(13-12-2009, 00:22)m_k napisał(a): Problem ze współrzędnymi wynika pewnie z tego, że nie jest włączona transformacja w locie. Przykład: projekt w EPSG:4326 zatem zakres współrzędnych wynosi -90,-180,90,180, dodajemy WMS w EPSG:2180 i... wylatuje on w kosmos (współrzędne po kilkaset tysięcy). Przy włączonej opcji mapa powinna trafić tam, gdzie powinna (teoretycznie.
Cały projekt jest w układzie 1992 i poszczególne warstwy z Geoportalu też. Współrzędne w tym układzie są pokazywane dobrze, mapy są tam gdzie powinny więc transformacja w locie chyba nie jest potrzebna.
Chodzi mi tylko o to, że czasami zamiast x i y chciałbym też widzieć współrzędne w stopniach (tak jak w przeglądarce Geoportalu, jest jedno i drugie). Poradziłem z tym sobie tak, że włączyłem plugin Przechwyć współrzędne. Tam można wybrać układ, w jakim mają się współrzędne wyświetlać.
(13-12-2009, 00:22)m_k napisał(a): Ale skoro i tak podajesz współrzędne geograficzne, to może lepiej byłoby zrobić cały projekt w 4326 i w takim układzie dodać też WMS...
Zostanę chyba przy 1992. Z tego co wiem to jest to oficjalny układ w Polsce (razem z 2000), a w przyszłości będę chciał dodać do projektu mapy pozyskane z ośrodków geodezyjnych.
Poza tym jak ustawię na 4326 i w tym układzie wstawiam WMSy to nic mi się nie wyświetla (oprócz loga Geoportalu czasami).
(13-12-2009, 00:22)m_k napisał(a): Co do wprowadzania współrzędnych, to sprawdź plugin o nazwie Numerical Vertex Edit.
(Czy te punkty do wprowadzenia masz jedynie w wersji papierowej czy może w jakimś pliku? Bo jeśli w pliku, to mógłbyś skorzystać z wtyczki 'Tekst z separatorami'.)
Dzięki za tego plugina. To jest to czego potrzebowałem. Teraz najpierw stawiam punkt zgrubnie myszką, a potem edytuję współrzędne i mam go dokładnie tam gdzie namierzyłem.
Pozostaje problem z przeliczaniem poza QGIS ze stopni na x i y...
Na razie nie mam tych punktów w pliku i trenuję wprowadzanie ręczne (trochę z przymusu, trochę dla nauki). Docelowo poleci to z pliku.