Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Funkcja sum częściowych
18-04-2013, 23:05,
#1
Funkcja sum częściowych
Mając dane z liczbą użytkowników pokonujących skrzyżowania we wszystkich wariantach przejazdu (każdy wariant ma swój punkt w innym miejscu) chciałbym te dane zagregować według każdego skrzyżowania, aby uzyskać w tabeli sumę użytkowników. Czy dałoby się to jakoś automatycznie uzyskać z pomocą QGISa? Bo 'ręcznie' przy liczbie kilku tysięcy rekordów to by się to robiło z miesiąc...
20-04-2013, 10:51,
#2
RE: Funkcja sum częściowych
Ja bym to zrobił na dwa sposoby ... w zależności od tego co masz na mapie.

Jeśli są to punkty blisko wokół skrzyżowania to:
- obrysowałbym poligonem srzyżowania
- następnie 'połącz atrybuty wg lokalizacji'.
- każdemu punktowi pomiarowemu przypisuję ID skrzyżowania,
- rozliczam sumę wtyczką GroupStats (kryterium: ID skrzyżowania).

Drugi warian jest wtedy, gdy masz narysowane krzyżujące się drogi:
- wykonuję 'przecięcia linii' dostajesz punkty na skrzyżowaniach,
- robię Bufr po otrzymanych punktach o odpowiednim zasięgu, który obejmie Twoje punkty pomiarowe
- nadaję ID każdemu buforowi (ID skrzyżowania)
- dalej jak w przykładzie 1: - 'połącz atrybuty wg lokalizacji'. Atryb. punktów pomiarowych z buforami,
- każdemu punktowi pomiarowemu przypisuję ID skrzyżowania,
- rozliczam sumy częściowe (kryterium: ID skrzyżowania) wtyczką GroupStats.

to tak w skrócie...
21-04-2013, 09:25,
#3
RE: Funkcja sum częściowych
Bardzo dziękuję za pomoc. Dzięki tej poradzie. Udało mi się szczęśliwie uzyskać to, co zamierzałem.

Metoda druga (bardziej zautomatyzowana) nie dała rezultatu, bo niektóre skrzyżowania były tak blisko siebie, a punkty dość rozproszone, że bufory się pokrywały. Zastosowałem więc szybkie rysowanie kręgów tam, gdzie się dało. A w przypadkach newralgicznych inne figury, żeby się nic nie pokrywało... Zajęło mi to niecałe dwie godziny, więc jakoś szło przeżyć...

Następnie połączyłem atrybuty wg lokalizacji. Uzyskałem dzięki temu przyporządkowanie wszystkich punktów pomiarowych do poligonów.
Kolejno, próbowałem zainstalować wtyczkę GroupStats, ale ani wersja stabilna, ani wersje rozwojowe, nie chciały się stolerować z moją wersją QGISa (ani na Ubuntu, ani na Windows XP). Mając już trochę dość tej zabawy, postanowiłem pogmerać sobie w pliku bazodanowym z poziomu OpenOffice. Tam automatycznie policzyły mi się sumy częściowe. Potem tylko przerobiłem to do takiej postaci, żeby QGIS dane odczytywał.

Ostatecznie wyciągnąłem środki powstałych poligonów, uzyskując warstwę punktową i podpiąłem pod nią pozyskane z arkusza kalkulacyjnego wyniki...

Jak mi 'nerwa' przejdzie i będzie ciut więcej wolnego czasu, to spróbuje jednak zainstalować tę wtyczkę...

Pozdrawiam.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Question co się stało z funkcją geomwithin gazownik 3 1 963 06-09-2022, 20:30
Ostatni post: xmaziax
  funkcja merge wojsa 4 21 817 27-09-2010, 10:34
Ostatni post: wojsa
  Funkcja usuwania odejmowania warstw rzepex 2 16 417 07-09-2010, 08:11
Ostatni post: rzepex

Skocz do: