Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sposób na pracę z dużą ilością punktów w warstwie.
03-12-2013, 02:21,
#1
Sposób na pracę z dużą ilością punktów w warstwie.
Witam serdecznie

Problem zapewne dobrze wszystkim znany. Na danej warstwie wektorowej (QGIS) nazbiera nam się z czasem kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset punktów, wektorów, powierzchni. Prędzej czy później zaczną na siebie zachodzić, wzajemnie się zasłaniając. I zaczynają się problemy. Jak to wyedytować? Jak złapać ten konkretny punkt, który nas interesuje, a zalega pod innymi punktami? Najczęściej po to, aby go ciut przesunąć i nieco uwidocznić spoza pozostałych. Jak na razie mam jedynie poniższy sposób:

1. Zapytanie... (Filtr... w ver. 2.0) i tu wpisujemy parametry do filtracji, klikamy OK, wszystko znika z ekranu, pozostawiając jedynie ten punkt/wektor, który jest nam potrzebny. Czyli jest postęp.

2. Zaznaczamy nasze znalezisko.

3. W okienku warstw interesującą nas warstwę przełączamy w tryb edycji (co przy bogatych w elementy warstwach trwa trochę lub nie działa wcale - obejście problemu to przełączenie w tryb edycji innej warstwy, potem powrót do naszej warstwy i ponowna próba przejścia w tryb edycji; czasem w tym momencie QGIS 1.8 się wysypuje). Oczywiście aby przejść w tryb edycji najpierw trzeba wyłączyć filtrowanie, czyli w tym etapie znowu na ekranie mamy gąszcz punktów, zasłaniających to co chcemy przesunąć Sad

4. Teraz możemy wybrać funkcję Edycja/Przesuń obiekt i na wpół ślepo przesunąć to, co zaznaczone w wybrane uprzednio miejsce. To tak w 1.8. W 2.0 opcja Edycja/Przesuń nie działa (jest wyszarzała), tak długo, póki coś jest zaznaczone w opisany powyżej sposób.

5. Jak już przesunięte, to wypadałoby wyłączyć warstwę z edycji, ponownie załączyć filtrację i obejrzeć wyizolowany punkt/wektor.

Jeśli na początku 4 kroku nie umknie nam zaznaczenie, to sprawne ręce całość wykonają w przeciągu 1-2 minut. Przy kilku poprawkach, da się przeżyć, przy kilkudziesięciu - traci się godziny.

Jakieś propozycje, jak to uprościć? I jak to odblokować pod ver. 2.0? Marzy mi się prosty mechanizm zmiany kolejności elementów 'na stosie', podobnie jak w większości softu to grafiki (przesuń na wierzch/przesuń pod spód). Ale znalazłem jedynie możliwość takich manipulacji całymi warstwami, a nie ich poszczególnymi elementami.

Pozdrawiam i z góry dziękuję wszystkim, którym będzie się chciało pochylić nad tym problemem.
03-12-2013, 11:31, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-12-2013, 11:32 {2} przez sebaq.)
#2
RE: Sposób na pracę z dużą ilością punktów w warstwie.
Powiem szczerze, że dziwi mnie trzymanie takiej ilości danych na stosie w jednej warstwie (co innego w jednej tabeli w bazie). O ile dobrze zrozumiałem Twojego posta to masz niezły misz-masz na jednej warstwie w jednym miejscu. Trochę to takie 'nie gisowe' trzymać tyle rożnych obiektów w jednej warstwie, tym bardziej, że różnią się one jakimiś atrybutami skoro możesz je filtrować. Pomyśl może o poukładaniu projektu i rozdzieleniu danych na rożnych warstwach (w bazie dalej mogą być w jednej tabeli). Qgis jest programem GISowym a nie CADowym a 'walenie' wszystkiego na jedna warstwę przypomina mi prace na DXFie w jakimś CADzie gdzie wszystkie chwyty są dozwolone...
Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój problem to widzę jedno rozwiązanie... posprzątać! Smile
03-12-2013, 22:41,
#3
RE: Sposób na pracę z dużą ilością punktów w warstwie.
No właśnie, to bardziej przypomina jak byś pracował w programie graficznym. Dzięki atrybutom możemy filtrować warstwy. I dzięki temu rozbić je na mniejsze, a co za tym idzie - lżejsze.
Spróbuj w tę stronę. Przefiltruj, pozapisuj wyniki filtrowania jako nowe warstwy, a na koniec, jeśli chcesz mieć finalnie jedną warstwę po prostu możesz je połączyć ze sobą. Szybkie filtrowanie i rozbicie na warstwy możesz zrobić za pomocą "Split vector layer by attribute" (z narzędzi Geoprocessing) albo "rozdziel warstwę" (z menu wektor).


Skocz do: