Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GUGiK - problem z wczytywaniem danych EGIB jako WFS
23-08-2023, 09:33,
#1
GUGiK - problem z wczytywaniem danych EGIB jako WFS
Witam,
wczytuję ewidencję powiatów do Qgis jako warstwywektorowe WFS. Korzystam z serwerów podanych na stronie https://integracja.gugik.gov.pl/eziudp/i...hp?showall
Dla niektórych powiatów wczytują się niepełne dane. 
Np. powiat gostyński (https://integracja.gugik.gov.pl/eziudp/i...ycja=60284)
Niektóre działki się wczytują, inne nie. Wygląda to tak:


[Obrazek: gostynski.png]

Natomiast kiedy pobieram dane z tego serwera dodając go jako warstwę rastrową WMS/WMTS, to te brakujące działki się wczytują (rastrowo). Dlaczego nie mogę wczytać pełnych danych w formacie wektorowym i czy mogę coś zrobić, żeby to działało?

Pozdrawiam
Grzegorz
23-08-2023, 09:48,
#2
RE: GUGiK - problem z wczytywaniem danych EGIB jako WFS
Z WFS’ami z EGiB bywają problemy. 
Są to usługi serwowane przez powiaty więc różnie bywa z ich funkcjonowaniem.

Ja korzystam z nich w ten sposób, że w mając zazwyczaj widoczności na granicach powiatu jaki mnie interesuje,  wczytuje je do projektu całość danych (chwile to trwa) i od razu zapisuje do GPKG. Odpinam WFS.

Oczywiście bywają powiaty, które po prostu wczytywać się nie dawały.
Czasem pomaga wczytywanie danych w innych godzinach, poza zwykłymi godzinami pracy, gdy ruch sieciowy może być mniejszy.
Bywało, że  pojedyncze obiekty działek były uszkodzone (ktoś zmodyfikował działkę i wstawił nie dozwolony znak w numerze) i wywalało to całą usługę…
Bywało, że WFS miał odwrócone XY…
Wydaje mi się, że czasem są jakieś limity pobierania ustawione np. 30000 działek (ale ręki za to sobie uciąć nie dam)

Możesz sprawdzić wtyczkę Pobieracz Danych GUGiK – z jej pomocą można pobierać dane i czasem to pomaga. Oczywiście nie zawsze (sam kiedyś musiałem dopełniać powiaty starymi danymi LPIS, bo akurat na moje potrzeby to wystarczało).
23-08-2023, 09:54,
#3
RE: GUGiK - problem z wczytywaniem danych EGIB jako WFS
Dziękuję, popróbuję według wskazówek. Dam znać na forum, jak się uda.
23-08-2023, 09:58,
#4
RE: GUGiK - problem z wczytywaniem danych EGIB jako WFS
Pytanie dodatkowe - czy działki które wczytują się tylko rastrowo to za każdym razem te same działki?
Bywa że dane ewidencyjne sa 'dziurawe' i w postaci wektora sa wystawiane tylko te, które już są przyjęte do zasobu w odpowiedniej dokładności, aktualności i jakości - natomiast reszta może być w innej bazie i jest pokazywana w postaci rastra.
(> - - ^.^_,
23-08-2023, 12:51,
#5
RE: GUGiK - problem z wczytywaniem danych EGIB jako WFS
Udało się. Pobrałem dane wtyczką Pobieracz Danych GUGiK jako pliki GML i teraz są wszystkie działki. Co prawda nie wczytują się wszystkie budynki ale w tym przypadku nie ma ich nawet w rastrze ani na geoportalu, więc rozumiem, że po prostu nie ma tych budynków w udostępnionej bazie.
A odpowiadając na pytanie dodatkowe - w przypadku tego powiatu, wczytane działki wektorowe pokrywały się z rastrowymi.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kontrola topologii danych EGiB z WFS master_bruce 5 1 671 17-04-2023, 08:14
Ostatni post: master_bruce
  Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK mcuske 5 11 994 20-05-2020, 00:28
Ostatni post: jerresso
Bug Od danych punktowych przez interpolację do danych dla obszarów onkolog 7 26 817 05-07-2017, 16:51
Ostatni post: Italiano
  EGiB a Qgis Mazur 2 9 790 10-05-2017, 14:25
Ostatni post: Mazur
  Problem z WFS poczatekqgis 0 6 674 22-11-2012, 16:14
Ostatni post: poczatekqgis

Skocz do: