Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tworzenie profilu podłużnego cieku. Pomoc w doborze metody interpolacji.
28-09-2016, 14:15,
#1
Tworzenie profilu podłużnego cieku. Pomoc w doborze metody interpolacji.
Posiadam dane punktowe z echosondy ( pozycja oraz głębokość). Są to dane z sondowania cieku (jedna ścieżka), z których wykonałem poglądową mapę głębokości ( prosta mapa z danych wektorowych na podkładzie ortofotomapy).
Teraz chciałbym wykonać profile podłużne z tych samych danych. Zawsze przy wykonywaniu profili wykonywałem następujące kroki:

- wektor na raster (najczęściej kriging),
- jakieś małe filtrowanie,
- wtyczka profile tool z qgis lub podobne narzędzia to tworzenia profili z linii.

Tutaj sytuacja niestety jest bardziej skomplikowana ponieważ nie znam odpowiedniego sposobu na wygenerowania bliskiemu rzeczywistych głębokości modelu gridowego z tak nieregularnie rozmieszczonych danych. Próbowałem kombinować z shapes to grid w Saga jednak skutek jest taki, że model przekłamuje głębokości (być może źle dobieram parametry tego narzędzia).

Znacie może jakieś skuteczniejsze metody interpolacji danych o tak nieregularnym rozmieszczeniu? Czy może są jakieś prostsze metody tworzenia profili bez potrzeby interpolacji (np. z danych wektorowych)?

Z góry dziękuję za pomoc.


Wiadomości w tym wątku
Tworzenie profilu podłużnego cieku. Pomoc w doborze metody interpolacji. - przez klim - 28-09-2016, 14:15

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Metody modelowania Maldini6 3 11 315 20-04-2017, 14:22
Ostatni post: Binko
  łączenie fragmentów osi cieku w całość Malgosia 2 13 920 20-02-2013, 23:10
Ostatni post: MalgosiaM
  Problemy z pluginem do interpolacji gregsa 0 9 624 17-10-2011, 13:43
Ostatni post: gregsa
  QGIS/wtyczka interpolacji mateuuuus 1 14 485 18-02-2011, 11:55
Ostatni post: robert

Skocz do: