowy sprawdzenie w zakładce TableManagera podglądu tabeli.
5. wtedy pojawia się błąd.

Zrobiłam ponowny test, tym razem z usunięciem 3 pierwszych obiektów, i błąd się nie pojawił. Nie przychodzi mi do głowy żadna różnica w kolejności lub czynnościach wykonywanych na obiektach w porównaniu do opisanych przez Ciebie punktów.
Natomiast przy poprzednich testach obiekty zmieniające atrybuty znajdowały się w wierszach poniżej usuniętego obiektu. Każdy znikający obiekt był zastępowany jednym z wcześniej usuniętych, prawidłowości nie zauważyłam.

Pozdrawiam
Jotek
21-11-2012, 13:52,
#4
RE: zamiana atrybutów po usunięciu kolumny w tabeli atrubutów
Po pierwsze, aby pozbyć się dręczącego mnie cienia wątpliwości Wink mówiąc o „znikającym obiekcie” masz na myśli wiersz/rekord w tabeli atrybutów, czyli cały problem dotyczy wyłącznie atrybutów, zaś obiekty na mapie są w porządku, prawda?

To wygląda tak, jakby TableManager pracował na starej tabeli atrybutów (sprzed usuwania obiektów). Zważywszy, że możesz go włączyć dopiero po zapisaniu zmian i wyjściu z trybu edycji, zaś on otwiera plik dbf na własną rękę, może system operacyjny coś keszuje i udostępnia starą wersję. To są Windowsy? Plik jest lokalny? Trudno mi coś poradzić, jeśli błędu nie da się odtworzyć w kontrolowanych warunkach...
22-11-2012, 14:21,
#5
RE: zamiana atrybutów po usunięciu kolumny w tabeli atrubutów
Nie, znika obiekt z mapy. Nie zaobserwowałam znikających atrybutów, co nie oznacza że takich nie ma.

Tak, Windows.

Błąd wykryłam przez przypadek - ponieważ nie wiedziałam w którym dokładnie momencie się pojawił, zrobiłam kilka prób i wyszło że:
1. kopiowanie obiektów, a później zmiana nazwy, przesuwanie lub usuwanie kolumny nie powoduje zamiany atrybutów.
2. zmiana nazwy, przesuwanie, usuwanie kolumny, a później kopiowanie i usuwanie obiektów nie powoduje zmiany atrybutów.
3. usuwanie obiektów, a później zmiana nazwy, przesuwanie lub usuwanie kolumny powoduje zmianę atrybutów.
Niestety zostawiłam tylko wnioski i warstwy z tych prób, dokładniejszy notatki z kolejnością i opisem tych warstw wyrzuciłam.

Będę jeszcze próbowała odtworzyć ten błąd i napisać więcej konkretów. Dzięki za próbę rozwiązania problemu Smile

Pozdrawiam
Jotek


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dublowanie kolumnw tabeli atrybutów wolfspider666 2 456 09-03-2024, 19:33
Ostatni post: wolfspider666
  Usunięcie określonych wartości z tabeli atrybutów raczi 2 972 05-04-2023, 09:11
Ostatni post: jerresso
Question dodawanie pól w tabeli atrybutów briunete 3 1 234 08-03-2023, 12:13
Ostatni post: xmaziax
  zmiana kolejności i nazwy atrybutów w tabeli atrybutów phacops 5 19 851 07-12-2021, 12:22
Ostatni post: mradecka
Exclamation Prosba o pomoc - zabawa w tabeli atrybutów rtecian_covidu 3 4 327 12-02-2021, 21:13
Ostatni post: xmaziax
  wypełnienie kolumny w tabeli w SHP jedną wartością krzysiek1990rtk 1 4 242 27-09-2019, 11:19
Ostatni post: [wiki]
  Eksport z tabeli atrybutów do excel eamonn 9 57 079 30-05-2019, 11:03
Ostatni post: isk
  automatyczne wypełnianie tabeli atrybutów przy dodawaniu nowego elementu gazownik 3 10 206 14-03-2019, 14:11
Ostatni post: Konrad
  Plik excel w tabeli atrybutów Kzyhó 14 52 334 05-11-2018, 10:04
Ostatni post: tomalos
  dodawanie kolumny atrybutów z innej warstwy lukasz0830 2 8 291 02-08-2018, 08:09
Ostatni post: lukasz0830

Skocz do: