Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mapa Googla jako shp
21-02-2013, 12:27,
#1
Mapa Googla jako shp
Tworzę mapę miasta z wyniesionymi budynkami w ArcMap, chciałbym podłożyć pod to mapę z googla. Problem pojawił się w Quantum GIS, z Open Layers wczytałem mapę ale mam problem z jej zapisaniem aby ją wczytać w ArcMap. Mam wersję 1.8.0 i nie działa mi edycja zapisu warstwy z Opel Layers.
21-02-2013, 12:51,
#2
RE: Mapa Googla jako shp
Próbowałeś w ArcMapie wczytać WMS?

Jak Ci się uda to możesz wyeksportować mapę do dowolnego pliku. Może to być nawet sam WMS (jak wyłączysz widoczność wszystkich warstw) w interesującym Cię zakresie.
W trakcie eksportu zaznacz opcję "Write World File".

W OpenLayers nie da się zmieniać nic we właściwościach.


Możesz też zrobić inaczej:
Przenieść wszystko do QGIS , dodać z OpenLayers to co Cię interesuje i mapę stworzyć w QGIS Wink
21-02-2013, 14:23,
#3
RE: Mapa Googla jako shp
Wczytywałem różne WMSy w ArcMapie ale google nie dałem. Czy są WMSy od googla, szperam w necie od kilku dni i nie trafiłem na nic konkretnego.
21-02-2013, 15:35,
#4
RE: Mapa Googla jako shp
Zacznijmy od sprawy podstawowej: mapy Google to nie są ogólnodostępne warstwy tematyczne! Są częścią pakietu usług Google i absolutnie nie są przeznaczone do jakiegokolwiek użytku poza nimi, dlatego prędzej piekło zamarznie, niż będą udostępnione przez WMS Smile Google mają bardzo restrykcyjną licencję, kafle map można tylko oglądać "przez szybkę" poprzez ich API. Tak właśnie działa wtyczka OpenLayers, wstawiając jako jedną z warstw przeglądarkę www wyświetlającą GoogleMaps. Obraz mapy możesz zapisać albo wydrukować - ale oczywiście jest to niezgodne z licencją. Techniczna możliwość bezpośredniego wczytania kafli oczywiście zawsze istnieje; nie będzie to WMS, ale TMS ze wszystkimi jego ograniczeniami (np. sztywny szereg skalowy). Na końcu strony http://www.gdal.org/frmt_wms.html jest załączony pliczek xml z definicją dostępu do danych Googli. Można go pobrać i do QGISa wczytać tak samo, jak plik rastrowy. Czy również ArcGIS przez GDALa go łyknie, nie wiem. Jest to oczywiście nielegalne i całkowicie sprzeczne z funkcją tego produktu.

Dlatego tam, gdzie się da, użyłbym jednak jakichś przyjaźniejszych danych - choćby z OpenStreetMap, które można pobrać w wektorze, ewentualnie uzupełnić braki i dowolnie ostylować. Gorzej z ortofotomapą, czy choćby zdjęciami lotniczymi, bo każde będą płatne...
23-02-2013, 01:05, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2013, 12:01 {2} przez tomalos.)
#5
RE: Mapa Googla jako shp
Do takich celów za borysem polecam OpenStreetMap, dane dla Polski są coraz lepsze, sporo się dzieje. Są narzędzia wspomagające wrzucanie danych OSM do PostGIS, po tej operacji wystarczy odpalić QGISa i można sporo zdziałać, łącznie z wyznaczaniem trasy. W sieci dostępne są style wyświetlania OSM w QGIS dla różnych sposobów importu do PostGIS.
Ze swojej strony zachęcam do edycji, jak interesujący ciebie obszar lub zagadnienie jest słabo skartowane to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to wprowadzić. Warto stosować się do ogólnie przyjętych znaczników, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć wprowadzać coś co jest potrzebnie właśnie Tobie, czego jeszcze nikt nie wymyślił, jak by ktoś chciał to nawet borowiki w pobliskim lesie może kartować, albo bałwany na osiedlu Smile
I tak, jeśli tworzysz mapę swojego miasta to może utwórz ją w OSM? Przy okazji inni będą mogli skorzystać z Twojej pracy. Będziesz do tego mógł legalnie wykorzystać podkład satelitarny Bing Maps (o ile nie masz pecha lokalizacyjnego związanego z pokryciem zdjęciami w wysokiej rozdzielczości). Pomimo, że JOSM sprawia dość siermiężne wrażenie to jednak w nim edytuje się najlepiej, kluczem jest opanowanie skrótów klawiaturowych. Jak już wyklikasz miasto to potem ściągasz dane OSM, import do PostGIS i w QGIS możesz ładne mapki robić. W załączniku zobaczysz jak OSM wygląda u mnie w QGIS.


Załączone pliki Miniatury
   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  łączenie plików shp (merge shp) Bles 1 13 455 19-02-2013, 14:31
Ostatni post: borys
  Mapa poziomicowa i mapa spadków djrobak 6 54 712 03-02-2011, 18:17
Ostatni post: danprzy

Skocz do: