geolokalizacja mapy WIG
Dzień dobry,
Jestem historykiem (do tego Francuzem, proszę o wyrozumiałość, jeżeli chodzi o słownictwo), a muszę wołać o pomoc: po licznych godzinach czytania dokumentacji QGIS 1.7 i grass wiki wciąż tkwię w zmartwym punkcie. Mój problem wygląda następująco: muszę na nowo opracować mapy z mojego doktoratu, które nie mogę importować.
Aby dokonać geolokalizację mam raster (skan mapy WIG z 1935 roku skala 1:300.000, czyli siatka trójkątna), rozdzielczość 2802x1828 px.
Proby georeferencji używając wtyczkę GDAL z QGIS i wpisując współrzędne paru dworców i punktów w Brynicy (w sumie 6 punktów) dały bardzo zniekstzałcony obraz. Spróbowałem napisać jako Poland CS92.
Zapisałem ten raster w systemie X,Y dopisując liczbę pikseli w oknie 'set default region extent and resolution': 2802 przy N, 0 przy O i S, 1828 przy E. Nie wiem za bardzo co zrobić dalej.
- Jaką siatkę mam wybrać? Przy takiej skali nie wiem, czy to istotne?
- jak mam definiować target? Jakie liczby powinienem wpisać w zakładce 'set default region extent and resolution? Współrzędne (w formie N:50°30', O: 18°20', E: 19°20'E, S: 50°5' czy w innej formie? Jak mam szacować rezolucję?
Jeżeli dobrze zrozumiałem, potem mam zrobić grupy.
Próbuję GRASS, bo ma funkcję, które pozwalają rysować sieć wyktorową na podstawie skanu. Jestem przyzwyczajony do pracy w CLI, więc interfejs mi nie przeszkadza. Poza tym czytałem w jednym forum, że tylko GRASS umożliwi geolokalizację na podstawie współrzędnych kątów rastera.
Dziękuję bardzo za wszelką pomoc.
|