Forum QGIS
Problem z mozaikowaniem map historycznych - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: Problem z mozaikowaniem map historycznych (/thread-1111.html)Problem z mozaikowaniem map historycznych - borys666 - 25-09-2014

Witam,

Mam problem z mozaikowaniem map historycznych (głównie Messtischblattach). Dokonuje kalibracji w/w map metodą opisaną na stronie http://www.gis-support.pl/kalibracja-map-messtischblatt-w-qgis/ . Kalibracja przebiega pomyślnie. Następnie dokonuję kadrowania rastrów, w celu ich przycięcia (usuwam ramkę) a następnie wykonuję operację "Złącz rastry". W efekcie uzyskuję te same obrazy tylko, że w jednym pliku. Rastry po prostu nakładają się wg wcześniej ustalonych współrzędnych, a nie są dopasowane do siebie. Podobna sytuacja (przy mozaikowaniu) zachodzi w ArcGIS 10.2.
Czasem zdarza się, że rastry wynikowe są całe czarne (jest tylko czerń), ale nie wiem czym to może być spowodowane.
Nie wiem jak skrypt wykonujący mozaikowanie działa i jakie parametry obrazu wykorzystuje. Dodam, że posiadane rastry to pliki .tif z paletą kolorów RGB i rozdzielczością 300 dpi. Jednak jeden z obrazów jest jaśniejszy niż drugi. Jest to pewnie spowodowane różnicą w skanowaniu. Jednak nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ na wynik mozaiki.

Proszę o pomoc, potrzebuję złączyć te mapy, aby dokonać dalszych analiz. Bez tego procesu nie jestem w sanie wykonać dalszego kroku.

Z góry dziękuję.


RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych - Binko - 25-09-2014

A może chodzi o ustawienia samej warstwy - zobacz rozpiętość wyświetlania kanałów. Wszystkie rastry muszą mieć te same ustawienia, żeby były tak samo wyświetlane.


RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych - borys666 - 26-09-2014

Nie wiem za bardzo gdzie taka opcja może się znajdować. Jedyne co mi przychodzi na myśl to -> właściwości rastra->styl->wyświetlanie kanałów. W tym polu w wartości RED mam min:0, max:0, pozostałe kanały nie mają nic (nawet 0).


RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych - Binko - 28-09-2014

Tak, o to mi chodziło. Jeśli to nie to, to ja nie mam pomysłu.

Mi coś podobnego działo się, jak robiłem georeferencję i wybrałem funkcję sklejania (TPS) jako rodzaj transformacji.. Ale u Ciebie to się pojawia po mozaikowaniu, to pewnie tam tkwi jakiś błąd..


RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych - martel - 01-10-2014

W sumie nie dopowiedziałeś tego, więc nie zaszkodzi zapytać, a tego kadrowania/czyszczenia ramki dokonujesz w QGIS czy może w jakimś zewnętrznym edytorze rastrów?


RE: Problem z mozaikowaniem map historycznych - borys666 - 02-10-2014

Hmmm, z tego co widzę, to po tych zabiegach jakby raster mozaikowany nie ma obliczonych statystyk (w każdym kanale RGB jest 0). Może tu tkwi problem? Sęk w tym, że nie wiem jak mu ponownie obliczyć statystyki.

Kadrowałem w QGIS i ArcGIS 10.2 (w celu sprawdzenia) i w obu przypadkach dzieje się to samo.