jak sprowadzic mapy do jednego układu? - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: jak sprowadzic mapy do jednego układu? (/thread-174.html) |
jak sprowadzic mapy do jednego układu? - danprzy - 22-07-2010 Witam, jestem świeżynką jeśli chodzi o qgisa czytam fora juz 2 tydzień i ciągle nie wiem jak rozwiązać mój problem...: mam w qgis nałożyć na siebie 3 warstwy: 1) topograficzną w 1965 2) gps track WSG 84 3) ortofotomapa 1992 kombinuje na różne sposoby i zawsze coś nie gra ustawiam właściwości projektu pod mape topo czyli pulkovo 1992 (epsg 3120) i wgrywam przez wtyczke gps track i wszystko jest ok. Gdy chce nałożyć na to ortofotomape to nie moge bo ona jest widoczna tylko gdy mam właściwości projektu zdefiniowane jako CS92 (2180). :( Preferowałabym układ współrzednych zdefiniować jako CS92, ale wtedy w zaden sposób nie moge wgrać mapy topo mam za małe doświadczenie w qgis zeby to zrobić co radzicie? RE: jak sprowadzic mapy do jednego układu? - tomalos - 22-07-2010 Witaj. Zakładając, że mapy posiadają właściwą georeferencję najprościej będzie jeśli zainstalujesz wtyczkę GDAL Tools, (wtyczki > pobierz więcej wtyczek), pojawi się dodatkowe menu Raster na górnym pasku, wybierz narzędzie Warp (Zmień odwzorowanie), podaj plik źródłowy i wynikowy, podaj źródłowe i wynikowe odwzorowanie. Gdy będziesz miał wszystkie rastry w jednym układzie, ustaw go jako układ projektu i we właściwościach projektu > układ współrzędnych zaznacz transformowanie w locie (z tego co wiem dotyczy ona tylko warstw wektorowych, stąd rastry trzeba mieć w jednym układzie), dzięki temu track z gps będzie wyświetlany prawidłowo na posiadanych przez ciebie rastrach. RE: jak sprowadzic mapy do jednego układu? - danprzy - 22-07-2010 (22-07-2010, 11:14)tomalos napisał(a): Witaj. ortofotomapa i GPS track są juz zgeoreferowane, natomiast mapa topograficzna to raster którego geoferuje poprzez współ.narożników odczytanych z mapy. Przy pomocy programu Transform254 zmieniałam te współ. z 1965 do 1992 ale po georeferencji tych punktów mam przesunięcie około 30-50m. Nie wiem dlaczego? (22-07-2010, 11:14)tomalos napisał(a): najprościej będzie jeśli zainstalujesz wtyczkę GDAL Tools, (wtyczki > pobierz więcej wtyczek), pojawi się dodatkowe menu Raster na górnym pasku, wybierz narzędzie Warp (Zmień odwzorowanie), podaj plik źródłowy i wynikowy, podaj źródłowe i wynikowe odwzorowanie. Gdy będziesz miał wszystkie rastry w jednym układzie, ustaw go jako układ projektu i we właściwościach projektu > układ współrzędnych zaznacz transformowanie w locie (z tego co wiem dotyczy ona tylko warstw wektorowych, stąd rastry trzeba mieć w jednym układzie), dzięki temu track z gps będzie wyświetlany prawidłowo na posiadanych przez ciebie rastrach. Twój sposób wydaje się być kuszący :P ale nie wiem dlaczego nie mam (wtyczki > pobierz więcej wtyczek) u mnie w qgis 1.4.0 mam jedynie wtyczki > zarządzaj wtyczkami.. RE: jak sprowadzic mapy do jednego układu? - tomalos - 22-07-2010 Cytat:Twój sposób wydaje się być kuszący ale nie wiem dlaczego nie mam (wtyczki > pobierz więcej wtyczek) u mnie w qgis 1.4.0 mam jedynie wtyczki > zarządzaj wtyczkami..Skoro tak, to "pozarządzaj wtyczkami" i włącz wtyczkę Plugin Installer (instalator wtyczek) - służy do dodawania nowych wtyczek. Nie bardzo rozumiem twój sposób dodawania georeferencji do posiadanej mapy, ale jeśli nie działa to spróbuj wtyczki Georeferencer, używałem wielokrotnie z powodzeniem, więcej dowiesz się z tego postu RE: jak sprowadzic mapy do jednego układu? - danprzy - 22-07-2010 dzieki tomalos za złote rady. Coś czuje ze zaprzyjaźnie sie bliżej z tym GDAL tools :) Wiesz może dla mapy Topo 1965 jaki najlepiej dać Resampling method? czy to ma duże znaczenie w zmianie układu? RE: jak sprowadzic mapy do jednego układu? - tomalos - 23-07-2010 Jestem daleki od posądzania metody resamplingu o jakieś diametralne różnice w jakości uzyskanych map, zwykle metoda najbliższego sąsiedztwa w przypadku map spisuje się dobrze i nie rozmywa mapy, ale to moja obserwacja. Zawsze sama możesz popróbować. Możesz też poczytać Powodzenia |