Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
19-04-2010, 13:08,
#1
Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Czy w istniejącej warstwie PostGIS można zmienić użytkownika na jakiego QGIS loguje się do bazy danych?
19-04-2010, 15:11,
#2
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Ustanawiając połączenie z bazą w QGIS-ie musisz podać nazwie użytkownika i hasło. Użytkowników i hasła oraz prawa dostępu do bazy PostgreSQL/PostGIS dodaje się na serwerze.
19-04-2010, 20:03,
#3
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
(19-04-2010, 15:11)brylu napisał(a): Ustanawiając połączenie z bazą w QGIS-ie musisz podać nazwie użytkownika i hasło. Użytkowników i hasła oraz prawa dostępu do bazy PostgreSQL/PostGIS dodaje się na serwerze.

To wiem. Mam już utworzone w QGIS warstwy PostGISowe. Problem w tym, że jak je tworzyłem podałem użytkownika (z hasłem), który ma pełne prawa do edycji w bazie. QGIS je zapamiętał. Chcę teraz dokonać zmiany w projekcie QGIS takiej, aby podmienić użytkownika z prawami do edycji na użytkownika z ograniczonymi prawami na tych warstwach. Obu użytkowników mam założonych w bazie.
Można to zrobić przez dodanie nowej warstwy z nowym użytkownikiem i skopiowanie stylów z istniejących warstw, ale myślałem o czymś prostszym.
20-04-2010, 08:33,
#4
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Nie jestem pewien ale czy nie wystarczy edycja połączenia z bazą?
20-04-2010, 08:49,
#5
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Też mi się tak wydaje. Wystarczy wyedytować połączenie z bazą. Tam zmienia sie użytkownika, a następnie trzeba zapisać projekt i powinno być ok.
20-04-2010, 11:33,
#6
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Nie znalazłem miejsca, gdzie mógłbym wyedytować połączenie z bazą.
Przy wstawianiu nowej warstwy pojawia się okienko do edycji parametrów bazy, ale po wstawieniu warstwy ustawienia są zapisane w warstwie i nie da się ich zmienić. Przynajmniej mi się nie udało.
20-04-2010, 12:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-04-2010, 13:30 {2} przez sebaq.)
#7
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Drogi Rayo. Pliki Qgis to jak zapewne wiesz pliki XML. Jeżeli wyedytujesz sobie taki plik poszukaj fraz user_ i user= i zmień użytkownika na stworzonego w bazie (z odpowiednimi ograniczeniami) do podglądu. To samo tyczy się password_ i password=. Wydaje mi się to najszybszym sposobem. Właśnie przetestowałem to i o dziwo zadziałało za 1 razem. Oczywiście warunkiem jest odpowiednie skonfigurowanie użytkownika w bazie ale to już chyba zrobiłeś.
Pozdrawiam.
20-04-2010, 12:22,
#8
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Dzięki, u mnie też działa.

A może ma ktoś sposób, aby warstwy PostGIS dodać bez użytkownika i hasła, a QGIS zapyta o to przy otwieraniu projektu?
20-04-2010, 13:06, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-04-2010, 13:10 {2} przez borys.)
#9
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
Trzeba odznaczyć pola "zapisz nazwę użytkownika" i "zapisz hasło" we właściwościach połączenia. Uwaga -- te zmiany będą miały wpływ na nowo utworzone warstwy; istniejące mają już na sztywno przypisane parametry połączenia.
20-04-2010, 13:29,
#10
RE: Zmiana użytkownika w warstwie PostGIS
(20-04-2010, 13:06)borys napisał(a): Trzeba odznaczyć pola "zapisz nazwę użytkownika" i "zapisz hasło" we właściwościach połączenia. Uwaga -- te zmiany będą miały wpływ na nowo utworzone warstwy; istniejące mają już na sztywno przypisane parametry połączenia.

W QGIS 1.4 nie ma opcji 'zapisz nazwę użytkownika'.
Jeżeli zostawię puste pole z nazwą użytkownika to nie dodam warstwy, bo nie połączę się z bazą.
Jeżeli odznaczę opcję 'Zapisz hasło' to przy dodawaniu warstwy zostanę zapytany o hasło, ale to hasło zostanie potem zapisane z warstwą. Przy otwieraniu projeku warstawa jest wczytywana bez pytania o hasło.

Cały czas mówię o okienku 'Dodaj tablę PostGIS'. Chyba, że można jeszcze w innym miejscu zdefiniować połączenie...


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Exclamation Dostęp do użytkownika i przedrostka tabeli Karoluss96 3 2 067 03-08-2022, 10:31
Ostatni post: xmaziax

Skocz do: