Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z mozaikowaniem map historycznych
25-09-2014, 18:25,
#1
Problem z mozaikowaniem map historycznych
Witam,

Mam problem z mozaikowaniem map historycznych (głównie Messtischblattach). Dokonuje kalibracji w/w map metodą opisaną na stronie http://www.gis-support.pl/kalibracja-map...tt-w-qgis/ . Kalibracja przebiega pomyślnie. Następnie dokonuję kadrowania rastrów, w celu ich przycięcia (usuwam ramkę) a następnie wykonuję operację "Złącz rastry". W efekcie uzyskuję te same obrazy tylko, że w jednym pliku. Rastry po prostu nakładają się wg wcześniej ustalonych współrzędnych, a nie są dopasowane do siebie. Podobna sytuacja (przy mozaikowaniu) zachodzi w ArcGIS 10.2.
Czasem zdarza się, że rastry wynikowe są całe czarne (jest tylko czerń), ale nie wiem czym to może być spowodowane.
Nie wiem jak skrypt wykonujący mozaikowanie działa i jakie parametry obrazu wykorzystuje. Dodam, że posiadane rastry to pliki .tif z paletą kolorów RGB i rozdzielczością 300 dpi. Jednak jeden z obrazów jest jaśniejszy niż drugi. Jest to pewnie spowodowane różnicą w skanowaniu. Jednak nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ na wynik mozaiki.

Proszę o pomoc, potrzebuję złączyć te mapy, aby dokonać dalszych analiz. Bez tego procesu nie jestem w sanie wykonać dalszego kroku.

Z góry dziękuję.
25-09-2014, 21:40,
#2
RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych
A może chodzi o ustawienia samej warstwy - zobacz rozpiętość wyświetlania kanałów. Wszystkie rastry muszą mieć te same ustawienia, żeby były tak samo wyświetlane.
26-09-2014, 12:54,
#3
RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych
Nie wiem za bardzo gdzie taka opcja może się znajdować. Jedyne co mi przychodzi na myśl to -> właściwości rastra->styl->wyświetlanie kanałów. W tym polu w wartości RED mam min:0, max:0, pozostałe kanały nie mają nic (nawet 0).
28-09-2014, 22:34, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2014, 22:37 {2} przez Binko.)
#4
RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych
Tak, o to mi chodziło. Jeśli to nie to, to ja nie mam pomysłu.

Mi coś podobnego działo się, jak robiłem georeferencję i wybrałem funkcję sklejania (TPS) jako rodzaj transformacji.. Ale u Ciebie to się pojawia po mozaikowaniu, to pewnie tam tkwi jakiś błąd..
01-10-2014, 03:04,
#5
RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych
W sumie nie dopowiedziałeś tego, więc nie zaszkodzi zapytać, a tego kadrowania/czyszczenia ramki dokonujesz w QGIS czy może w jakimś zewnętrznym edytorze rastrów?
02-10-2014, 14:11,
#6
RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych
Hmmm, z tego co widzę, to po tych zabiegach jakby raster mozaikowany nie ma obliczonych statystyk (w każdym kanale RGB jest 0). Może tu tkwi problem? Sęk w tym, że nie wiem jak mu ponownie obliczyć statystyki.

Kadrowałem w QGIS i ArcGIS 10.2 (w celu sprawdzenia) i w obu przypadkach dzieje się to samo.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pliki *.map (Geo-map) corvidae 1 9 505 28-10-2018, 20:17
Ostatni post: ktos2018
  Różne skale wydruku z map OSM Open Street Map Loozak 2 14 923 18-07-2016, 15:14
Ostatni post: Loozak

Skocz do: