Forum QGIS

Pełna wersja: PUWG_1992 vs PUWG_92
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Dostałem dwa shape'y, które się nie do końca mi "zgadzają". Po przyjrzeniu się zauważyłem, że w pliczkach .prj są inne zapisy:

Kod:
PROJCS["PUWG_1992",GEOGCS["GCS_ETRS_1989",DATUM["D_ETRS_1989",SPHEROID["GRS_1980",6378137.0,298.257222101]]...

Kod:
PROJCS["PUWG_92",GEOGCS["GCS_ETRF_1989",DATUM["D_ETRF_1989",SPHEROID["WGS_1984",6378137.0,298.257223563]]...
Mam pytanie, który z nich to poprawny układ 1992? I co to jest to drugie?

pzdr, g.
Geometria powinna się zgadzać. Elipsoidy GRS 80 i WGS 84 są praktycznie takie same.
Problem polega na tym, że ESRI używa jednego zapisu, a reszta świata drugiego...

W QGIS są dwie definicje układu PUWG 1992: 2180 (ta używana przez resztę świata) i 42180 (ESRI)
Oprócz zapisów - cała reszta powinna się zgadzać.
Chyba, że są inne byki.
Być może obydwie są dobre.
Elipsoidy się nieznacznie różnią więc różnice będą widoczne przy wielkiej skali.
Dodatkowo WGS84 była raz czy dwa razy aktualizowana - może stąd się bierze różnica z ESRI, o której mówi Odoakr.
Trochę nie mam czasu, żeby inwestygować, ale zakładałbym, że ustawa, która mówi, że trzeba używać PUWG 92 określa również wszystkie parametry układu i w danej chwili "oficjalnie" tylko jedna wersja jest obowiązująca. Ktoś wie?
Załącznik nr 4 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 2000 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych. (Dz. U. z dnia 24 sierpnia 2000 r.)
Cytat:UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH PŁASKICH PROSTOKĄTNYCH "1992"
1.   Układ współrzędnych płaskich prostokątnych "1992" jest utworzony na podstawie matematycznie jednoznacznego przyporządkowania punktów powierzchni Ziemi odpowiednim punktom na płaszczyźnie według teorii odwzorowania kartograficznego Gaussa-Krügera.
2.   Układ "1992" określają następujące parametry:
a)   południk osiowy L = 19° długości geograficznej wschodniej,
b)  pas południkowy o szerokości obejmującej cały obszar kraju,
c)  współczynnik zmiany skali 0.9993 w południku osiowym,
d)  punkt przecięcia się obrazu równika z obrazem południka osiowego otrzymuje współrzędną x = -5.300.000 m, a punkty leżące na południku osiowym współrzędną y = 500.000 m.
Dzięki za wskazanie odpowiedniego rozporządzenia.

Jak rozumiem nie można wybrać żadnej z definicji z pierwszego wpisu. Obie odpowiadają temu co jest opisane w rozporządzeniu.

Rozumiem też rozbieżność kilkunastu-kilkudziesięciu metrów dla terenów Suwalszczyzny jest czymś, co nie powinno mnie dziwić, a wykorzystanie tego układu do analiz które wymagają określania wzajemnego położenia obiektów z dokładnością ok. metra jest kiepskim pomysłem.

Sorry za podstawowe pytania, ale w dziedzinie kartografi jestem laikiem.

pzdr, g.
Ja tam się nie znam ale kilkadziesiąt metrów to wydaje mi się dość dużo
Poprawny jest ten pierwszy, oparty na GRS80. Tak przynajmniej mówi załącznik 1 do wspomnianego rozporządzenia: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0000700821

(15-12-2011, 09:39)Odoakr napisał(a): [ -> ]W QGIS są dwie definicje układu PUWG 1992: 2180 (ta używana przez resztę świata) i 42180 (ESRI)

Dodam tylko, że QGIS 1.8 już poprawnie rozpoznaje różne wariacje zapisu układu 92, więc posiada jedynie oficjalny układ EPSG:2180, a 42180 został usunięty.
Podobnie z pozostałymi polskimi układami.