Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
etykiety do rzek
02-05-2013, 13:04,
#1
Sad  etykiety do rzek
Witam wszystkich.

Mam prośbę o pomoc w przypadku podpisywania rzek na mapie w Qgisie. Otóż wiem, że aby móc obracać dowolnie etykietami muszę dodać kolumny współrzędnych do tabeli atrybutów, ale w przypadku linii nie da się tego zrobić. Co wtedy? W jaki sposób móc je dowolnie przesuwać, obracać itp. bo teraz klikając na etykietę mogę jedynie edytować jej nazwę. Dodam że etykietuje za pomocą tego przycisku etykietowania ("ABC").

Proszę o pomoc i pozdrawiam
Kasia
11-05-2013, 20:40,
#2
RE: etykiety do rzek
Etykiety na warstwie liniowej działają dokładnie tak samo, jak na punktowej (w tej chwilo sprawdziłem na QGIS-ie 1.8 na Windows), natomiast jest jeden haczyk i może to była jego sprawka: pierwszym działaniem na każdej etykiecie musi być jej ręczne przesunięcie narzędziem przesuwania etykiet (bodaj trzecie na tym pasku abc) - póki tego nie zrobisz, inne metody zmiany położenia i obrotu nie zadziałają.

Dzieje się tak dlatego, że póki atrybuty ze współrzędnymi x i y nie zawierają żadnej wartości (NULL), dana etykieta ma włączoną pełną automatykę. Jeśli teraz narzędziem do przesuwania etykiet (na tym pasku abc) przesuniesz etykietę, to do kolumn x i y trafią stosowne wartości i dopiero teraz automatyka się wyłączy. Efekt jest taki, że póki nie przesuniesz ręcznie etykiety, nie zadziała narzędzie obrotu, zaś w oknie właściwości etykiety wszystkie trzy pola (x, y i obrót) będą wyszarzone.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Określenie punktów znajdujących się najbliżej danych rzek (w. wektorowa) i na odwrót wojzal2 0 8 626 18-03-2015, 19:44
Ostatni post: wojzal2
  identyfikacja rzek MalgosiaM 1 10 014 05-02-2013, 16:13
Ostatni post: robert

Skocz do: