Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktualizacja warstwy o nowe dane
02-01-2013, 23:03,
#1
Aktualizacja warstwy o nowe dane
Witam Smile od niedawna pracuje z programem Qgis i trochę zdążyłam go poznać, ale niestety mam za zadanie zaktualizować konkretną warstwę wykorzystując wszystkie dostępne dane (mapowe, satelitarne etc) i nie wiem jak się za to zabrać. Nie wiem co to jest za teren, gdzie się znajduje.. Huh Proszę kogoś o jakieś wskazówki.. Smile
03-01-2013, 16:57,
#2
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane
Wydaje mi się, ze najlepiej dodać warstwę wektorową, a następnie użyć wtyczki OpenLayers i dodać któryś z możliwych podkładów (Google, OSM itp.). Jak już będziesz wiedziała co to jest za obszar warto poszukać czy istnieją jakieś WMSy np. geoportal i dodać taki podkład (ikonka dodaj warstwę WMS)
03-01-2013, 20:36,
#3
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane
No na pewno sprawdzę taką możliwość Smile dziękuje za pomysł Smile w razie problemów będę pisać Smile
05-01-2013, 12:37,
#4
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane
A jest może na to inny sposób nie korzystając z żadnej z wtyczek?
05-01-2013, 16:33,
#5
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane
Próbowałam zrobić to zadanie za pomocą wtyczki i znalazło mi ten obszar w okolicy jakiejś miejscowości ale nadal nie znam konkretnego jej położenia i nazwy.. A wchodząc w ikonkę 'dodaj warstwę WMS' nie wiem jak się po niej poruszać.. Proszę o dalsze wskazówki Huh
06-01-2013, 23:40,
#6
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane

.zip   uzytkow.zip (Rozmiar: 431,91 / Pobrań: 2)

zonia chyba mamy to samo zadanie do wykonania Smile

TREŚĆ:
Dla warstwy uzytki92 wykonaj aktualizację użytkowania terenu o istniejące aktualnie miejsca eksploatacji węgla metodą odkrywkową. Warstwa uzytki została stworzona w układzie 1992. Wynik aktualizacji proszę również przekazać w układzie 1992 a warstwa ma się nazywać uzytki92_new. Do aktualizacji proszę wykorzystać wszystkie dostępne dane (mapowe, satelitarne etc.). Proszę opisać sposób postępowania i przekazać go w pliku opis.doc.

Otrzymują Państwo:
Warstwę (shapefile) uzytki92
tabelę klasy użytków.dbf

na początku ustawiam układ współrzędnych,
potem wgrywam warstwe, następnie tabelę,
we właściwościach robię złączenie warstwy z tabelą,
potem w kreatorze zapytań robię zapytanie, aby znaleźć miejsce eksploatacji odkrywkowej,

i teraz mam wątpliwość czy znalezione miejsca ( są 2) zapisuję jako nową warstwę, a następnie szukam map np na geoportalu i wgrywam je przez WMS, szukam miejsca eksploatacji na mapach i do powstałej nowej warstwy z miejscami za pomocą edycji dorysowuje poligony? czy inaczej to robimy?

Proszę o pomoc
07-01-2013, 20:44, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-01-2013, 20:45 {2} przez zonia.)
#7
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane
Witam Smile tak, uważam, że tak powinno wyglądać to zadanie.. Ja też bym je właśnie w ten sposób zrobiła przez tryb edycji mając wczytane już mapy.. Ale u mnie problem jest właśnie z tym, jak wczytać mapy z geoportalu do tego WMS.. Huh Także prosiła bym o pomoc w tej sprawie Smile jak już to będę wiedziała to chętnie podzielę się moimi wynikami Smile pozdrawiam i proszę o jakieś wskazówki odnośnie map..

A zadanie rzeczywiście mamy to samo Smile
07-01-2013, 22:58,
#8
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane
Co do obsługi WMS najlepiej zajrzeć na początek tutaj http://quantum-gis.pl/_media/czytelnia/w...um_gis.pdf strona 47. Aadres już konkretnego WMSa to należy poszukać u wujka google - może np. Państwowego Instytutu Geologicznego
09-01-2013, 21:44,
#9
RE: Aktualizacja warstwy o nowe dane
Udało mi się znaleźć te adresy WMS i dodać do zadania, jednak rozwiązaniem obawiam się że nie będzie osobna warstwa tylko tam pisze w zadaniu 'wykonaj aktualizację warstwy', czyli dane powinny być naniesione na ta warstwę..


Skocz do: