Liczba postów: 352
47
Dołączył: 09-12-2009
Reputacja:
3
Problem z polskimi znakami
Czy w kwestii obsługi polskich znaków coś się zmieniło w nowych wersjach QGISa?
U mnie każda nowa warstwy shp, obojętne w jakim kodowaniu, ma krzaki zamiast polskich znaków.
Liczba postów: 174
27
Dołączył: 10-03-2011
Reputacja:
0
RE: Problem z polskimi znakami
W 1.7.4 (zaczęliśmy w którymś 1.6) pracujemy z PLiterkami (kodowanie UTF) i jest ok.
Podobnie konwersje z innych PL kodowań chodzą poprawnie.
Obawiam się, że to nie wina qGISa, a Twojego Windowsa.
(> - - ^.^_,
25-06-2012, 08:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-06-2012, 08:51 {2} przez zebro.)
Liczba postów: 174
27
Dołączył: 10-03-2011
Reputacja:
0
RE: Problem z polskimi znakami
(25-06-2012, 08:50)zebro napisał(a): Również dopisuje się do wONtku, mam podobny problem do Rayo.
Każde kodowanie = brak polskich znaków i krzaczki w różnej postaci.
Vista 64 / Qgis 1.7.4 / 1.8
Jeśli możecie wrzućcie przykładowy plik z PLiterkami.
Liczba postów: 7
3
Dołączył: 08-11-2010
Reputacja:
0
RE: Problem z polskimi znakami
(25-06-2012, 08:55)[wiki] napisał(a):
(25-06-2012, 08:50)zebro napisał(a): Również dopisuje się do wONtku, mam podobny problem do Rayo.
Każde kodowanie = brak polskich znaków i krzaczki w różnej postaci.
Vista 64 / Qgis 1.7.4 / 1.8
Jeśli możecie wrzućcie przykładowy plik z PLiterkami.
Witam,
przesyłam shp poligonowego z atrybutami w języku polskim i kodowaniu znaków utf-8, w qgis 1.7.4 i wcześniejszych nie było problemu natomiast w 1.8 również w wersji testowej zamiast polskich znaków były krzaczki.
pozdrawiam
Liczba postów: 32
5
Dołączył: 22-03-2011
Reputacja:
0
RE: Problem z polskimi znakami
A czy ktoś miał taki problem, że jak w QGISie zapisał w atrybutach polskie znaki to np. w ArcGISie juz były krzaczki i na odwrót, jak w ArcGISie zapisał polski znaki to w QGISie pokazywały się krzaczki. Oczywiście za każdym razem było ustawiane kodowanie UTF-8.
Liczba postów: 7
3
Dołączył: 08-11-2010
Reputacja:
0
RE: Problem z polskimi znakami
(25-06-2012, 11:35)basiuunia napisał(a): A czy ktoś miał taki problem, że jak w QGISie zapisał w atrybutach polskie znaki to np. w ArcGISie juz były krzaczki i na odwrót, jak w ArcGISie zapisał polski znaki to w QGISie pokazywały się krzaczki. Oczywiście za każdym razem było ustawiane kodowanie UTF-8.
ArcGIS domyślnie zapisuje w kodowaniu systemu operacyjnego (poprawcie jeśli sie mylę)
- wtedy przy dodawaniu warstwy nalezy kodowanie zdefiniować jako System, ja tez dostawałem dane z ArcGisa w kodowaniu CP-1250
Liczba postów: 352
47
Dołączył: 09-12-2009
Reputacja:
3
RE: Problem z polskimi znakami
Zrobiłem jeszcze jeden test. Na innym komputerze z XP, na którym był QGIS 1.7 (poprawnie działający z polskimi znakami) zainstalowałem wersję 1.8. Niestety test wypadł negatywnie - polskie znaki się gubią.
Test polegał na utworzeniu nowej warstwy SHP, w której jedno z pól ma nazwę zawierającą polskie znaki. Po wejściu do tabeli atrybutów zamiast polskich znaków wyświetlają się krzaki...