Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Digitalizacja poziomic
10-12-2012, 23:56,
#1
Digitalizacja poziomic
Czy jest jakaś możliwość wektoryzacji poziomic (z mapy topograficznej) "jadąc" tylko kursorem po poziomicy - bez klikania. Bo to się zaklikać na śmierć możnaSmile
11-12-2012, 11:51,
#2
RE: Digitalizacja poziomic
W ArcGISie jest moduł ArcScan - tylko trzeba mieć odpowiednio przygotowany skan.
12-12-2012, 23:41,
#3
RE: Digitalizacja poziomic
Jeśli dobrze rozumiem problem, to nie ma jeszcze takiego narzędzia. Najbliższa temu problemowi wtyczka to traceDigitize [1], ale ona ułatwia przyciąganie do już istniejących wektorów. Jak rozumiem Twoja mapa topograficzna to raster, więc raczej się tego narzędzia nie wykorzysta.
Ale to ciekawy pomysł na wtyczkę.

[1] http://plugins.qgis.org/plugins/traceDigitize/
13-12-2012, 15:50,
#4
RE: Digitalizacja poziomic
Istnieje taki program jak WiseImage. Który posiada funkcję śledzenie. Dla obrazów mono po grubości linii sam digitalizuje po przebiegu linii.
Oraz posiada również funkcje autodigitalizacji ale ma ona jedną wadę, że rozbija poszczególne linie na mała odcinki nie tworząc pollinii tylko tylko pojedyncze wektory.
Ale to chyba jedyny program który ma na tyle rozbudowane narzędzie digitalizacji automatycznej.
Przynajmniej znany mi.
16-12-2012, 00:41,
#5
RE: Digitalizacja poziomic
Jakby mieć samą rzeźbę z mapy topo (a one bywają rozbite na rzeźbę i sytuację) to można w GRASS-ie wycięknąć linie rastrowe r.thin a potem zamienić na wektor (nie pamiętam czym), ręcznie pozamykać, nadać wysokości w tabeli. Takie obejście klikania.
Milena Nowotarska
Zespół Rozwojowy QGIS
19-12-2012, 22:14,
#6
RE: Digitalizacja poziomic
Dziękuję za wszystkie podpowiedziSmile
Wektoryzuję z rastra mapy topograficznej. Znalazłem wtyczkę Freehand editing (rysowanie jak w programach graficznych), która tylko częściowo mi odpowiada. Tu się nie klika ale trzeba trzymać wciśnięty prawy przycisk myszki co na dłuższą metę jest równie uciążliwe jak klikanie. Nie zadowala mnie też rozdzielczość NMT wygenerowanego z punktów pobranych przy pomocy wtyczki SRTM import- więc pozostaje klikanieSad


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Digitalizacja - styl poligonów martel 2 11 741 01-10-2014, 14:05
Ostatni post: martel
Question Digitalizacja w trybie ORTO wlodluka 8 33 654 13-12-2011, 00:47
Ostatni post: borys
  Nie działa zaawansowana digitalizacja tomalos 3 18 460 10-08-2011, 09:24
Ostatni post: tomalos

Skocz do: