Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WMS na warstwe wektorową
06-11-2013, 14:07,
#1
WMS na warstwe wektorową
Witam!
QGIS 2.0
Wczytałem sobie warstwę WMS zawierająca obrysy budynków z pewnego powiatu.
Czy jest jakiś szybki sposób na utworzenie warstwy wektorowej przedstawiającej te obrysy? Jest jakieś narzędzie do tego czy trzeba ręcznie obrysowywać każdy budynek?
Jak to najłatwiej i najszybciej zrobić? Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
06-11-2013, 20:33,
#2
RE: WMS na warstwe wektorową
Hej,
można coś takiego uzyskać, ale jeśli dana warstwa jest serwowana też jako WFS.

Jeśli jest to tylko WMS, to chyba pozostaje zwektoryzowanie. Niestety nie żadnego automatu/półautomatu wektoryzującego..
08-11-2013, 08:43,
#3
RE: WMS na warstwe wektorową
Czy ktoś dysponuje listą działających serwerów WFS?
Czy w ogóle jakieś serwery WFS są udostępniane?
08-11-2013, 14:43,
#4
RE: WMS na warstwe wektorową
Generalnie adresy powinny być opisane na gdzieś na stronie, lub na geoportalu, z którego się korzysta. Jeśli takiej informacji nie ma, czasami wykonawca portalu ma na swojej stronie taką informację (ostatnio gdzieś coś takiego widziałem).

Można też spróbować zmienić wyrażenie "wms" w adresie na "wfs".

Ogólne adresy wms i wfs można znaleźć tu:
http://terraobserver.blogspot.com/2009/0...y-wms.html
12-11-2013, 19:57,
#5
RE: WMS na warstwe wektorową
Quantum GIS posiada narzędzie konwersji danych rastrowych na dane wektorowe, ale jest ono dość ułomne i ręczne poprawianie niekiedy może trwać dłużej niż wrysowanie całości od początku. Wszystko zależy od tego, na jakich danych się pracuje.
W przypadku danych WMS trzebaby je mieć w jednym pliku zapisanym na komputerze. Uruchomienie funkcji następuje przez kliknięcia:
Raster -> Konwersja - > Poligonizuj (raster na wektor)

Jest też inny program do przeróbki rastra na wektor - http://wintopo.com/. Występuje w wersji bezpłatnej - uboższej i przeznaczonej do zastosowań niekomercyjnych oraz w wersji PRO.
Czasami daje dość dobre rezultaty, ale do tego potrzebne są dobre dane (duża skala, szerokie linie).

Jeżeli chodzi o dane budynków z geoportalu to kiedyś próbowałem Q-GISem kilka poligonów w wyżej opisany sposób stworzyć. Problemem była zbyt cienka linia obrysów, tylko na kilka pikseli, przez co program zamiast tworzyć prostą linię pomiędzy dwoma narożnikami, generował łamaną z kilkudziesięcioma węzłami, które potem ręcznie trzeba było usuwać. Zmiana czułości w parametrach wiele nie pomagała.
12-11-2013, 22:52,
#6
RE: WMS na warstwe wektorową
Dziękuję za informację.
Przy okazji kolejne pytanie (zagłębiam się dalej w QGIS z książką p. B.Iwańczaka i co jakiś czas trafię na problem).
1. Co należy wybrać w polu: "właściwości projektu->narzędzie pomiaru...->elipsoida (do pomiaru odległości)? czy ma być to wartość none/planimetric? Domyślnie miałem ustawione "wgs94" jednak przy takim ustawieniu pokazywało mi złe wartości powierzchni i obwodu poligonów. Zmiana na "none" chyba rozwiązała problem bo wartości są poprawne jednak nie jestem pewien czy tak ma być to ustawione czy coś innego.
2. Do warstwy poligonów zawierających budynki chcę dodać atrybut: powierzchnia oraz obwód. Wybrałem atrybut "Liczby całkowite" jednak wartości atrybutu jakie się pojawiają to np. 101.223422 Czy liczby te nie powinny być zaokrąglone skoro wybrałem:"licz. całkowite"?
22-11-2013, 22:22, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2013, 01:26 {2} przez filobart.)
#7
RE: WMS na warstwe wektorową
Witaj,
Pamiętaj, że moja książka dotyczy wersji 1.8 :-) Na przykład w przypadku elipsoidy nie było wcześniej opcji "none". Sprawdź może, z jakiego układu współrzędnych korzystasz. Jeżeli operujesz w układzie współrzędnych geograficznych (stopnie, minuty, sekundy) to być może pomiary też są w tym układzie - gdybam, bo nie mam jak sprawdzic. Ja korzystam najczęściej z warstw w PUWG92, czyli układu w metrach i zarówno w 2.0 jak i 1.8 nie miałem problemów z prawidłową powierzchnią / odległością.

A co do zaokrągleń - tak, są one zaokrąglane do całości albo do podanej szerokości liczb dziesiętnych, natomiast najczęściej dzieje się to w momencie zapisania warstwy. Być może nie kliknąłeś jeszcze w dyskietkę.

Pozdrowienia,
Bartek

P.S. Mieszanie kilku zagadnień w jednym wątku nie jest dobrym pomysłem dla innych osób korzystających z forum. :-)


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nieklikalna warstwa wektorowa qabes 1 3 224 24-08-2020, 16:27
Ostatni post: xmaziax
  Warstwa wektorowa MariaDB/MySQL dlaczego w źródle layerid= a nie tables= behemot 1 3 603 29-10-2019, 20:07
Ostatni post: jerresso
  Określenie punktów znajdujących się najbliżej danych rzek (w. wektorowa) i na odwrót wojzal2 0 8 607 18-03-2015, 19:44
Ostatni post: wojzal2
  Jak zrobić warstwę liniową z dwóch warstw punktowych? skorasp 1 12 967 06-08-2012, 16:58
Ostatni post: skorasp
  Znikająca warstwa wektorowa delta_20@tlen.pl 6 27 234 18-01-2011, 21:14
Ostatni post: borys
  warstwa wektorowa z pliku txt pitt 2 15 694 14-10-2010, 01:08
Ostatni post: borys

Skocz do: