Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalkulator- wyciąganie atrybutów z innych warstw.
25-01-2013, 12:07,
#1
Kalkulator- wyciąganie atrybutów z innych warstw.
Witam,

Czy w QGIS jest opcja przy pomocy kalkulatora uzupełniać pola wartościami z innych warstw?

otóż problem z jakim się spotkałem wygląda następująco.

w warstwie liniowej A mam pola [nr_1] oraz [nr_2], które powinny zawierać nr punktu początkowego oraz końcowego. Numery te zawiera warstwa punktowa B (linie A łączą punkty B).
Do tej pory uzupełniałem atrybuty [nr_1] i [nr_2] tworząc tymczasowe kolumny [X_pocz] , [X_kon] w warstwie A oraz [X] w warstwie B.
[X_pocz]: xat(0)
[X_kon]: xat(1)

[X]: $x

na tej podstawie robiłem złączenie tabel, najpierw po [X_pocz], kalkulatorem uzupełniałem pole [nr_1] z dołączonej tabeli B i pola [nr] , a potem analogicznie dla [nr_2].
Na koniec oczywiście usuwanie tymczasowych kolumn.
Niby działa i jest to skuteczne, ale mam wrażenie, że da się to zrobić szybciej nie bawiąc się kolumnami i złączeniami tabel..

Czy istnieje jakiś sposób na wyciągnięcie wartości z konkretnej kolumny jednej warstwy przy spełnionym warunku np.
xat(0) warstwy A = $x warstwy B
albo coś w ten deseń?

Huh
26-01-2013, 21:26,
#2
RE: Kalkulator- wyciąganie atrybutów z innych warstw.
Witam
Wydaje mi się że bezpośrednio w QGIS się nie da. Można to zrobić przez SQL jeśli wczytasz dane np. do bazy SpatiaLite.
Pierwszy lepszy przykład z googla: http://www.surfaces.co.il/?p=1208
Ale to wymaga najpierw wczytania danych do bazy a później ewentualnie ich eksportu. Chociaż SpatiaLite pozwala również dynamicznie podpiąć pliki SHP tak aby były widoczne jako tabele przestrzenne, być może to rozwiązanie bardziej przypadnie Ci do gustu niż łączenie tabel w QGIS.

Pozdrawiam


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Obliczenie azymutów pomiędzy jednym punktem a zbiorem innych punktów wlodluka 3 5 542 21-02-2020, 22:08
Ostatni post: cinek8910r
  Wyciąganie części tekstu z kolumny atrybutów w kalkulatorze pól tomalos 2 12 018 20-09-2017, 19:45
Ostatni post: tomalos
  Kalkulator rastra - wyciąganie maksymalnych wartości Grzehoow 1 13 349 31-07-2012, 17:02
Ostatni post: borys
  Wyciąganie współrzędnych z warstwy zebro 2 15 295 20-06-2012, 12:59
Ostatni post: zebro

Skocz do: