Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak dodać kolumny ze współrzędnymi geograficznymi w QGIS-ie
18-07-2013, 22:05,
#1
Jak dodać kolumny ze współrzędnymi geograficznymi w QGIS-ie
Mam pytanie czy jest możliwość wygenerowania w tabeli atrybutów kolumn ze współrzędnymi geograficznymi (N,E) najlepiej zarówno w stopniach dziesiętnych jak i klasycznie w stopniach, minutach sekundach. Wiem, że jest w QGIS-ie opcja dodania kolumn ze współrzędnymi X i Y za pomocą narzędzia dodaj eksportuj kolumny geometrii, ale mnie interesuje czy jest taka możliwość ze współrzędnymi geograficznymi (coś na podobieństwo funkcji znajdującej się w "arc-u") np. jakaś wtyczka lub narzędzie o którym nie wiem.
19-07-2013, 14:18,
#2
RE: Jak dodać kolumny ze współrzędnymi geograficznymi w QGIS-ie
Wystarczy, że zmienisz układ projektu na WGS84 i klikniesz Wektor > Narzędzia geometrii > dodaj kolumny geometrii. Tam wybierz "Oblicz używając - Układ współrzędnych projektu" i powinny się dodać stopnie w formacie dziesiętnym. A potem to już trzeba jakoś to poprzeliczać, żeby ładną formę przybrało Wink
28-07-2013, 21:00,
#3
RE: Jak dodać kolumny ze współrzędnymi geograficznymi w QGIS-ie
Wielkie dzięki za odpowiedź. Teraz pytanie jak to właśnie w qgis-ie poprzeliczać aby poza stopniami dziesiętnymi uzyskać także wynik w stopniach minutach i sekundach?
30-07-2013, 21:21,
#4
RE: Jak dodać kolumny ze współrzędnymi geograficznymi w QGIS-ie
Ja bym użył do tego celu Calca z LibreOffice/OpenOffice - potrafi otwierać pliki DBF - i można formuły po prostu wpisać, jak w każdym innym arkuszu kalkulacyjnym.

Najlepiej byłoby chyba zrobić osobne kolumny dla stopni-minut-sekund (x2 - dla długości i szerokości). Chyba taki sposób, jak ktoś zrobił tutaj (http://www.frazpc.pl/board/odp/243284/4184834) jest dosyć łatwy do ogarnięcia. Później to można scalić do jednej kolumny tekstowej z bajerami typu N ' ''

Jeśli jednak nie miałeś wcześniej do czynienia z takim postępowaniem, utwórz najpierw nową kolumnę w QGISie, i dopiero później otwórz tabelę w Calcu (uprzednio zamykając QGISa) - konstrukcja tabel rządzi się pewnymi prawami. Ewentualnie wg porady z linku powyżej spróbuj to ogarnąć bezpośrednio w QGISie.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak dodać atrybut z jednakowym tekstem dla każdego poligonu? pikobello 2 4 214 08-06-2020, 10:42
Ostatni post: pikobello
  Zmiana nazwy (typu) kolumny w tabeli w QGIS Arnebius 1 20 383 11-03-2011, 12:11
Ostatni post: robert
Question Jak dodać do atrybutów wsp. centroid poligonów Michau 1 10 576 15-12-2010, 01:23
Ostatni post: Odoakr
  Czy można dodać GRASS AddOns do QGIS? arkads 1 11 483 09-12-2010, 12:54
Ostatni post: robert
  jak dodać warstwy z geoportalu koberek 18 85 016 02-12-2010, 21:39
Ostatni post: koberek

Skocz do: