Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plik SHAPE - orientacja
28-01-2013, 09:03, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2013, 09:09 {2} przez Raziel.)
#1
Plik SHAPE - orientacja
Witam serdecznie,
na wstępie zaznaczam, że jestem laikiem w tych sprawach więc proszę o wyrozumiałość.

Tak wyszło, że pracuję z programem EMUiA (Ewidencja Miast Ulic i Adresów) z GUGIKu, nie mając pojęcia o geodezji i tych tematach (jak to w zyciu bywa Tongue).
Problem pojawia się przy aktualizacji mapy (nowe budynki i granice działek).
Aby dokonać aktualizację, zgodnie z instrukcjami ze starostwa otrzymałem plik SHAPE. Po otrzymaniu SHAPE okazało się, że składa się on z 66 plików o trzech różnych rozszerzeniach (.dbf, .shp, .shx). Po wgraniu owego pliku SHAPE, program EMUiA wyświetlił błąd „nie można sprasować warstwy”.
Pomoc techniczna EMUiA poinformowała mnie, że plik SHAPE dla EMUiA powinien zawierać cztery rozszerzenia, oprócz tych co są, maja jeszcze być pliki z rozszerzeniem .prj.
Starostwo ma program Geoinfo i powiedzieli, że ten program nie generuje plików .prj, bo orientacja zawiera się w pliku .dbf. Przysłali mi ze starostwa jeden plik z rozszerzeniem .prj i powiedzieli, że mam ponadawać rzecznie im nazwy dla każdej warstwy (np. GEPINN.prj, GEPPGD.prj itd.) wrzucic do folderu i wgrać. Tak zrobiłem, ale EMUiA nadal nie wyświetlał zawartości tego pliku.
Skontaktowałem się ponownie z pomocą techniczną EMUiA i powiedzieli, że nie mam tego pliku .prj dorabiać ręcznie tylko za pomocą programu właśnie Quantum Gis, wybierając układ współrzędnych 92 (czy ten układ 92 to jest ten: ETRS89/POLAND CS92?).
Niestety nie potrafię tego zrobić. Znajdzie się ktoś na tyle dobry by mi wytłumaczył jak to zrobić?
Z tego co wiem to mam otrzymać plik .shp, a starając się zapisać otwarty projekt mam do wyboru tylko .qgs.

Kolejna sprawa, jak otwieram całe 66 plików w QGIS, to dla każdego pyta mnie o układ współrzędnych (co na tym komputerze zajmuje z 15 min), da się jakoś wyznaczyć układ dla wszystkich za jednym kliknięciem?

Dodam jeszcze, że gdy otwieram owy plik SHAPE w QGIS to wyświetla mi nowe podziały i budynki, a zatem plik SHAPE powinien być OK.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc oraz wszelkie rady. Mam nadzieje, że ilość tekstu Państwa nie przestraszy.

Jak by coś było niejasne to proszę pytać, chętnie wyjasnie.

Z wyrazami szacunku,
Raziel.
28-01-2013, 12:02,
#2
RE: Plik SHAPE - orientacja
witam,

jeśli używasz QuantumGis 1.8 to masz dodatkowo QuantumGIS Browser, w którym możesz dość szybko przypisać układ współrzędnych.

otwierając QGIS Browser:
- lokalizujesz folder zawierający pliki .shp
- następnie klikając poszczególne pliki (w drzewku po lewej stronie) uaktywnia się ikona na pasku u góry "set layer CRS"
W oknie wyboru (filtr) wystarczy wpisać "2180" i zlokalizuje układ 92, po jego wybraniu - OK i gotowe

Po tej operacji pojawi się plik z rozszerzeniem .prj i jeśli dobrze zrozumiałem wiadomość- powinno działać Wink

niestety nie kojarzę czy da się masowo przypisać układ dla wielu warstw naraz...
Raziel napisał(a):Z tego co wiem to mam otrzymać plik .shp, a starając się zapisać otwarty projekt mam do wyboru tylko .qgs.

qgs - format quantum gisa- zapisany cały projekt czyli oprócz ustawień zapamiętuje dodane do projektu warstwy, które zawsze są osobno (nie scala wszystkich danych do jednego pliku) ich symbolizacje itp.

pliki SHP zawsze są osobno (jeden shape się składa z paru plików o różnych rozszerzeniach)

mam nadzieję że to pomoże Wink
29-01-2013, 16:46,
#3
RE: Plik SHAPE - orientacja
Cytat:niestety nie kojarzę czy da się masowo przypisać układ dla wielu warstw naraz...

Mając jeden taki plik, można go dalej kopiować tak jak ten ze Starostwa. Może tamten był inny. Stwierdzenie, że nie można go kopiować ręcznie, tylko trzeba Quantumem, jest błędne. Ten plik i tak zawiera wyłącznie definicję układu odniesienia, żadnych odniesień do nazwy warstwy itp. Jeśli więc nie działa, to błąd jest gdzie indziej (ale nie znam EMUiA).

Cytat:Kolejna sprawa, jak otwieram całe 66 plików w QGIS, to dla każdego pyta mnie o układ współrzędnych (co na tym komputerze zajmuje z 15 min), da się jakoś wyznaczyć układ dla wszystkich za jednym kliknięciem?

To pytanie można też wyłączyć w menu: Ustawienia -> Opcje -> Układ współrzędnych -> Kiedy dodawana warstwa nie ma przypisanego układu... Jeśli pracujesz wyłącznie w PUWG92, to można tam ustawić, żeby był domyślnie przypisywany. Pamiętaj jednak, że błędne przypisanie może spowodować kłopoty np. przy analizach albo gdy eksportujesz warstwę do nowego pliku, czy wreszcie gdy chcesz wyświetlić kilka warstw w różnych układach współrzędnych i QGIS musi je w locie przeprojektować do jakiegoś wspólnego układu (musi wiedzieć, z jakiego).
09-04-2013, 08:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2013, 09:53 {2} przez Raziel.)
#4
RE: Plik SHAPE - orientacja
Witam ponownie,
dziękuje za odpowiedzi.
Znów utknąłem w podobnym "miejscu".
Z pomocy EMUiA otrzymałem taka odpowiedz:

"musi pan zmienić układ z 2000 na 1992 w qgis-ie."

Robię to tak jak napisał randyX, pojawia sie plik .prj, jednak po wgraniu EMUiA, nadal nie wyświetla warstwy.
Problem raczej na pewno tkwi w układzie wsp. poniewaz, dzialki z tego samego SHAPE zmodyfikowali mi w pomocy technicznej i działają.
Chciałbym moc robić to samemu, jednak nie wiem co źle robię.
Z tego co zauważyłem, to jak zmieniam układ wsp. w QGIS to dodaje jedynie plik .prj. Z kolei poprawione i działające pliki, które otrzymałem od pomocy technicznej miały zmieniony rozmiar pliku .dbf.

RandyX pisał o przypisaniu układu wsp., czy przypisanie i zmiana układu to to samo? Bo czuje, że chyba nie. Jak pisałem, nie znam się na tym wiec mogę źle zadawać pytanie. Mam nadzieje, że cytat z pomocy technicznej bedzie precyzyjnieszy.

Dziekuję za wszelie rady Smile

ps
staralem sie tez otworzyć wartwe i pozniej ją zapisać:
Format - ESRI SHAPEFILE,
kodowanie - system,
wybrany układ - ETRS89 / Poland CS92.
Zródło danych i warstwa zostawiam puste,
pomiń tworzenie pól i dodaj zapisany plik do mapy - niezaznaczone.

Mimo wszytsko plik . dbf zmiania sie o 1 bit i warstwa rownież nie działa.

EDIT:
Po zmianie pilku z działkami przez pomoc techniczna, zmianił sie zasieg w metadanych:
[Obrazek: 870d67a97a16636dm.jpg]

Moze to cos komus podpowie

EDIT2:
Jak otworzyłem oryginalny plik z działkami, oraz ten przerobiony przez pomoc techniczna. To obie mapy wyświetla ale chyba w różnych miejscach. Tzn nie udało mi się wyświetlić dwóch warstw na jednym ekranie, ale mogę przeskoczyć z jednej do drugiej za pomocą "Powiększ do zasięgu warstwy".
Wychodzi na to, że cały problem polega na tym, że mapy nie nakładają się na siebie w tych warstwach.

EDIT3:
Jednak udało mi się wyświetlić obie warstwy jednocześnie, jednak są one jedynie kropkami:
[Obrazek: 2caa74a461da5997m.jpg]

Jak to zrobić by nałożyły się na siebie? To jest właśnie ten układ?
09-04-2013, 10:58,
#5
RE: Plik SHAPE - orientacja
(09-04-2013, 08:56)Raziel napisał(a): "musi pan zmienić układ z 2000 na 1992 w qgis-ie."
Rozumiem, że dostajesz dane w układzie 2000.
Aby zmienić układ na 1992 należy dokonać reprojekcji układu współrzędnych.
Czynności opisane przeze mnie we wczesniejszej odpowiedzi dotyczą NADANIA układu współrzędnych a to jest zupełnie co innego niż ZMIANA układu współrzędnych.
(09-04-2013, 08:56)Raziel napisał(a): Po zmianie pilku z działkami przez pomoc techniczna, zmianił sie zasieg w metadanych:
[Obrazek: 870d67a97a16636dm.jpg]
Wynika to z tego, że warstwa początkowa i ta po operacjach obsługi są w innych układach współrzędnych stąd też inny zasięg- współrzędne mocno różnią się od siebie bo są inaczej zdefiniowane układy.
__________________________________________________________________________

ABY ZMIENIĆ UKŁAD WSP (dokonać jego reprojekcji):
wystarczy warstwę ZAPISAĆ JAKO (prawy klawisz myszy na warstwie), a następnie w oknie które się pokazuje zamienić "układ warstwy" na "wybrany układ" i wybrać [EPSG:2180] - układ 1992 (w Twoim przypadku).

2 sposób:
Wtyczka "SEXTANTE" ma narzędzie "Reproject Layer"- wybiera się docelowy układ wsp.
________________________________________________________________________________

Jeśli jest problem z wyświetlaniem danych w tym samym miejscu-> nie włączona "reprojekcja w locie":
Ustawienia-> Opcje -> zakładka "układ współrzędnych" -> [x] Domyślnie włącz reprojekcję w locie

Ewentualnie:
Ustawienia-> Właściwości projektu-> zakładka "układ współrzędnych (CRS)"-> [x] Reprojekcja w locie

Mam nadzieję, że to pomoże.
09-04-2013, 11:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-02-2014, 09:54 {2} przez Raziel.)
#6
RE: Plik SHAPE - orientacja
Starałem się robic za pomoca "zapisz jako". Powstaja nowe pliki, jednak ich układ chyba nadal jest ten sam (w QGIS na dole jako wsp. sa podawana wartosci w milionach.)
Jedynie plik z pomocy technicznej ma wsp. ok 300.000 - 400.000.

Zainstalowałem te wtyczke, jednak nie widze narzedzia Reproject Layer


Jak robie za pomoca "zapisz jako" to wybieram tylko jedną warstwe, tutaj z rozszezeniem .dbf.
09-04-2013, 12:01,
#7
RE: Plik SHAPE - orientacja
Zrób tak:

PKM na warstwie oryginalnej -> ustaw układ współrzędnych warstwy-> Wybierz EPSG: 2177. i [ok]

następnie PKM na warstwie- [zapisz jako] i teraz wybierz układ [EPSG:2180]

musi działać...

Współrzędne w QGIS są wyświetlanie w układzie PROJEKTU (nie warstwy).
09-04-2013, 12:47,
#8
RE: Plik SHAPE - orientacja
I tak nie pomogło.
Albo robię jakiś bardzo prosty i głupi błąd, albo zle jest zainstalowany QGIS.
Jedno i drugie jest możliwe, bo nie mam o tym pojecia. Natomiast komputer ledwie dyszy.
Jak wroce do domu to u siebie zaisntaluje QGISA i w domu srawdze.
Co prawda nie znam sie na geodezji, ale na kompach juz troszke tak. Ta opcja zapisz jako powinna to zmienic, a jednak nie. Coś czuje ze to cos z kompem. Tu niestety nic nie zainstaluje.
W pomocy technicznej pisali, ze zmienili to programem ArcGIS, wiec ostatecznie sprobuje tego.
Na razie dziekuje za pomoc Smile


Skocz do: