Forum QGIS

Pełna wersja: Warstwa - widok
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W jaki sposób w qgis stworzyć wastwę-widok, która zawiera wynik analizy przestrzennej odświeżającej się on-line. Np. suma dwóch warstw. Jak narysuję obiekt na warstwie, która jest brana do powyższej sumy, to na warstwie-widoku od razu pojawi się ten obiekt on-line.
Jeżeli dobrze zrozumiałem Twoje potrzeby to dla mnie rozwiązaniem byłyby właśnie widoki w bazie danych np. Posgtresql. Z dwóch warstw (tabel) tworzysz jeden widok, który później wczytujesz do QGISa a on widzi go jako jedną warstwę. Cały wic polega na tym, że taki widok nie jest updatowalny sam z siebie - zmieniając coś w widoku musisz zadbać o funkcję aktualizującą (napisać ją) po stronie bazy danych aby wiedziała ona co aktualizujesz (jakie pola w której tabeli).
Nie ma z tym problemu, jeżeli widok jest 'read only' a złączone warstwy (widok) będziesz aktualizował 'osobno' tzn. spod poziomu poszczególnych tabel (warstw) a nie widoku (np. wczytując tabele będące częścią widoku i na nich przeprowadzając aktualizację - wtedy widok składający się z tych tabel sam się 'zaktualizuje'). W takim przypadku możesz prościej użyć narzędzia Złączenia we właściwościach danej warstwy- i od tego bym zaczął... być może będzie wystarczające abyś osiągnął swój cel.
A gdybym chciał taki 'widok' stworzyć z warstw wczytywanych bezpośrednio z plików z shp (bez udzialu bazy danych)?
Na shejpach to jedynie mi złączenia przychodzą do głowy. Ale nie wiem czy osiągniesz nimi to co planujesz. Do takich zabaw baza danych jest stworzona. Powodzenia!