Witaj Karolina1988.
To co piszesz w punkcie 2 jest dziwne, bo wczytując raster w georeferencerze nie podaje się układu.
Po wczytaniu tego "obrazka" wskazujesz programowi punkty kontrolne (GCP) poprzez menu Edytuj > Dodaj punkt (w menu).
Wskazujesz pierwszy punkt na mapie i wpisujesz jego współrzędne. To samo robisz z pozostałymi punktami. Nic nie edytuj w tabeli na dole.
Przy 4 punktach kontrolnych możesz wybrać np. transformację metoda Helmerta. Podajesz nazwę tworzonego pliku rastrowego, układ współrzędnych i uruchamiasz wykonanie georeferencji.
Z WMS-ami sprawa jest jeszcze prostsza.
Definiujesz nowe połączenie WMS
Nazwa: dowolna
URL:
http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_TOPO/WMService.aspx
Zaznaczasz obydwie opcje na dole okna, użytkownika i hasło zostawiasz puste.
Wybierasz Połącz.
Z listy, która się pojawi wybierasz TOPO_50_92
Na dole okna zmieniasz układ na 92.
Naciskasz Dodaj i czekasz ....
Zamykasz okno.
Zobaczysz tylko napis "geoportal.gov.pl", ale nic to...
Na dole z prawej wpisujesz skalę 1:50000.
Lądujesz gdzieś w centrum Polski, ale nic to....
W oknie współrzędne na dole wpisujesz swoje współrzędne.
Wyświetloną mapę z warstwą WMS możesz zapisać jako plik rastrowy z georeferencją:
Plik > Zapisz jako obraz...