Forum QGIS

Pełna wersja: Problem z mozaikowaniem map historycznych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Mam problem z mozaikowaniem map historycznych (głównie Messtischblattach). Dokonuje kalibracji w/w map metodą opisaną na stronie http://www.gis-support.pl/kalibracja-map...tt-w-qgis/ . Kalibracja przebiega pomyślnie. Następnie dokonuję kadrowania rastrów, w celu ich przycięcia (usuwam ramkę) a następnie wykonuję operację "Złącz rastry". W efekcie uzyskuję te same obrazy tylko, że w jednym pliku. Rastry po prostu nakładają się wg wcześniej ustalonych współrzędnych, a nie są dopasowane do siebie. Podobna sytuacja (przy mozaikowaniu) zachodzi w ArcGIS 10.2.
Czasem zdarza się, że rastry wynikowe są całe czarne (jest tylko czerń), ale nie wiem czym to może być spowodowane.
Nie wiem jak skrypt wykonujący mozaikowanie działa i jakie parametry obrazu wykorzystuje. Dodam, że posiadane rastry to pliki .tif z paletą kolorów RGB i rozdzielczością 300 dpi. Jednak jeden z obrazów jest jaśniejszy niż drugi. Jest to pewnie spowodowane różnicą w skanowaniu. Jednak nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ na wynik mozaiki.

Proszę o pomoc, potrzebuję złączyć te mapy, aby dokonać dalszych analiz. Bez tego procesu nie jestem w sanie wykonać dalszego kroku.

Z góry dziękuję.
A może chodzi o ustawienia samej warstwy - zobacz rozpiętość wyświetlania kanałów. Wszystkie rastry muszą mieć te same ustawienia, żeby były tak samo wyświetlane.
Nie wiem za bardzo gdzie taka opcja może się znajdować. Jedyne co mi przychodzi na myśl to -> właściwości rastra->styl->wyświetlanie kanałów. W tym polu w wartości RED mam min:0, max:0, pozostałe kanały nie mają nic (nawet 0).
Tak, o to mi chodziło. Jeśli to nie to, to ja nie mam pomysłu.

Mi coś podobnego działo się, jak robiłem georeferencję i wybrałem funkcję sklejania (TPS) jako rodzaj transformacji.. Ale u Ciebie to się pojawia po mozaikowaniu, to pewnie tam tkwi jakiś błąd..
W sumie nie dopowiedziałeś tego, więc nie zaszkodzi zapytać, a tego kadrowania/czyszczenia ramki dokonujesz w QGIS czy może w jakimś zewnętrznym edytorze rastrów?
Hmmm, z tego co widzę, to po tych zabiegach jakby raster mozaikowany nie ma obliczonych statystyk (w każdym kanale RGB jest 0). Może tu tkwi problem? Sęk w tym, że nie wiem jak mu ponownie obliczyć statystyki.

Kadrowałem w QGIS i ArcGIS 10.2 (w celu sprawdzenia) i w obu przypadkach dzieje się to samo.