Forum QGIS

Pełna wersja: Qgis warstwy WMS /Geoportal [SOLVED]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!

Mam mały problem Smile

Moim celem jest:
1.Podłączenie WMS z geoportalu /topografii i ewentualnie osnowy
Problem:
Nie działa...

Jak postepuje:
1.Odpalam Qgisa (mam ubuntu 11.04) wersja qgis 1.7
2.Właściwości projektu WGS 84
3. Dadaj WMS
4.'nowe"... potem wklejam link z geoportalu np:
http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_bdor/wmservice.aspx
5. podpinam i dodaje warstwe (wybieram wgs84)
6. Na ekranie nie ma warsty, ani napisu geoportal.gov.pl

Wracam do pkt 4 -do calosci dodaje "ignoruj getmap"
ukazuje mi się warstwa ale: podzialka z gory pokazuje stopnie, klikam powieksz do zasiegu warstwy, potem wbijam skale podana w opisie wms-a ktorego dodałem i nie ma nic... oddalenie i przyblizenie niewiele daje.
Czasem ładuje mi się łódź... ale tereny obok już nie.

Ktoś pomoże Wink ?

ps. Zapomniałbym - chcąc wejść we właściwości dodanego wms-a qgis się wyłącza Big Grin
Spróbuj dodać na końcu adresu "?version=1.1.1"
To spowodowało tylko wyświetlenie się napisu "geoportal.gov" skale zupełnie się nie zgadzają, ląduje 250, wpisuje ręcznie to napis widać. oddalam i przybliżam scrollem - widać dopiero poglądowe kształty miast. Kliknięcie "powiększ do warstwy" z tego grona pokazuje tylko mape w skali "1:4000" dokładniejsze " np: 1:250 itp nie pokazują nic.
Wszystkie problemy opisane w 1 poście zostają.
U mnie zadziałało wczoraj, działa też dziś na wersjach 1.7.0 i 1.7.1 pod win 7 z następującymi ustawieniami:
Adres URL:
http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wms...sion=1.1.1

Układ współrzędnych projektu: PUWG 1992 (EPSG 2180, ETRS 89 / Poland CS92)

Gdy zaznaczysz już mapę do dodania do projektu zmień jej układ na 92 (nie ważne w jakim układzie pierwotnie wykonana była mapa, ważne żeby jej układ był taki jak układ projektu - czyli 92).
Ikona dodanej mapy będzie wyglądała jak fragment napisu 'geoportal' - to normalne.

Mapy wyświetlają się od konkretnych progów skalowych, takich w jakich są wykonane - tzn. setka wyświetli się w skalach 1:100 000 i większych, pięćdziesiątka w skalach 1:50 000 i większych. (Wystarczy że wpiszesz odpowiednią skalę w okienku w prawym dolnym roku Shy ). Tutaj ważne jest jaki masz układ projektu - w EPSG 2180 (PUWG 1992) skale mają normalny mianownik (np 1:50 000), natomiast w przypadku WGS 84 często różni się on od normalnego - dlatego najlepiej używać PUWG 92 Wink.

Sprawdziłem też dodawanie WMS w układzie projektu WGS84 - mapy są skręcone (nawet gdy przy dodawaniu mapy do projektu ustawię jej układ na WGS84) i posiadają nierzeczywisty mianownik skali.

Wnioski: WMS map topograficznych z geoportal.gov.pl działa dobrze z QGIS 1.7.0 i 1.7.1 pod win 7, gdy ustawimy układ współrzędnych projektu na EPSG2180 (ETRS 89 / Poland CS92) i ten sam układ przypiszemy wyświetlanym mapom. Mapy pojawią się gdy zmienimy skalę do odpowiadającego im przedziału (równego lub większego oryginalnej skali mapy).
Dzięki za odpowiedź! na wersji 1.7.3 na ubuntu 11.04 wszystko działa po dodaniu "na końcu adresu "?version=1.1.1" i ustawieniu (EPSG 2180, ETRS 89 / Poland CS92).

ps. Moim podstawowym problemem był brak wiedzy o tym, ze jak w opisie jest _500 to do skali wyświetlania trzeba sobie dodać trzy zera... no ale dzięki, za powalczenie z moimi brakami! pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.