Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolor obramowania wyeksportowanego obiektu w *.shp
26-01-2024, 14:07,
#1
Kolor obramowania wyeksportowanego obiektu w *.shp
Z mapy Polski wyfiltrowałem sobie obszary gmin których granice chce wyeksportować do plików *.shp.

By pozbyć się poligonów przekonwertowałem je narzędziem: "poligony na linie" a następnie zmieniłem w stylizacji warstwy kolor linii na czerwony, efekt neon.

[Obrazek: XHt5byU.jpg]

Po wykonaniu eksportu do obiektu *.shp i wczytaniu go na mapy, otrzymuje następującą linie obiektu (cienka jasna/biała):

[Obrazek: 7htMNO8.jpg]

Próbowałem również robić "bufor" wchodząc w "Wektor"->"Narzędzia geoprocesingu"->"Otoczka" a następnie eksportując go do pliku *.shp ale po wczytaniu pliku otrzymuję następującą linie (mimo ustawiania jego stylu na neon czerwony):

[Obrazek: 1U8CmTI.jpg]

Gdzie mogę szukać rozwiązania mojego problemu (jak poprawnie wystylizować i eksportować plik shp)?
26-01-2024, 20:00,
#2
RE: Kolor obramowania wyeksportowanego obiektu w *.shp
Plik shp nie potrafi "trzymać" czy "przenosić" symbolizacji, tylko geometrię. Także zawsze po wczytaniu do organu GIS przypisze Ci losowy kolor
26-01-2024, 20:42,
#3
RE: Kolor obramowania wyeksportowanego obiektu w *.shp
Czyli zapis obiektu do każdego innego rozszerzenia zapisze mi stylizacje a shp nigdy i nie ma na to żadnego sposobu? Czyli jak mam 7 obiektów to każdy będzie z innym losowym obramowaniem?
30-01-2024, 10:44,
#4
RE: Kolor obramowania wyeksportowanego obiektu w *.shp
Jeżeli te 7 obiektów będzie w  jednej warstwie SHP to przy otwarciu ich w QGIS, bez wcześniejszego przygotowania pliku stylu, wszystkie dostaną tę samą, aczkolwiek losową wizualizację

Mocno uproszczając wygląda to tak, że w formatach GIS'owych przechowuje się informację o geometrii, atrybutach itp.

Wizualizację przygotowuje się pod konkretną aplikację, w której ma to być wyświetlane.
W przypadku QGIS stylizację można zapisać do pliku QML i jeśli przekażesz go wraz ze swoim SHP i ktoś otworzy to w QGIS powinien mieć tę samą stylizację.
W przypadku gdy otworzy SHP w innym oprogramowaniu, pomimo obecności pliku QML - stylizacji nie będzie posiadał.
Jest też taki format SLD, bardziej uniwersalny bo teoretycznie wspierany przez różne aplikacje GIS, ale w nim nie przeniesiesz wszystkiego (bo QML ma w sobie o wiele więcej niż tylko styl).

Możesz też wyeksportować swoje SHP do DXF z zachowaniem stylizacji (menu Projekt > Import/Export)


Skocz do: