Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Złączenie atrybutów - problem
22-01-2013, 21:58,
#1
Złączenie atrybutów - problem
WItam, problem mam dość prozaiczny. Otóż posiadam plik dbf z danymi który chcę dołączyć do istniejącej tabeli atrybutów shapefile'a. We właściwościach warstwy i przez opcję złączenia dodaję co trzeba jednak... w kolumnie która powinna wypełnić się danymi z dbf'a pojawiają się same zera (lub NULL, w przypadku tekstowych wartości). Jak to rozwiązać?
22-01-2013, 22:18,
#2
RE: Złączenie atrybutów - problem
Sprawdź czy na pewno "co trzeba".
Konkretnie czy pola po których chcesz łączyć mają odpowiadającą sobie zawartość.
(> - - ^.^_,
22-01-2013, 22:48,
#3
RE: Złączenie atrybutów - problem
Tzn czy pole w którym mają się pojawić liczby na pewno ma typ wartości "integer" ? Sprawdzone, tak jak powinno być... Dalej nic
22-01-2013, 22:50,
#4
RE: Złączenie atrybutów - problem
Czy jak dodasz plik dbf do QGISa i podejrzysz go jako tabelę atrybutów to ma on wszystkie niezbędne pola?
22-01-2013, 22:55,
#5
RE: Złączenie atrybutów - problem
Tak, dbf się otwiera i wszystko się wyświetla jak powinno.
24-01-2013, 09:29,
#6
RE: Złączenie atrybutów - problem
(22-01-2013, 22:48)wania napisał(a): Tzn czy pole w którym mają się pojawić liczby na pewno ma typ wartości "integer" ? Sprawdzone, tak jak powinno być... Dalej nic

Nie, czy wartości po których chcesz łączyć sobie odpowiadają.
Spacje, podkreślenia, znak dziesiętny (kropka-przecinek), PLiterki - wszystko to przy łączeniu ma znaczenie.
(> - - ^.^_,
24-01-2013, 17:06,
#7
RE: Złączenie atrybutów - problem
Nie wiem czy dobrze rozumiem w takim razie polecenie złączenia atrybutów. Do warstwy istniejącej ( w moim przypadku gminy PL ) chcę dołączyć tabelę atrybutów z danymi statystycznymi, aby zrobić z tego kartogram. Czyli w tabeli atrybutów warstwy gmin powinna pojawić się kolumna z moimi danymi ( z tabeli w dbf )... ?
24-01-2013, 17:31,
#8
RE: Złączenie atrybutów - problem
No i teraz nie wiem czy nie sprawdzam czujności, no ale.

Złączenie atrybutów polega na dopisaniu danych z jednej tabeli do drugiej tabeli według klucza.
Kluczem do połączenia są dwa odpowiadające sobie zawartością pola - po jednym w każdej z tabel.
Bez takich pół skąd program miałby wiedzieć który wiersz tabeli A przyporządkować wierszowi tabeli B?
(> - - ^.^_,
24-01-2013, 19:26, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2013, 20:32 {2} przez wania.)
#9
RE: Złączenie atrybutów - problem
Hm, chyba cos namieszałem. W takim razie, jak dodać do tabeli atrybutów warstwy B, jedną kolumnnę z warstwy A ? Zakładam, że dane są przyporządkowywane 'po kolei', tak jak pierwotnie znajdują się w tabeli z której mają być skopiowane.
24-01-2013, 22:37,
#10
RE: Złączenie atrybutów - problem
Póki co nie ma chyba mechanizmu pozwalającego na przeniesienie jednej kolumny do innej warstwy. Poprzez złączenie przenosisz wszystkie kolumny, a właściwie to nie przenosisz a "podpinasz" (żeby mieć je na stałe to musisz zapisać warstwę w nowym pliku). Żeby dokonać złączenia musisz mieć dwie warstwy (nie muszą być przestrzenne) a każda z tych warstw musi mieć kolumnę z kluczem (pole złączenia). Żeby połączyć gminy z danymi statystycznymi potrzebujesz jakiegoś klucza, może to być jakiś kod gminy, może to być nazwa gminy albo teryt. Jak nie masz klucza ale wiesz co z czym powinno się połączyć to musisz go stworzyć, jak danych jest mało to możesz ręcznie, jak więcej to musisz coś wymyślić i wcielić w życie w kalkulatorze pól albo arkuszu kalkulacyjnym. Jak dane w obydwu tabelach masz w odpowiadającej kolejności to sprawa jest prosta.

Jak potrzebujesz dołączyć tylko jedną kolumnę to widzę dwa wyjścia: 1. po złączeniu i zapisaniu warstwy w nowym pliku usuwasz zbędne kolumny; 2. Ukrywasz zbędne kolumny a potem robisz złączenie. Może załączone obrazki coś pomogą.


Załączone pliki Miniatury
       


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pliki asc złączenie danych brzanek 2 2 984 13-07-2021, 08:06
Ostatni post: brzanek
Question Złączenie dwóch przylegających części poligonu w jeden Michau 2 9 238 03-06-2018, 13:01
Ostatni post: [wiki]

Skocz do: