Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tworzenie ortophoto w GRASSie
07-12-2012, 17:09,
#1
Tworzenie ortophoto w GRASSie
Hej wszystkim,

Mam sporo jpg-ow, z dokladnym czasem, pozycja, i kątami. Do tego DTM... czy moge w GRASSie na podstawie tego zrobić orta?

Z góry dzięki za poświęcony czas.
Julek
07-12-2012, 22:20,
#2
RE: Tworzenie ortophoto w GRASSie
(07-12-2012, 17:09)joolek napisał(a): Mam sporo jpg-ow, z dokladnym czasem, pozycja, i kątami. Do tego DTM... czy moge w GRASSie na podstawie tego zrobić orta?

Rzadko pojawia się tu człowiek...

Ale do tematu - powinno się dać. To, co kiedyś napisałem na http://forum.quantum-gis.pl/thread-282-p...ml#pid1256 zgrubsza powinno być nadal aktualne.

W uzupełnieniu dodam, że dość niedawno gdalwarp dostał funkcję służącą do ortorektyfikacji na podstawie juz istniejącego modelu terenu z wykorzystaniem tranformacji wielomianowej na podstawie metadanych rastra (opcje -rpc i RPC_DEM).
Maciej Sieczka
http://www.sieczka.org
14-12-2012, 14:18,
#3
RE: Tworzenie ortophoto w GRASSie
Hej Maciej,

Sprobuje na weekend.

Mam jeszcze jedno pytanie... jakie jest "niebezpieczenstwo" jesli moj DTM tak naprawde nie jestem DTM.. tylko chmura punktow, wszystkie na tej samej wysokosci... wygenerowane automatycznie bo innej mozliwosci nie bylo.... czy moje orta w takiej sytuacji nadal beda ok.

Dzieki
J
14-12-2012, 21:02,
#4
RE: Tworzenie ortophoto w GRASSie
(14-12-2012, 14:18)joolek napisał(a): DTM.. tylko chmura punktow, wszystkie na tej samej wysokosci... wygenerowane automatycznie bo innej mozliwosci nie bylo.... czy moje orta w takiej sytuacji nadal beda ok.

Nie wiem czy dobrze cię rozumiem. Mówisz, że twój DTM to mapa rastrowa, w której każda komórka ma identyczną wartość - jakąś tam średnią wysokość w danym obszarze? O ile mnie pamięć nie myli model terenu jest tylko opcjonalną warstwą wejściową do i.ortho.photo. Nie podanie jej wcale byłoby tak samo dobre/złe jak podanie takiego "płaskiego" modelu terenu. Ja bym go nie podawał, o ile faktycznie jest opcjonalny. Przynajmniej szybciej się ortorektyfikacja policzy Smile. W każdym razie niedoskonałości w wyjściowym ortofoto będące skutkiem niepodania sensownego modelu terenu na wejściu będą tym większe, im większe są względne różnice wysokości na twoim terenie. Czyli: równina wyjdzie w miarę OK, Tatry nędznie, Przedgórze Sudeckie może jako-tako Smile. Dużo też zależy od rozdzielczości danych wejściowych vs. porządana rozdzielczość i dokładność ortofoto, bo może do twoich zastosowań zniekształcenia będą akceptowalne. W najgorszym razie możesz użyć gotowego, w miarę dokładnego i darmowego modelu SRTM (r.in.strm) albo zrobić/kupić własny model.

Generalnie duży temat. Musisz doczytać w necie. Tutaj i tak wszystkiego się nie dowiesz.
Maciej Sieczka
http://www.sieczka.org


Skocz do: