Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QGIS na tablecie z GPS
29-01-2014, 23:23, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-01-2014, 23:29 {2} przez jakosek.)
#11
RE: QGIS na tablecie z GPS
Widzę temat jedna osoba drąży Smile A ja od roku intensywnie męczyłem tablety przy pracy z QGIS, mam kilka doświadczeń. Na androidzie działa, owszem. Kupiłem do testów urządzenie za 500zł i zrobiłem sporo roboty terenowej. Jedna potężna wada - NIE działają wtyczki w pythonie. Jak dla mnie do jednej roboty wystarczyło tylko musiałem zrobić mocno przekombinowany projekt z masą formularzy QT przystosowanych pod dotyk do zbierania danych w terenie. Działało sprawnie u mnie i kilku znajomych, chociaż wersja Androidowa lubi się czasem zawiesić/wyłączyć bez ostrzeżenia.
Działa GPS ale odpalenie z warstwą w układzie 92 sypało masą błędów (proj4).

Potem działałem w innej branży i kupiłem tablet z Windows 8. QGIS 1.8 czy 2.0 działa bardzo dobrze. Dotyk może mało precyzyjny i żałuję trochę że nie kupiłem sprzętu obsługującego rysik np. wacom... Ale działałem palcem w terenie po kilkanaście godzin nawet. GPS przez Bluetooth (Nokia LD-3W) działa bez żadnego problemu (może poza tym że trzeba kilka razy restartować GPS żeby załapał połączenie ale problem to znany). Nie wyobrażam sobie pracy na Androidzie teraz. Do tego na Windows działają wszystkie pełne wersje "dużych" programów, no może na tablecie trochę wolniej bo Intel Atom to nie jest demon prędkości. Główna zaleta - działają najnowsze wersje QGIS, również testowe. Działa Python i każda inna technologia (np. PostGIS). Pisałem swoją wtyczkę pod daną robotę i sprzęt spełnił założenia. Polecam "freehand editing" do digitalizacji/rysowania na mapie. Jak to odkryłem na tablecie to digitalizacja nabrała nowego wymiaru Smile

Jak ktoś ma pytania to mogę coś podpowiedzieć/doradzić, tylko rzadko tu zaglądam Smile
30-01-2014, 10:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2014, 14:49 {2} przez sebaq.)
#12
RE: QGIS na tablecie z GPS
Mam podobne doświadczenia z QGISem na Androidzie i Windowsie. W andku zbyt często zdarzają się problemy ze stabilnością w najmniej oczekiwanych momentach (i bez wyraźnej przyczyny) ale powiem, że dużo zależy od sprzętu i wersji androida. I dlatego wybrałem tablety z Win8 ze zintegrowanym GPSem (żeby nie mieć dodatkowego urządzenia). Teraz czekam aż QGIS będzie obsługiwał zintegrowanego GPSa pod Win8 (GNSSa) bez konieczności symulacji wirtualnego COMa (ponoć już w wersji 2.2).
Możesz napisać jakich tabletów używałeś (tych z Windowsem i Androidem)?
Pozdrawiam.
03-02-2014, 12:44,
#13
RE: QGIS na tablecie z GPS
Testowane android: miałem Goclever R83.2, przez znajomych inne goclever (na pewno R974.2), asus 10'' a nawet jakieś budżetowe 7 cali i komórki z androidem.
Windows: Ja mam Dell Latitude 10 z Windows 8, testowane również na Algiz 7 z Windows 7 i Lenovo Yoga 13 (ale to w teren się nie nadaje, bardziej jako ciekawostka - dotyk fajnie działa)

Korzystałem z GPS Bluetooth bo wbudowane (np. Algiz) ciągną strasznie baterię. Przez Bluetooth nie widać różnicy w czasie pracy a sam GPS wystarcza na 2-3 dni pracy w terenie. Subiektywnie ma też lepszą dokładność niż wbudowane, chociaż to pewnie zależy od klasy wbudowanego. Dell nie ma GPS.
12-02-2014, 12:08, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2014, 13:59 {2} przez sebaq.)
#14
RE: QGIS na tablecie z GPS
Rozumiem, że nie miałeś problemu z GPSem Nokia LD-3W pod Windowsem 8? Ja kiedyś zakupiłem urządzenie Holuxa m100c, które nie mam sterowników pod 8. Jeżeli QGIS 'normalnie' widział odbiornik GPS na Dellu z Win8 to powiedz proszę jak oceniasz dokładność takiego urządzenia? 10m, 5m czy może 1m Smile Holux o dziwo przekłamuje stale o jakieś 1.5m na północ co jest dla mnie akceptowalne (porównane z mapą hydrantów). Oczywiście jak stoimy w miejscu to marker GPS na ekranie zaczyna 'pływać'. Ale zaintrygował mnie ten odbiornik Nokia LD-3W.
Dzięki i pozdrawiam!
08-03-2014, 12:57,
#15
RE: QGIS na tablecie z GPS
Odbiornik LD-3W mam jeszcze z czasów nawigacji na pierwsze nokie z symbianem. Moim zdaniem to bardzo dobre urządzenie oparte o chipset Sirf Star III. Dokładność w odkrytym terenie pewnie gdzieś pomiędzy 1-3m. Kiedy przechodziłem przez drogę gruntową na drugą stronę widać to było dość dokładnie na mapie. Głupieje (przesuwa) tylko jak mam korony drzew bezpośrednio nad sobą, przy ścianie lasu nie ma problemu (W samym lesie nie robiłem pomiarów,turystycznie daje radę). W miejscu bardzo nie pływa, mam porównanie do ręczniaka garmina cx60 który według mnie pływa bardziej.

Połączenie przez Bluetooth więc w Windows nie potrzeba żadnych sterowników oprócz tych do Bluetooth. Po sparowaniu pojawiają się nie wiem czemu 2 porty COM. Na jednym działa, na drugim nie. Do tego trzeba łączyć się w programie z GPS natychmiast po włączeniu urządzenia, bo coś jakby port zajmuje (problem w windows zanany, można coś znaleźć na ten temat w internecie, początkowo sam nie mogłem się połączyć). Po kilku próbach i restartach GPS w końcu udaje się połączyć - QGIS sygnalizuje to kolorem. Czekamy na satelity i po chwili można śmigać Smile LD-3W szybko łapie fix-a, jak już się połączył to najczęściej cały dzień bez problemów chodził. Jak się coś rozłączy to i tak kolejny raz łapie normalniej.

Tyle z moich doświadczeń. A i dodam że odbiornik nosiłem w kieszeni z komórką i kluczami. Nie starałem się jakoś specjalnie eksponować Smile
22-05-2014, 21:39,
#16
RE: QGIS na tablecie z GPS
Witam.
Miał ktoś okazję testować qgisa na toshibie encore?
27-05-2014, 17:41,
#17
RE: QGIS na tablecie z GPS
Jeżeli chodzi o Toshiba Encore WT8-A-102‎ z Windows 8.1 to QGIS chodzi całkiem przyjemnie...
19-06-2014, 08:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-06-2014, 08:57 {2} przez bambuk.)
#18
RE: QGIS na tablecie z GPS
a orientujesz się czy ma wsparcie glon-ass-a Smile ? bo różne recenzje krążą i różnie ludzie piszą.
I jeszcze jedno pytanko bo waham się pomiędzy encore a venue 8 pro z dedykowanym rysikiem z x-koma. Faworytem jest encore właśnie ze wzgl. na gps (nie trzeba nosić dodatkowego modułu) ale czy tośka będzie współpracować z jakimś precyzyjnym rysikiem? Za dellem przemawia lepszy ekran i rysik. Cena już teraz podobna.
24-06-2014, 11:05, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-07-2014, 07:21 {2} przez sebaq.)
#19
RE: QGIS na tablecie z GPS
Do encore są zwykłe rysiki na gumce. Nie wiem czy z rysikiem z della by działało, natomiast na pewno nie działa rysik z samsunga note.
Nie sprawdzałem czy ma glonasa, natomiast wiem, że jak na każdym wbudowanym GPS w windows 8 trzeba symulować COMa aby QGIS widział sygnał. Przy zewnętrznym GPSie nie musisz tego robić bo tam sygnał trafia już na COMa...
24-06-2014, 19:39,
#20
RE: QGIS na tablecie z GPS
czyli na placu boju pozostaje tylko venue 8 pro..... i sprawa staje się prosta gdy nie ma zbyt dużego wyboru Smile


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Odbiornik GPS dla QGIS na laptopie Adam_Polanowski 3 2 799 21-01-2022, 12:24
Ostatni post: jerresso
  GPS Tracker i Garmin GPS eTrex30 pitt 4 20 348 26-01-2015, 21:26
Ostatni post: pitt
  wewnetrzny gps na tablecie maciejka 5 23 040 13-01-2015, 14:40
Ostatni post: sebaq
  QGIS i GPS woda76 1 15 767 13-11-2009, 16:18
Ostatni post: Odoakr

Skocz do: