Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Qgis ver. 2.0
18-09-2013, 08:14,
#1
Qgis ver. 2.0
Witam,
Mam pytanie do Borysa.
Od 15.09 jest do pobrania ver2.0, tyle że na maszynach z win 8 64bit po instalacji się "wykrzacza", natomiast wersja Alpha 2.1 działa ok.
Czy developerzy coś z tym zrobią ?
Domyślam się że problem jest znany bo nie ma jeszcze oficjalnego ogłoszenia o nowej wersji.

pozdrawiam


K.
22-09-2013, 15:34,
#2
RE: Qgis ver. 2.0
Słyszałem o takim problemie i jeśli to jest ten: http://hub.qgis.org/issues/8629#note-8 to już powinien być rozwiązany. Niestety jestem słabo zorientowany w sprawach windowsowych.
26-09-2013, 14:01,
#3
RE: Qgis ver. 2.0
Dzięki, teraz już chyba ok, aczkolwiek błąd był inny niż w podanym linku.
Mam natomiast pytanie odnośnie QGIS-a pod linuksem (opensuse 12.2 i 12.3),
dlaczego mam brak dodania warstwy z oracle spatial ( pod windowsem jest ).


K.
26-09-2013, 19:50,
#4
RE: Qgis ver. 2.0
Najprawdopodobniej QtSql w openSUSE nie posiada sterownika Oracle (gdyż ten jest zamknięty) i z tego powodu QGIS jest skompilowany bez wsparcia dla Oracle. Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem będzie skompilowanie Qt-SQL-OCI [1], a następnie skompilowanie QGIS-a z opcją WITH_ORACLE=ON

Zastrzegam jednak, że nie używam Oracle i dawno nie używałem openSUSE, więc piszę teoretycznie i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne zrobienie sobie śmietnika w bibliotekach i popsucie Qt czy wręcz całego KDE.

[1] http://www.pythian.com/blog/using-katesq...e-in-kate/
29-09-2013, 09:34, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-09-2013, 01:43 {2} przez arepo.)
#5
RE: Qgis ver. 2.0
Korzystam z WMS UM Katowice: http://mapserver.um.katowice.pl/services.../WMSServer
Czy w wersji 2.0.1 została zmieniona obsługa 'za dużej ściąganej powierzchni'? Serwer najwyraźniej ma limit co do możliwości wyświetlania ortofoto o dużej powierzchni ("Parametr 'width' przekracza dopuszczalną wartość"), jednak QGIS 1.8.0 pozwala na wyświetlenie mapy w okienku programu na cały ekran, natomiast 2-ka już nie (pobiera 436 bajtów i obrazka ni ma- muszę zmniejszyć okno programu do 3/4 powierzchni max, żeby WMS się załadował). Okno samej widocznej mapy ustawiłem niemal identyczne w obu wersjach (większe w 1.8). Monitor 1920x1080.

Przy okazji, dla Dufoura muszę zadeklarować dla projektu w EPSG=2180 że ten WMS jest w WGS84 (żeby go w ogóle pobrał), a w 1.8 wszystko miałem w 2180 i działało. Serwer obsługuje oba układy. Reproj. w locie włączona.


Jeszcze przy okazji:
Dufor rozwala formatowanie złożone, np. linie połączone z symbolami svg- np. sieci napowietrzne tak mam zdefiniowane. Oczywiście podpiąłem ścieżkę do symboli svg. Same pojedyncze symbole wciągane z svg są OK.

Niestety projekt zapisany w Dufour nie jest dobrze wczytywany 'wstecz'- w Lisboa. Nie działają WMS i rastry- trzeba je wczytywać od nowa (nie wyświetlają się, mimo braku ich edycji w 2.0). Wspomniane linię wyżej formatowania, nawet poprawione w 2.0, po otwarciu w 1.8 znów są z "fochem".
I - szczególnie mnie wkurzyło- nie wiedzieć czemu, część warstwy svg jest w Dufour niewidoczna. Mam trochę płotów narysowanych w 1.8 jako linie (z elementami z prostych znaczników), są niby błędy geometrii, bo część płotów domykam w obwód, ale w tych, o które chodzi, nie ma żadnych byków. Ale 'stare' płoty Dufour widzi, a nowo wprowadzonych- nie. Lisboa wyświetla wszystkie. Zmiana formatowania nic nie daje. Co do ch...ry Sad
30-09-2013, 11:09,
#6
RE: Qgis ver. 2.0
Witam,

Dzięki za odpowiedź, ale trochę to dziwne skoro oficjalnie podane jest na stronie: "Oracle Spatial support: QGIS 2.0 now includes Oracle Spatial support."

Proszę o sprawdzenie bo na stronie nie jest podane, że działa tylko pod windowsem ( nie chodzi mi o połączenie poprzez dodaj wektor tylko w wersji pod windowsem jest normalnie ikona ). Kiedyś można było podegrać do gdala dll-a z obsługą oci i wtedy poprzez dodaj wektor - ale nie oto mi chodzi

Kombinacje z kompilacją mi niestety nie odpowiadają - bo od dłuższego czasu propaguję qgis-a i linuxa jako platformę GIS w urzędach, i jeśli trzeba będzie kombinować to kompletna klapa.

pozdrawiam

K.


Załączone pliki Miniatury
   
12-10-2013, 11:28,
#7
RE: Qgis ver. 2.0
Rozumiem, że traktujesz paczkę z openSUSE jako produkt, który powinien odpowiadać specyfikacji QGIS-a. Tymczasem my nie publikujemy tej paczki. My wydajemy kod źródłowy i jest w nim wszystko niezbędne do obsługi sterownika Oracle. Binarki openSUSE są czymś pochodnym, więc pomimo tego, że licencja Oracle nie pozwala Novelowi na włączenie sterownika do binarek, z naszego punktu widzenia QGIS tę obsługę posiada.

Nie nazwałbym kompilacji kombinowaniem. Siłą FOSS jest to, że masz całkowicie wolny rynek wsparcia, do tego pieniądze zainwestowane w jego rozwój wspierają upowszechnianie się otwartych standardów i formatów, podczas gdy umacnianie zamkniętych rozwiązań jest imo - zwłaszcza w przypadku urzędów - pięknym strzałem w stopę.

Natomiast używanie wolnego softu w wersji bez żadnego wsparcia jest wariantem hardcorowym i wielką krzywdę czynimy mu uważając go za "darmowy", równocześnie oczekując od niego tego samego, co od zamkniętego. Od QGIS-a można i trzeba oczekiwać znacznie więcej, niż od zamkniętego oprogramowania, ale... za adekwatną cenę (z możliwością wniesienia jej w postaci własnej pracy). QGIS dzięki swojej marce wcale nie musi jest tani ( np. w Soucepole najtańszy pakiet z obsługą Oracle kosztuje 160 tys zł rocznie: http://qgisenterprise.com/en/unser-angebot/pricing/ ), tym niemniej jeśli nie zależy Ci na usuwaniu wszystkich bugów w kilka dni, to dzięki wolnemu rynkowi instalację z wkompilowanym wsparciem kupisz za ułamek tej ceny.

A jeśli u nas się oczekuje, że urzędy z bogatszych krajów sponsorują rozwój QGIS-a po to, żeby urzędy z biedniejszych miały go za darmo, a do tego że bez wsparcia będzie działał niezawodnie i że jeszcze będzie rozwiązywał problemy stawiane przez zamknięte licencje, to już nic na to nie poradzę. To zupełnie nie tak. Gotowy produkt = darmowy kod źródłowy + robocizna :-)
12-10-2013, 19:20,
#8
RE: Qgis ver. 2.0
Witam,
Chyba potraktowałeś mnie jak sępa który kupił Oracle za xxx zł, ścibi na sofcie. Zapewniam że tak nie jest, zostałem tym "uszczęśliwiony" i jeszcze wciskają mi Esri żeby wyciągnąć więcej kasy.

Ta część Twojej wypowiedzi " ... Tymczasem my nie publikujemy tej paczki. My wydajemy kod źródłowy i jest w nim wszystko niezbędne do obsługi sterownika Oracle. Binarki openSUSE są czymś pochodnym, więc pomimo tego, że licencja Oracle nie pozwala Novelowi na włączenie sterownika do binarek, z naszego punktu widzenia QGIS tę obsługę posiada..." była dla mnie na temat.

Jak uda mi się uruchomić na linuksie to się na pewno podzielę opisem.

pozdrawiam

Janusz.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Qgis ver. 3 cezar 5 12 618 30-04-2018, 19:26
Ostatni post: lekki123

Skocz do: