Korekta przy transformacji miedzy układami - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Korekta przy transformacji miedzy układami (/thread-262.html)
1
2
|
Korekta przy transformacji miedzy układami - sebaq - 05-11-2010 Czy ktoś wie jak zastosować korektę lokalną/globalną przy transformacji z układu 1965 (EPSG:2174-strefa 4) na 2000 (EPSG:2177-strefa 6)w Qgis? Mam mały rozjazd w porównaniu z plikami wzorcowymi po standardowej transformacji z 65 na 2000 (przesunięcie w osi y=59cm). Ponoć zastosowanie tych korekt ma zniwelować ową różnicę. Co ciekawe transformacja plików wzorcowych z 2000 na 92 i porównanie ich z danymi udostępnionymi np. na WMS osip.opole.pl również pozostawia rozjazd :/ Pliki wzorcowe 2000 są z urzędu więc są wzorcowe! Czy należałoby stworzyć własny układ współrzędnych zawierający tą korektę? Jeżeli ktoś miał podobny problem to proszę o poradę... RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - msieczka - 05-11-2010 (05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Czy ktoś wie jak zastosować korektę lokalną/globalną przy transformacji z układu 1965 (EPSG:2174-strefa 4) na 2000 (EPSG:2177-strefa 6)w Qgis? QGIS ani GDAL czy PROJ.4, z których QGIS korzysta w zakresie realizacji i transformacji układów współrzędnych, takiej możliwości nie ma. Algorytm i parametry korekt globalnych wg. Romana Kadaja były kiedyś dostępne pod http://www.geonet.net.pl/index.php?action=site&id=4. W 2005 była próba włączenia rzeczonej korekty do PROJ.4, ale z technicznych powodów zarzucona. W każdym razie oryginał Dephi został przełożony na C i był (może nadal jest) dostępny u autora (http://lists.maptools.org/pipermail/proj/2005-November/001851.html). (05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Co ciekawe transformacja plików wzorcowych z 2000 na 92 i porównanie ich z danymi udostępnionymi np. na WMS osip.opole.pl również pozostawia rozjazd :/ Duży? Jesteś pewny że poprawnie dokonałeś transformacji U2000>U92? Jaka wersja QGIS, GDAL i PROJ.4? Możesz wystawić próbkę swoich oryginalnych danych do weryfikacji? (05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Pliki wzorcowe 2000 są z urzędu więc są wzorcowe! Tak jest. Same przez się. . (05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Czy należałoby stworzyć własny układ współrzędnych zawierający tą korektę? Jeżeli ktoś miał podobny problem to proszę o poradę... Ktoś musiałby napisać program obsługujący formaty GDAL/OGR i dokonujący takiej korekty postransformacyjnej. Może od razu jako wtyczkę do QGISa? RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - hav - 08-11-2010 Czy to znaczy, że QGIS niewłaściwie wykonuje transformacje z 1965 do 2000? Czy jest jakiś sposób aby sprawdzić poprawność transformacji nie mając plików porównawczych w wyjściowym układzie? RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - msieczka - 08-11-2010 (08-11-2010, 10:04)hav napisał(a): Czy to znaczy, że QGIS niewłaściwie wykonuje transformacje z 1965 do 2000? To znaczy, że nie umie zaaplikować korekty globalnej (ani lokalnej). Sama teoretyczna realizacja PUWG 1965 jest OK. (08-11-2010, 10:04)hav napisał(a): Czy jest jakiś sposób aby sprawdzić poprawność transformacji nie mając plików porównawczych w wyjściowym układzie? Jest dostępny freeware http://zadorski.loonar.pl/gps/index.htm którym można przeliczyć współrzędne z zastosowaniem korekty oraz bez i porównać wyniki. Maksymalny możliwy błąd to coś koło 60 cm. Będą też miejsca gdzie zgodność miedzy układem teoretycznym a empirycznym jest bliska 100%. RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - sebaq - 09-11-2010 Kurcze miałem nadzieje na przeskoczenie problemu... Prawdę powiedziawszy jest potrzeba jednorazowej konwersji z układu 1965 na 2000 i zagłębianie się w kody jest przerostem formy nad treścią. Ale jeżeli będzie to ostateczność... Jeżeli chodzi o transformację z 2000->92 to plik wzorcowy shp jest transformowany za pomocą CADTools. Pierwsze definiuję układ współrzędnych (2000) i następnie eksportuję warstwę do 92. W projekcie z układem 92 i WMS po wczytaniu skonwertowanego shp pojawia różnica w x~3cm i y~60cm. Mamy w firmie jeszcze jakiś inny soft (bentleya) i będę próbował za jego pomocą coś stworzyć. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeżeli ktoś zna narzędzie, które poradzi sobie z tym problemem to proszę o info. Poniżej załączam plik wzorcowy warstwy budynków w układzie 2000 dla strefy 6 (2177). Pozdrawiam i czekam na info. RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - msieczka - 09-11-2010 Możesz spróbować tak: 1. Przekonwertuj w QGIS do 1965. 2. Wybierz 4 punkty w obrębie obiektów w wynikowym shapie. 3. Wcześniej wspomnianym Transformem określ ich położenie z zastosowaniem korekty empirycznej. 4. Zapisz teoretyczne i empiryczne współrzędne w pliku tekstowym plik.txt parami. 5. Wczytaj shapefile do GRASS (v.in.ogr). 6. Za pomocą "v.transform pointsfile=plik.txt" zaaplikuj przesunięcie. RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - sebaq - 04-01-2011 Witam. Odświeżam temat. Nawiązując do wcześniejszych postów okazało się, że Urząd przeprowadził transformację z 1965 na 2000 na podstawie współrzędnych osnowy 3 klasy, więc jakiekolwiek teoretyczne transformacje nie miały szans powodzenia. Moje pytanko dotyczy narzędzia w Qgis, które mogłoby zastosować takie transformacje (tak mam te punkty) zarówno dla wektorów jak i rastrów. Z informacji z Urzędu wynika, że transformacja odbyła się metodą Helmerta. Poniżej przykładowe punkty: ID ; X-2000 ; Y-2000 ; X-1965 ; Y-1965 1121506 ; 5618287.14 ; 6493104.61 ; 5519780.17 ; 3790022.16 1121507 ; 5617971.73 ; 6493287.40 ; 5519468.11 ; 3790210.59 1121508 ; 5617778.87 ; 6493381.64 ; 5519276.97 ; 3790308.29 1121509 ; 5617563.43 ; 6493480.39 ; 5519063.34 ; 3790410.91 1121510 ; 5617380.18 ; 6493583.59 ; 5518881.98 ; 3790517.40 Jak widać są współrzędne XY z układu 2000 i odpowiadające im punkty w 2000. Zacząłem od rastrów i stworzenia punktów kontrolnych GCP dla testowych rastrów z układu 65 ale robienie tego dla kilkuset plików chyba nie jest najefektywniejsze. Co do warstw wektorowych jeszcze nie mam pomysłu. Jeżeli znacie narzędzia, które "will do the job" to proszę o propozycje. Pozdrawiam RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - sebaq - 11-01-2011 No nic... Walczę od kilku dni z tym i nie widzę rozwiązania w Qgisie. Jeżeli nie ma możliwości kalibracji plików wektorowych (czy to SHP czy PostGIS) za pomocą wyżej przedstawionych punktów z EPSG 2174 do 2177 to prosiłbym o potwierdzenie... Nie będę przynajmniej błądził po omacku. Grassa nie znam wystarczająco dobrze aby próbować tam szukać rozwiązania. Proszę o jakąkolwiek podpowiedź... Pozdrawiam. RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - sebaq - 12-01-2011 Udało mi się znaleźć rozwiązanie z Microstation Geographic. Jeżeli ktoś znajdzie rozwiązanie z Qgisem bądź Grassem to może się podzielić wiedzą dla przyszłych pokoleń Pozdrawiam. RE: Korekta przy transformacji miedzy układami - georobot - 13-01-2011 Tanie ale profesjonalne i przydatne narzędzie do różnego rodzaju przeliczeń współrzędnych między układami etc. http://www.numerus.net.pl/geokonwerter.html Pozdrawiam |