Forum QGIS

Pełna wersja: Sumowanie wartości punktów w obrębie poligonu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jestem początkującym użytkownikiem Qgis-a. Niedawno zauroczyłem się funkcją analizy wektorów "liczba punktów w poligonie". Chciałbym jednak pójść o krok dalej.
Czy istnieje możliwość zsumowania liczbowych wartości punktów położonych w obrębie danego poligonu? Dla wyjaśnienia posłużę się przykładem:
[Obrazek: qgis.th.jpg]
Mam trzy kwadraty - poligony w jednej warstwie. W osobnej warstwie mam kilka punktów, którym w tabeli przypisałem różne wartości liczbowe (wyświetlone w etykietach). Moim celem jest zsumowanie wartości punktów zgrupowanych w danym kwadracie i przypisanie tej wartości do poszczególnych kwadratów. Czyli pierwszy kwadrat z lewej powinien otrzymać wartość 7, drugi 3, trzeci 4.

Czy Qgis jest w stanie wykonać taką operację?

Przypuszczam, że wiele można by zdziałać poprzez odpowiednie zapytanie sql, niestety nie jestem w tym biegły. Będę wdzięczny za szelką pomoc.
Niestety, jak przypuszczasz najprościej to zrobić w PostGISie. Gotowego narzędzia w Quantumie nie ma.
Być może w nieodpowiedni sposób przedstawiłem w pierwszym poście gryzący mnie problem :] Ale wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie jest proste. Wystarczy skorzystać z funkcji: "Wektor/Narzędzia zarządania danymi/złącz atrybuty według lokalizacji" + opcja "pobierz podsumowanie przecinających się obiektów" + "suma"

Użyteczność QGisa nie zna granic Smile
Możesz też wybrać punkty znajdujące się w danym poligonie. Następnie użyć wtyki Statist i obliczyć statystyki dla pożądanego atrybutu tylko dla wybranych obiektów na warstwie punktowej.
O! Cześć Tomek. Jaki ten Świat mały Smile Dzięki za opcję alternatywną. Tej wtyczki do tej pory nie testowałem - nazwa źle mi się kojarzyła z przedmiotem, z którym kiedyś miałem problemy :] Z przyjemnością spróbuję tego rozwiązania.