12-03-2010, 22:38,
|
|
p0cisk
geofomaniak
|
Liczba postów: 90
1
Dołączył: 27-01-2010
Reputacja:
3
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Pod tym linkiem jest instrukcja jak skorzystać z nowej wersji gdala w QGISie. Tekst po rosyjsku, ale z google translatorem da się zrozumieć.
http://gis-lab.info/blog/2010-03/ozi-qgis/
|
|
20-12-2011, 18:43,
|
|
Grzehoow
geofon
|
Liczba postów: 16
7
Dołączył: 13-08-2011
Reputacja:
0
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Podłączam się do tematu, trochę go odświeżając - czy w wersji QGIS 1.7.2 (windows 7) lub 1.7.3 (ubuntu) działa już jakaś wtyczka do transformacji plików rastrowych z georeferencją nadaną w formacie .map w OziExplorerze?
|
|
20-12-2011, 19:24,
|
|
Odoakr
geoboss
|
Liczba postów: 264
36
Dołączył: 13-11-2009
Reputacja:
1
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Wystarczy GDAL Tools.
1) Umieszczasz plik rastrowy i plik map w jednym folderze.
2) Wczytujesz plik rastrowy do projektu QGIS - georeferencja jest już nadana (mapa jest "skręcona")
3) Raster -> Projections -> Zmień Odwzorowanie (i tam podajesz do jakiego chcesz zmienić)
W wyniku dostajesz geotiff
|
|
21-12-2011, 15:59,
|
|
Grzehoow
geofon
|
Liczba postów: 16
7
Dołączył: 13-08-2011
Reputacja:
0
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Odoakr - dziękuję za szybką odpowiedź.
Niestety program nie działa tak jak powiedziałeś - mapa włącza się jako zwykły raster bez georeferencji (początek układu współrzędnych jest w lewym górnym rogu rastra).
Podejrzewam, że przyczyna leży w zapisie w pliku .map:
Cytat:OziExplorer Map Data File Version 2.2
3/m-34-28-d przedboz
E:m-34-028-d.jpg
1 ,Map Code,
Pulkovo 1942 (2),WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 189, 299,in, deg, 51, 10,N, 19, 45,E, grid, , , ,N
Point02,xy, 2250, 292,in, deg, 51, 10,N, 20, 0,E, grid, , , ,N
Point03,xy, 2260, 2480,in, deg, 51, 0,N, 20, 0,E, grid, , , ,N
Point04,xy, 191, 2491,in, deg, 51, 0,N, 19, 45,E, grid, , , ,N
Point05,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point06,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point07,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point08,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point09,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point10,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point11,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point12,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point13,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point14,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point15,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point16,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point17,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point18,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point19,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point20,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point21,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point22,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point23,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point24,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point25,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point26,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point27,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point28,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point29,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point30,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Projection Setup, 0.000000000, 21.000000000, 1.000000000, 4500000.00, 0.00,,,,,
Map Feature = MF ; Map Comment = MC These follow if they exist
Track File = TF These follow if they exist
Moving Map Parameters = MM? These follow if they exist
MM0,Yes
MMPNUM,4
MMPXY,1,169,279
MMPXY,2,2270,272
MMPXY,3,2280,2500
MMPXY,4,171,2511
MMPLL,1, 19.748789, 51.168189
MMPLL,2, 20.001211, 51.168189
MMPLL,3, 20.001211, 50.998478
MMPLL,4, 19.748789, 50.998478
MM1B,8.479003
LL Grid Setup
LLGRID,No,1 Min,Yes,255,16711680,0,1 Min,0,16777215,8,1,Yes,x
Other Grid Setup
GRGRID,No,1 Km,Yes,12632256,255,1 Km,255,16777215,8,0,Yes,No,Yes,x
MOP,Map Open Position,0,0
IWH,Map Image Width/Height,2422,2835
Może linijka ze źródłem pliku wymaga zmiany? Plik .map i odpowiadający mu raster nie znajduje się w lokalizacji E:m-34-028-d.jpg (oryginalnie mapy te zgrywałem z dysku CD). Tutaj dodatkowe pytanie - używam Ubuntu - jaką ścieżkę wpisać jeśli folder z mapami mam na pulpicie? - czy wystarczy "home/user/Pulpit/mapa"? (wybaczcie, jestem początkującym użytkownikiem).
Jeszcze jedno. Kiedy już uda mi się otworzyć ten raster z odpowiednią georeferencją to jak mogę go przerobić na geo-tiff?
|
|
25-12-2011, 11:11,
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-12-2011, 11:12 {2} przez Odoakr.)
|
|
Odoakr
geoboss
|
Liczba postów: 264
36
Dołączył: 13-11-2009
Reputacja:
1
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Początek pliku map, który ja znalazłem wygląda tak:
Cytat:OziExplorer Map Data File Version 2.2
500k--j42-1.gif
500k--j42-1.gif
1 ,Map Code,
Pulkovo 1942 (2),WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 150, 83,in, deg, 40, 0.0000,N, 66, 0.0000,E, grid, , , ,N
Point02,xy, 2198, 102,in, deg, 40, 0.0000,N, 67, 30.0000,E, grid, , , ,N
Point03,xy, 4251, 95,in, deg, 40, 0.0000,N, 69, 0.0000,E, grid, , , ,N
...
Pozmieniaj scieżki do pliku w 2 i 3 linijce na względne. (po prostu nazwa pliku) i umieść wszystko w jednym folderze. Potem wedle instrukcji z poprzedniego posta.
W wyniku będzie geotiff
|
|
14-02-2012, 13:45,
|
|
peadyr
już zapościła(e)m
|
Liczba postów: 3
0
Dołączył: 09-02-2012
Reputacja:
0
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Na początek Witam Serdecznie Wszystkich Forumowiczów! - to mój pierwszy post u Was.
Pobrałem pliki z AMZP - sam Schwetz i chcę je przerobić na geotiffa ewentualnie na tiffa z plikiem światowym.
Pracuję na Debianie/testing i mam Kod: peadyr@habeta:~$ gdalinfo --version
GDAL 1.7.3, released 2010/11/10
Najpierw użyłem Kod: gdal_translate -of GTiff plik.jpg plik.tiff
i dostałem dużaśnego na sto parę mega tiffa bez georeferencji.
Potem dałem:
Kod: gdalinfo 2576_Schwetz_1919.jpg
Driver: JPEG/JPEG JFIF
Files: 2576_Schwetz_1919.jpg
Size is 6305, 6781
Coordinate System is `'
Metadata:
EXIF_Orientation=1
EXIF_XResolution=(300)
EXIF_YResolution=(300)
EXIF_ResolutionUnit=2
EXIF_Software=Adobe Photoshop CS Windows
EXIF_DateTime=2008:08:22 18:42:25
EXIF_ColorSpace=1
EXIF_PixelXDimension=6305
EXIF_PixelYDimension=6781
Image Structure Metadata:
SOURCE_COLOR_SPACE=YCbCr
INTERLEAVE=PIXEL
COMPRESSION=JPEG
Corner Coordinates:
Upper Left ( 0.0, 0.0)
Lower Left ( 0.0, 6781.0)
Upper Right ( 6305.0, 0.0)
Lower Right ( 6305.0, 6781.0)
Center ( 3152.5, 3390.5)
Band 1 Block=6305x1 Type=Byte, ColorInterp=Red
Image Structure Metadata:
COMPRESSION=JPEG
Band 2 Block=6305x1 Type=Byte, ColorInterp=Green
Image Structure Metadata:
COMPRESSION=JPEG
Band 3 Block=6305x1 Type=Byte, ColorInterp=Blue
Image Structure Metadata:
COMPRESSION=JPEG
i wygląda mi na to, że gdal nie odczytuje georefencji.
Oczywiście w katalogu znajduje się plik map. Początkowo o nazwie plik_jpg.map po zmianie nazwy na plik.map i 2 i 3 linijki na samą nazwę jpg też bania. Po zainstalowaniu gdal 1.8 z experimentala niestety to samo.
Próbowałem przez QGISa lecz on otwiera mi samego jpg bez georeferencji.
Jestem raczej początkujący w tematyce GISowej i prosiłbym Was o pomoc.
|
|
14-02-2012, 15:13,
|
|
Odoakr
geoboss
|
Liczba postów: 264
36
Dołączył: 13-11-2009
Reputacja:
1
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
czy plik z georeferncją ma taką sama nazwę jak jpg?
GDAL czasem głupiał jak w folderze z danymi był więcej niż jeden plik z georeferencją.
Nie wiem, czy to pomoże ale spróbuj też w gdal_translate jako rozszerzenie pliku dać "tif", a nie "tiff"
|
|
14-02-2012, 15:39,
|
|
peadyr
już zapościła(e)m
|
Liczba postów: 3
0
Dołączył: 09-02-2012
Reputacja:
0
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Kod: amzp_temp$ ls
2576_Schwetz_1919.jpg 2576_Schwetz_1919.map
plik map: Kod: amzp_temp$ cat 2576_Schwetz_1919.map
OziExplorer Map Data File Version 2.2
2576_Schwetz_1919.jpg
2576_Schwetz_1919.jpg
1 ,Map Code,
Potsdam Rauenberg DHDN,, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 558, 742,in, deg, 53, 30.0000,N, 18, 20.0000,E, grid, , , ,N
Point02,xy, 5754, 721,in, deg, 53, 30.0000,N, 18, 30.0000,E, grid, , , ,N
Point03,xy, 5770, 5963,in, deg, 53, 24.0000,N, 18, 30.0000,E, grid, , , ,N
Point04,xy, 562, 5984,in, deg, 53, 24.0000,N, 18, 20.0000,E, grid, , , ,N
Point05,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point06,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point07,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point08,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point09,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point10,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point11,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point12,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point13,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point14,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point15,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point16,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point17,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point18,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point19,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point20,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point21,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point22,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point23,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point24,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point25,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point26,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point27,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point28,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point29,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Point30,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
Projection Setup, 0.000000000, 18.000000000, 1.000000000, 6500000.00, 0.00,,,,,
Map Feature = MF ; Map Comment = MC These follow if they exist
Track File = TF These follow if they exist
Moving Map Parameters = MM? These follow if they exist
MM0,Yes
MMPNUM,4
MMPXY,1, 558, 742
MMPXY,2, 5754, 721
MMPXY,3, 5770, 5963
MMPXY,4, 562, 5984
MMPLL,1,18.3333333333333,53.5
MMPLL,2,18.5,53.5
MMPLL,3,18.5,53.4
MMPLL,4,18.3333333333333,53.4
MM1B,2.126506
LL Grid Setup
LLGRID,Yes,1 Min,Yes,255,16711680,0,1 Min,0,16777215,8,1,Yes,x
Other Grid Setup
GRGRID,Yes,1 Km,Yes,255,255,1 Km,255,16777215,8,0,Yes,No,Yes,x
MOP,Map Open Position,0,0
IWH,Map Image Width/Height,6305,6781
liczbę i nazewnictwo plików od początku mam tak jak piszesz, rozszerzenie tif też sprawdziłem ale to jak należało się spodziewać nic nie dało - gdalinfo przecież przed transformacją nie odczytuje georeferencji...
|
|
14-02-2012, 17:09,
|
|
Odoakr
geoboss
|
Liczba postów: 264
36
Dołączył: 13-11-2009
Reputacja:
1
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
GDAL nie rozpoznaje układu "Potsdam Rauenberg DHDN"
W QGIS trzeba georeferencjonować ręcznie, ale do innego układu (UTM?). Tutaj coś chłopaki próbowali.
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=10727
Nie wiem czy ta strefa jest zdefiniowana. Zasięgi tych EPSG nie pokrywają się zym co mozna znaleźć tu
http://spatialreference.org/ref/?search=...ext=Search
|
|
15-02-2012, 08:37,
|
|
peadyr
już zapościła(e)m
|
Liczba postów: 3
0
Dołączył: 09-02-2012
Reputacja:
0
|
|
RE: OziExplorer, pliki *.map i QGIS
Dzięki za namiary będę próbował, o efektach napiszę...
|
|
|