Forum QGIS

Pełna wersja: współrzędne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

posiadam siatkę kwadratów i na niej muszę utworzyć warstwę poligonową zawierającą dwa trójkąty o podanych współrzędnych. Kwadraty mają mieć przypisane atrybuty numeryczne – określające liczbowo numer kwadratu (1,2)..

Proszę o pomoc jak się do tego zabrać
generalnie chodzi mi o to jak "wstrzelić się" w konkretne współrzędne na siatce kwadratów. Mogę narysować poligon trójkątów ręcznie, ale w momencie gdy wierzchołek trójkąta przypada gdzieś po środku siatki nie jest realne zrobienie tego dokładnie..
Żeby to zrobić sprawnie i dokładnie, musisz odpowiednio ustawić opcje przyciągania. Znajdziesz je w dwóch miejscach:

1. Ustawienia > Opcje > Digitalizacja
Włącz przyciąganie do wierzchołka i ustaw obydwie tolerancje na około 15-30 pikseli.

2. Ustawienia > Właściwości projektu > Ogólne > Opcje przyciągania...
Tutaj można włączyć do której warstwy konkretnie chcemy przyciągać i z jaką tolerancją.

Zabawa z tymi opcjami powinna rozwiązać problem "wstrzeliwania się" w istniejące obiekty.

Alternatywnym rozwiązaniem może być wykorzystanie wtyczki NumericalDigitize. Ta wtyczka dodaje do paska narzędzi edycyjnych dwie ikony, które stają się dostępne dopiero w trybie edycji. Genialne narzędzie.
Dziękuje za odpowiedź. Opcje przyciągania znam, tyle że tutaj właśnie nie przyciągam do wierzchołków tylko muszę wyznaczyć tak jakby środek na jednym z boków kwadratu i od tego punktu rozpocząć rysowanie...
Skoro to zadanie bardziej z systemów wspomagania projektowania (CAD), niż systemów informacji przestrzennej (GIS) Smile polecam wtyczkę CADTools.
CADTools mi troche średnio działa : jest coś innego?
Wtyczka Numerical Digitize pozwala tworzyć obiekty przez wklepywanie współrzędnych, zamiast klikania na mapie, zaś Numerical Vertex Edit analogicznie poprawia położenie istniejących już wierzchołków. Obie instalują się jako dodatkowe klawisze w pasku narzędzi edycyjnych.
A przepraszam, już to Robert napisał Big Grin